W ciąży każda kobieta chce mieć czas dla siebie, czas na relaks i jakiś sposób na nasilające się bóle kręgosłupa. Doskonałym rozwiązaniem jest wtedy pachnąca kąpiel w wannie. Należy jednak pamiętać o paru bardzo ważnych zasadach.
Kąpiel – bezpieczeństwo w wodzie
Po pierwsze temperatura wody nie powinna przekraczać 37-38˚C. Temperaturę można zmierzyć specjalnym termometrem do wody lub poprzez zanurzenie łokcia w wodzie. Jeżeli nie odczuwamy ani chłodu, ani dużego ciepła, to znaczy, że woda jest odpowiednia. Przegrzanie może być szkodliwe dla dziecka.
Na szczęście większość kobiet całkiem intuicyjnie wyczuwa, kiedy woda jest zbyt gorąca i opuszcza wannę, zanim temperatura zacznie szkodzić dziecku. W wannie też wystawiamy nogi, głowę lub ręce ponad wodę i to w dużym stopniu chroni organizm przed przegrzaniem. (Jeśli zaś chcesz korzystać z sauny – zachowaj dodatkową czujność i zastosuj minimalny czas.)
Po drugie – w ciąży najlepiej, aby kąpiel trwała 15 minut. Dłuższe przebywanie w wannie może powodować osłabienie, mdłości i senność organizmu oraz wpływa na wysuszenie naskórka, który staje się bardziej skłonny do podrażnień. To nie jest potrzebne, bo i tak w okresie ciąży skóra narażona jest na wiele takich czynników. (O problemach skóry w ciąży czytaj w artykule „Skóra jak papier„).
Kosmetyki
Co można wlewać do wody? Otóż można używać płynów do kąpieli i żeli do mycia ciała, które stosowało się do tej pory. Wartojednak zwrócić uwagę na odpowiednie pH – powinno mieć odczyn naturalny. W trakcie ciąży wiele kobiet zaczyna odczuwać zapachy znacznie silniej niż do tej pory. Ulubione kosmetyki mogą nagle drażnić i wzmagać mdłości. Najlepszym rozwiązaniem są zatem płyny i żele dla dzieci (niektóre też pachną, więc warto je wcześniej powąchać). Olejków eterycznych lepiej do kąpieli nie używać. Specjaliści uważają, że większość z nich działa na układ nerwowy i może nadmiernie pobudzać organizm. Dlatego, jeżeli nie są to olejki przeznaczone typowo dla kobiet w ciąży, to lepiej ich unikać. Takie olejki jak jałowcowy, majerankowy, rozmarynowy, szałwiowy, tymiankowy, z kopru włoskiego, z mięty pieprzowej w czasie ciąży mają niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną.
Kąpiel może być wspaniałym momentem na peeling czy masaż. Cukrowy czy solny peeling jest bezpieczny. Niektórzy zalecają ostrożność przy stosowaniu domowej mikstury z kawy („fusy” z kawy + dobra oliwa, np. z oliwek). Jednak jeśli pijesz kawę, to peeling stosowany przecież zewnętrznie też z pewnością ci nie zaszkodzi.
Bezpieczeństwo
Biorąc kąpiel, nie należy zamykać się na zamek w drzwiach, ponieważ w ciąży łatwiej niż zwykle o zasłabnięcie lub poślizgnięcie. W takich przypadkach pozostali domownicy muszą mieć łatwy i szybki dostęp do łazienki, aby jak najszybciej służyć pomocą.
Po wyjściu z kąpieli należy pamiętać o tym, aby nie trzeć skóry ręcznikiem tylko się nim owinąć i dać skórze swobodnie wyschnąć. Potem można użyć odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji ciała.
Każdy brzuch w ciąży rośnie inaczej i każda kobieta inaczej przybiera na wadze, a pod koniec ciąży już nie ma siły sprawnie podnieść się z wanny, dlatego przed wejściem do niej warto położyć na dnie matę antypoślizgową, która zapobiegnie niechcianemu poślizgnięciu i dodatkowo będzie dawała stabilizację przy podnoszeniu się.
Gorąco!
Pozostaje jeszcze temat korzystania przez ciężarne z jacuzzi i sauny. Bąbelki, które wydobywają się z dysz same w sobie nie szkodzą kobiecie w stanie błogosławionym, ale za to woda w jacuzzi już może wyrządzić krzywdę, ponieważ jej temperatura w wielu miejscach wynosi powyżej 40ºC, co powoduje skurcze macicy. Takie skurcze wywołują również bicze wodne. W saunie zazwyczaj jest również za gorąco, zbyt parno i zbyt duszno, więc taki relaks odpada lub wymaga szczególnego podejścia. Jeśli zależy ci na tym, by skorzystać z jacuzzi lub sauny – pamiętaj, by skrócić czas przebywania do maksymalnie 10 minut i zastosować najniższą z możliwych temperatur (w saunie zazwyczaj mamy możliwość wyboru). W saunie siedź jak najniżej i od razu po wyjściu zastosuj zimny prysznic.
Jeśli czujesz się źle, jest ci słabo lub w danym dniu miałaś skurcze (a jeszcze nie nadszedł twój czas) – zrezygnuj zupełnie z ciepłych miejsc.
Kąpiel także dla ducha
Wiele się słyszy o zakazie kąpieli w trakcie trwania ciąży, bo wypłukuje dobre bakterie, bo wywołuje skurcze, krwawienia, bo może przyspieszyć poród, spowodować odklejenie się łożyska, bo może zaszkodzić jeszcze nienarodzonemu dziecku. Oczywiście wszystko to jest prawdą, ale nie ma powodów do rezygnowania z tego rodzaju odprężania, jeżeli ciąża nie jest zagrożona, nie ma problemów z nawracającymi infekcjami dróg rodnych oraz gdy lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań. Szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, gdy brzuch jest duży a kręgosłup obciążony, ciepła woda to niewyobrażalna ulga! Dlatego gdy tylko macie chwilę wolnego i chcecie uciec od zgiełku świata, to śmiało wskakujcie do ciepłej wody z pachnącą pianą.
Uwaga!
Kiedy zaczynają odchodzić wody, kąpiel w wannie jest zabroniona, można wtedy wziąć tylko ciepły prysznic.
Tekst powstał we współpracy z Nabea.pl – sklep z naturalnymi kosmetykami i zdrową, ekologiczną żywnością