Niania i dziecko. Każdy moment jest odpowiedni, by rozpocząć budowanie bliskiej, opartej na zaufaniu i wzajemnym szacunku relacji z małym podopiecznym. Tworzenie więzi jest fascynującą przygodą, która niepostrzeżenie może przerodzić się we wspaniałą przyjaźń. Oto droga do bliskiej relacji.
1. Niania i dziecko. Daj się obserwować
Jeśli jesteś nową osobą dla dziecka, gdy dopiero się poznajecie, pozwól maluchowi przez jakiś czas obserwować siebie. Daj się poznać. Daj się polubić. Mów miękkim i ciepłym głosem. Uspokój oddech i wycisz głos, a zauważysz, jak dziecko dostraja się do ciebie. Uśmiechaj się. Staraj się mieć sympatyczny wyraz twarzy i otwartą postawę ciała. Nie krzyżuj rąk i nóg. Bądź zwrócony w kierunku dziecka. Poczekaj, aż maluch pierwszy będzie gotowy przyjść do ciebie na ręce. Nie rób nic na siłę. Bądź delikatny, a dystans zacznie się zmniejszać.
2. Niania i dziecko Daj pewność
Staraj się dać poczucie bezpieczeństwa. Okaż, że jesteś osobą stabilną i pewną, która wie, co robić. Nie zachowuj się chaotycznie. Zadbaj, by dziecko mogło wierzyć twoim słowom. Jeśli obiecujesz, że za chwilę wrócisz do zabawy, dotrzymaj słowa. Sam bądź spokojny. Jeśli dziecko poczuje twój stres, będzie bało się przebywać pod twoją opieką.
3. Wyrażaj uczucia
Komunikuj się w jasny i zrozumiały sposób. Prosto opowiadaj o przeżywanych uczuciach, nazywaj je i wyrażaj za pomocą mimiki oraz gestów. Okaż radość z przygotowanej przez dziecko specjalnie dla ciebie kawy na niby. Rozsmakuj się w niej. Pochwal niezwykły aromat. Powiedz, że jest ci smutno, kiedy maluch rozrzuca zabawki, które właśnie sprzątasz. Zachęć do pomocy. Jednak unikaj wywoływania poczucia winy. Dając wyraz swoich uczuć, okazujesz drugiej stronie zaufanie i szacunek. Zbliżacie się do siebie.
4. Wyczul się na emocje
Uważnie słuchaj. Zwracaj uwagę na sygnały werbalne i niewerbalne. Bądź empatycznym słuchaczem. Dostrzegaj emocje kryjące się za słowami i uznawaj je. Nie osądzaj. Na przykład, jeśli dziecko twierdzi, że książka jest głupia, możesz zapytać, dlaczego tak myśli. Co sprawia, że nie chce jej czytać.
Uczucia nie podlegają ocenie. Egzekwuj pożądane zachowania, uczucia akceptuj. Zauważaj to, co twój podopieczny przekazuje zarówno słowami, jak i mową ciała, a przekonasz się, że dziecko także zacznie bardzo uważnie słuchać tego, co ty masz do powiedzenia.
5. Szanuj zdanie dziecka
Wypracowuj kompromisy. Nie walcz. Bądź na tak, jeśli to możliwe. Pozwól dziecku wybrać ubranie, zabawkę, którą chciałoby zabrać na plac zabaw. Szanuj odrębność i indywidualność malucha, a nauczysz go empatii i szacunku dla innych.
6. Przestrzegaj granic na linii niania i dziecko
Wyznaczaj granice i obowiązujące zasady. Dzieci potrzebują jasnych reguł, by mogły czuć się bezpiecznie. Możecie przyjąć na stałe zasady, że nie wolno bawić się telefonem mamy, pilotem telewizyjnym i kręcić kurków kuchenki. I zawsze myjemy ręce przed jedzeniem, a zęby po jedzeniu. Bądź wytrwały i konsekwentny. Przestrzegaj ustaleń, nawet w sytuacjach, gdy jest to dla ciebie mało wygodne.
7. Stosuj „marchewki”, nagradzaj
Chwal, doceniaj i dziękuj. Ciesz się każdym staraniem, zauważaj wysiłki. Pochwała motywuje do lepszych zachowań. Docenienie dodaje skrzydeł każdemu. Pozytywne wzmocnienie w postaci dobrego słowa jest silniejszym od kary narzędziem oddziaływania. Pamiętaj, by nie mówić tylko „ładny rysunek”, ale by skomentować samą pracę, wysiłek, trud włożony w jego powstanie, np. „widziałam, jak cierpliwie pracowałeś nad tym rysunkiem, opowiedz mi, co tu jest?”
8. Niania i dziecko – wymiana emocji
Emocje przenoszą się z człowieka na człowieka. Twoja radość budzi radość w dziecku. Staraj się być pozytywną osobą. Śmiejcie się razem możliwie dużo i często. Wspólne chwile radości bardzo zbliżają.
9. Angażuj się i angażuj dziecko
W miarę możliwości hojnie ofiarowuj swój czas. Twoje zaangażowanie i entuzjazm są na wagę złota w budowaniu dobrej relacji. Dzieci uwielbiają wspólną zabawę, spacery, czytanie bajek czy wykonywanie codziennych domowych czynności razem. Już roczne dziecko może towarzyszyć ci w obieraniu marchewek czy wieszaniu prania i mieć z tego dużo radości.
10. Kochaj
Przekazuj dziecku, że jest kochane i zasługuje na miłość dlatego, że jest, a nie dlatego, że jest grzeczne i spełnia twoje oczekiwania. Staraj się dać mu poczucie, że jest akceptowane takie, jakie jest. Powiedz, że cieszysz się, że możecie się razem bawić. Okaż swój smutek z powodu tego, że musisz wyjść załatwić ważną sprawę i dlatego nie możecie dłużej razem czytać. Dawaj wyraz temu, że lubisz spędzać czas z dzieckiem. W takim klimacie każdy z nas chciałby przebywać i rozwijać się.
Bądź cierpliwy. Na własną rękę szukaj sposobów tworzenia przyjaźni z młodym podopiecznym. Każde dziecko stanowi odrębną historię, dlatego zachęcam do indywidualnego podejścia. Pamiętaj, że relacje, które teraz dzieją się w życiu malucha są kanwą, na której będzie budował przyszłe związki. Twoje podejście, słowa, zachowanie są lustrem, w którym dziecko chce się przeglądać. Masz wpływ na to,jak ono będzie postrzegało siebie w przyszłości.