Planujecie ciążę? Powinniście dobrze się do niej przygotować. Dzięki temu być może szybciej uda Wam się począć upragnione maleństwo. Zmniejszycie też ryzyko niebezpiecznych powikłań ciążowych. Jakie badania przed ciążą warto zatem zrealizować?
- Badania podstawowe
To badania, które powinniście wykonać oboje. Chodzi przede wszystkim o morfologię krwi (dzięki badaniu można szybko sprawdzić ogólny stan organizmu), badanie moczu (sprawdzenie pracy nerek i obecność infekcji układu moczowego), pomiar ciśnienia krwi (zbyt wysokie może wiązać się z chorobami układu krążenia) i zbadanie poziomu glukozy.
Dzięki wynikom można sprawdzić między innymi, czy przyszłej mamie grożą anemia (niebezpieczna dla rozwoju dziecka), zaburzenia krzepnięcia, cukrzyca czy choroby sercowo-naczyniowe.
- Badania hormonalne
Warto, abyście i w tym przypadku przebadali się oboje. Poziom hormonów tarczycowych i płciowych ma ogromny wpływ na szanse poczęcia dziecka. Hormony płciowe wpływają m.in. na produkcję komórek rozrodczych. Zaburzoną gospodarkę hormonalną trzeba wyregulować więc jeszcze na etapie planowania ciąży.
- Badania ginekologiczne
Przed ciążą warto zrobić przede wszystkim USG sprawdzające ewentualną obecność wad anatomicznych, które mogłyby zmniejszać szansę na poczęcie lub nawet powodować kłopoty z donoszeniem dziecka.
Lekarz powinien przeprowadzić też cytologię (żeby sprawdzić m.in., czy nie masz żadnych stanów zapalnych) i badanie czystości pochwy (w kierunku infekcji bakteryjnych i grzybiczych).
- Badania w kierunku chorób zakaźnych
Cytomegalia, toksoplazmoza, różyczka, wirusowe zapalenie wątroby typu B – te wszystkie choroby mogą być bardzo groźne i powodować w ciąży powikłania oraz nieprawidłowy rozwój malucha. Przed rozpoczęciem starań o dziecko dobrze więc wykonać badania w kierunku przeciwciał przeciwko tym chorobom. Jeśli lekarz wykryje infekcję już na tym etapie, dziecko będzie mogło być chronione przed jej skutkami.
- Badania genetyczne
Niektóre z nich warto wykonać u Was obojga (badanie w kierunku celiakii), a inne tylko u przyszłej mamy (w kierunku trombofilii wrodzonej i mutacji genu MTHFR). Celiakia to trwała nietolerancja glutenu, która może zmniejszać płodność (obojga partnerów) i powodować poronienia.
Trombofilia wrodzona powoduje natomiast nadkrzepliwość krwi, co może być w ciąży bardzo niebezpieczne (zwiększając m.in. ryzyko poronienia). Mutacja genu MTHFR – którą ma aż połowa Polek – wiąże się z nieprawidłowym wchłanianiem standardowej formy kwasu foliowego. Wynik badania pozwala dobrać odpowiednią formę i dawkę tej witaminy, zmniejszając ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka.
Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl
Zdjęcie: ©Olena Yakobchuk/123rf.com
[…] foliowy to bardzo ważny element przygotowania do ciąży i suplement stosowany na pierwszym etapie ciąży. Jego przyjmowanie przez przyszłą mamę w […]
[…] dodatni, idziesz na pierwszą wizytę do lekarza i okazuje się, że jesteś w 6-7 tygodniu ciąży. Wydaje Ci się, że jest to niemożliwe. Przecież 6-7 tygodni temu miałaś okres, a z tego, co […]
[…] pierwsza to pozwolenie wydane przez lekarza prowadzącego ciążę na wykonywanie ćwiczeń. Po drugie podczas ćwiczeń należy pamiętać o normalnym, spokojnym, […]
[…] w ciąży wyodrębnili, na podobieństwo medycznych trymestrów, trzy psychologiczne etapy ciąży. Każdy z etapów charakteryzują inne przeżycia wynikające, m.in. z rozwoju dziecka i […]
[…] jogi podczas ciąży nauczy cię koncentrowania na własnym wnętrzu i pomoże zrozumieć, jak podążać za głosem […]