Codzienne wykonywanie pewnych czynności daje poczucie bezpieczeństwa. Wiedzą o tym dorośli, którzy każdego dnia muszą tak zorganizować swoją codzienność, by zakończyć dzień z poczuciem dobrze wypełnionych obowiązków. Z dziećmi jest podobnie – one także potrzebują rytuałów, by mogły bez problemu odnaleźć się w gąszczu codziennych zadań. Które z nich warto pielęgnować od najmłodszych lat?
Wspólne czytanie
Nawyk czytania książek przyniesie dziecku szereg korzyści już w wieku przedszkolnym. Początkowo, gdy dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie rozszyfrować tekstu, warto zadbać o to, by poświęcić kilka minut dziennie na wspólne czytanie. Może to być bajka tuż przed zaśnięciem, ciekawy wierszyk po obiedzie. Ważne, aby czynność ta odbywała się bez pośpiechu i była źródłem przyjemności dla malucha. Wspólne wieczory literackie wspomagają ważny proces, jakim jest nauka czytania. Dzieci, które regularnie czytają z rodzicami, mają większy zasób słownictwa i szybciej przyswajają nowe rzeczy.
Radosna pobudka
Poranne wstawanie zazwyczaj nie kojarzy się dzieciom z niczym miłym. Warto stworzyć z tego przyjemny rytuał, który będzie pozytywnie nastrajał na resztę dnia. Elementami pobudki mogą być na przykład przytulanie, wspólne przeciąganie się, łaskotki czy wykonanie kilku ćwiczeń pobudzających krążenie. Dzieci zwykle ochoczo się do tego zabierają. Ten rytuał można stosować nie tylko u małych dzieci, ale i wśród przedszkolaków.
Rodzinny spacer każdego dnia
Poznawanie świata z rodzicami? Super sprawa! Spacery na świeżym powietrzu pomagają zbudować odporność, dlatego warto wykonywać tę czynność bez względu na pogodę. Spacer w deszczu? Warto przygotować kolorowe kalosze i duży parasol. Przechadzka w mroźne popołudnie? To świetna okazja do obserwacji oszronionych roślin i poznawania świata. Upalne dni można z kolei spędzić w pobliżu rzeki, jeziora czy stawu, karmiąc kaczki i napawając się dźwiękiem szemrzącej wody.

Pora snu
Wieczorne rytuały są szczególnie ważne, bo pomagają nastroić organizm na solidną dawkę snu i regeneracji. Oczywiście należy przede wszystkim wypracować podstawowe zasady codziennej higieny, po których następuje czas całkowitego relaksu. Czas przed zaśnięciem można spędzić z dzieckiem na rozmowach lub opowiadaniu bajek. Wieczorami maluchy są zazwyczaj bardziej rozmowne – dzielą się radościami i tym, co je smuci. To dobra okazja, by wychwycić istotne kwestie.
Wspólny posiłek
W dzisiejszych czasach nie jest łatwo o to, by rodzina zasiadła wspólnie do posiłku przy stole. Godziny pracy nie zawsze pokrywają się z porą obiadu czy kolacji. Bardzo ważne jest rodzinne spożywanie przynajmniej jednego posiłku w ciągu dnia. To świetny moment na podsumowanie codziennych wydarzeń, przekazywanie ważnych informacji czy snucie wspólnych planów. Dziecko będzie czuło się ważne, gdy będzie mogło uczestniczyć w podejmowaniu rodzinnych decyzji. A samo przygotowywanie posiłku na pewno sprawi mu wielką frajdę.
Stosowanie powyższych rytuałów lub tworzenie własnych to świetny sposób na zacieśnianie więzi z dzieckiem. Dlatego nie warto przedwcześnie z nich rezygnować, a jeśli maluch z nich wyrośnie – wprowadzić następne, nieco doroślejsze.
[…] się dać poczucie bezpieczeństwa. Okaż, że jesteś osobą stabilną i pewną, która wie, co robić. Nie zachowuj się […]