Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu nietolerancji laktozy, możesz mu pomóc. Konieczne jest jednak poznanie przyczyny dolegliwości. Być może jest nią celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu. Jak to sprawdzić? Przydatne jest badanie genetyczne, analizujące za jednym razem geny, które odpowiadają za obie te nietolerancje.
Bóle brzucha, biegunki… Tak objawiają się obie nietolerancje
Zarówno nietolerancja laktozy, jak i celiakia często wiążą się z nieprawidłowym działaniem układu pokarmowego – przede wszystkim u młodszych pacjentów. Twoje dziecko ma nudności, bóle brzucha, wymioty, mdłości czy biegunki? Najlepiej sprawdzić zdrowie malucha pod kątem obu tych schorzeń.
Obydwie nietolerancje przyczyniają się nierzadko do wystąpienia też innych problemów, np. astmy, bóli kości i stawów, spadku koncentracji, egzemy i problemów skórnych czy nerwowości i spadku nastroju.
Nietolerancja laktozy u dziecka – często współwystępuje z celiakią
Dlaczego? Źródłem problemów w obu przypadkach są jelita. Nie bez powodu nazywa się je „drugim mózgiem” – wszelkie nieprawidłowości w ich obrębie przyczyniają się do zaburzenia równowagi organizmu. Stany zapalne i inne dolegliwości w jelitach nierzadko prowadzą do różnego rodzaju chorób, dlatego warto dbać o ten organ.
W przypadku współwystępowania nietolerancji glutenu i celiakii eliminacja laktozy nie wystarczy, ponieważ drugim drażniącym czynnikiem jest gluten, który także musi zostać wykluczony z diety.
Celiakię można leczyć jedynie dietą bezglutenową, która chroni przed wystąpieniem przykrych i szkodliwych objawów.
Celiakia – to ona może powodować nietolerancję laktozy
Trwała nietolerancja glutenu to choroba autoagresywna. Spożyty gluten działa na jelita chorego toksycznie, prowadząc do problemów z wchłanianiem substancji odżywczych i powodując niedobory. To może prowokować nietolerancję laktozy – wtórną i odwracalną. W jaki sposób? Przy celiakii może wystąpić niedobór laktazy (to enzym, który umożliwia trawienie laktozy).
Wtórna nietolerancja laktozy u dziecka – gdy nie trzeba eliminować mleka
Gdy to celiakia jest przyczyną nietolerancji laktozy, z diety trzeba wyeliminować działający toksycznie na jelita gluten. Po wprowadzeniu diety bezglutenowej maluch znów zacznie trawić laktozę, a produkty mleczne będą bezpieczne dla jego zdrowia.
Celiakię można leczyć jedynie dietą bezglutenową, która chroni przed wystąpieniem przykrych i szkodliwych objawów.
Pakiet zdrowe jelita – dowiedz się, jak leczyć dziecko
Wystarczy jedno badanie genetyczne, żeby kompleksowo i bezboleśnie przebadać malucha i sprawdzić, czy w jego genach zapisane są nietolerancja laktozy i/lub trwała nietolerancja glutenu.
Pakiet zdrowe jelita to bowiem test DNA, który analizuje geny dziecka i umożliwia wykrycie mutacji genu LTE (które odpowiadają za nieodwracalną nietolerancję laktozy) oraz obecności genów HLA DQ2 i HLA DQ8 (odpowiadających za celiakię).
Pakiet zdrowe jelita – dlaczego warto?
To przede wszystkim sposób na sprawdzenie, czy u malucha obecne są geny odpowiadające za nietolerancje pokarmowe. Ta wiedza pozwoli wprowadzić prawidłowe leczenie i wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości oraz uchronić dziecko przed poważnymi konsekwencjami (w tym niedoborami witamin i minerałów przy celiakii).
To również szansa, żeby dowiedzieć się, czy u dziecka występuje odwracalna czy nieodwracalna forma nietolerancji laktozy. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego wyłączenia laktozy z diety.
Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl
Zdjęcie:© Evgeny Atamanenko /pl.123rf.com