Czy dobrze się rozwija? To pytanie dręczy wielu świeżo upieczonych rodziców.
Prezentowane przez nas w kalendarzu rozwoju prawidłowości rozwojowe opisaliśmy z dużą starannością w oparciu o rzetelną wiedzę psychologiczną. Są to jednak ogólne normy rozwoju, który w przypadku konkretnych dzieci może przebiegać trochę inaczej. Nawet testy psychologiczne, mierzące potencjał rozwojowy dzieci, różnią się nieco w określaniu poziomu umiejętności na danym etapie wieku. Różnice w testach wynikają z przyjętych kryteriów, a u poszczególnych dzieci zależą od indywidualnych predyspozycji, preferencji, temperamentu i doświadczeń. Normy mówią o tym, co w rozwoju dzieci jest wspólne, ale maluchy mają również cechy indywidualne. Dlatego poszczególne dzieci mogą wykazywać kilkumiesięczne różnice w tempie opanowywania sprawności. Odmienności te świadczą o ich indywidualności, wyjątkowości i niepowtarzalności i nie muszą sugerować zaburzeń.
Jeśli obserwujesz coś nietypowego u swojego dziecka, co Cię niepokoi skonsultuj się ze specjalistą. Warto rozwiać wątpliwości i cieszyć się radością ze wspierania dziecka w rozwoju. Natomiast, jeśli jest to objaw problemu, to wczesna diagnoza jest podstawą skutecznej pomocy. Weryfikowanie pytań i wątpliwości to okazja pogłębiania wiedzy o dziecku.
Przedstawiane tu opisy umiejętności rozwojowych to nie są zadania testowe do badania dziecka i przeprowadzania pierwszych w jego życiu egzaminów. Ich rolą jest uwrażliwienie rodziców na dany rodzaj zabaw i aktywności w określonym wieku. Jest to zbiór propozycji uatrakcyjniania zabaw dziecka i pogłębiania kontaktu z nim. Podpowiadają, jakie zabawy są dla dziecka najciekawsze na danym etapie wieku, bo zgodne z jego potrzebami rozwojowymi.
Normy rozwojowe uporządkowano według zasady pojawiania się określonych umiejętności, czyli są omawiane w przedziale wieku, w jakim pojawiają się po raz pierwszy. Towarzyszą jednak dziecku dłużej. Dlatego odkrycie, że starsze dziecko nadal interesuje się czymś, co zostało opisane jako typowe dla dzieci młodszych, jest zupełnie naturalne.
Czy dobrze się rozwija?
Dlatego obserwuj swojego maluszka, baw się z nim i wspieraj jego rozwój. A gdy coś Cię zaniepokoi to nie panikuj, tylko poszukaj odpowiedzi u specjalisty 🙂