Śniadanie
Kasza jaglana gotowana z amarantusem
– 0,5 szklanki kaszy jaglanej
– 3 pełne łyżki nasion amarantusa
– 1 łyżka sklarowanego lub zwykłego masła
– szczypta soli
– 2 szklanki wody
Zagotuj wodę z masłem, wsyp amarantus, a potem kaszę jaglaną. Dodaj szczyptę soli. Gotuj ok. 30 minut. Podawaj z dodatkiem jarzyn, fasolek i innych dodatków.
Przepis pochodzi z: Odżywiaj dziecko w zgodzie z naturą, Bożena Żak-Cyran, str. 133
Mleko migdałowe
– 2/3 szklanki migdałów
– szczypta imbiru
– 2 ¼ szklanki wody
Sparz migdały wrzącą wodą i odstaw na 10 min. Obierz ze skórki. Mleczko możesz zrobić dwoma sposobami:
Sposób pierwszy
Do obranych migdałów dodaj szczyptę imbiru i namocz na kilka godzin (np. na noc) w 1 ¼ szklanki zimnej wody. Następnie migdały wraz z wodą przelej do pojemnika na koktajle i zmiksuj. Przelej do rondelka, dodaj pozostałą ilość wody i gotuj na wolnym ogniu 5 min.
Sposób drugi
W młynku do kawy zmiel migdały na proszek. Wsyp do miksera, dodaj szczyptę imbiru oraz 1 ½ szklanki wody. Miksuj, aż zrobi sie mleczko. Przelej do rondla, uzupełnij jeszcze wodą i gotuj 5 min. Przelej przez sitko. Odcedzone migdały wsyp do miksera, wlej pół szklanki mleczka migdałowego i ponownie zmiksuj. Przełóż z powrotem do naczynia i znowu zagotuj. Przelej przez sitko. Mleczka używaj do picia i jako dodatek do deserów. Odcedzoną miazgę migdałową użyj do ciast oraz innych potraw.
Przepis pochodzi z: Jedz i żyj zgodnie z porami roku, Bożena Żak-Cyran, str. 146
Obiad
Zupa-krem z selera
– 1 łyżka sklarowanego masła
– 2-3 selery
– 1 cebula
– szczypta gałki muszkatołowej
– pieprz, sól
– 2 l wody
– sok z cytryny
– prażony słonecznik
– prażony glon nori
Selery umyj i wyszoruj szczoteczką. W rozgrzanym rondlu roztop masło, dodaj pokrojone w kostkę selery, pokrojoną cebulę, szczyptę gałki muszkatołowej i sól. Warzywa duś przez 10 min, przykrywając rondel pokrywką. Wlej wodę, dodaj pieprz oraz sól. Gotuj zupę ok. 25 min, aż selery będą miękkie, następnie rondel zestaw z ognia i zmiksuj potrawę. Dodaj świeżo wyciśnięty sok z cytryny do smaku. Wypraż słonecznik na suchej patelni, a glon nori nad palnikiem gazu (lekko, po obu stronach). Przed podaniem udekoruj zupę prażonym słonecznikiem i drobno pokrojonym glonem nori.
Przepis pochodzi z: Jedz i żyj zgodnie z porami roku, Bożena Żak-Cyran, str.134
Ryba smażona w tempurze
– 0,5 kg ryby (filety z dorsza, z halibuta, dzwonki karpia)
– sól
– sok z cytryny
– 3 łyżki mąki pszennej razowej
– 3 łyżki mąki pszennej białej
– 2 łyżki skrobi kukurydzianej
– sos sojowy
– tymianek
– kminek
– dodatkowo mąka biała
– olej
Filety wymyj i posól. Skrop sokiem z cytryny i odstaw na godzinę do lodówki. Zrób tempurę, mieszając wszystkie mąki ze sobą, dodaj wodę i sos sojowy tak, aby ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Wymieszaj z przyprawami i wstaw do lodówki do schłodzenia. Kawałki ryby obtaczaj w mące i maczaj w schłodzonej temperze. Smaż na gorącym tłuszczu. Podawaj najlepiej z tartą białą rzodkwią, która ułatwia trawienie.
Przepis pochodzi z: Odnowy na talerzu, Bożena Żak-Cyran, str. 160
Kapusta czerwona duszona z dynią
– 1 średnia główka czerwonej kapusty
– 30 dag dyni
– 2 łyżki oleju
– sól
– imbir
– 1 łyżeczka skrobi kukurydzianej
Kapustę pokrój we wstążki, dynię w kostkę. W garnku z rozgrzanym olejem ułóż warstwę pokrojonej kapusty i dyni, posól, dodaj imbir. Duś na małym płomieniu około 20 minut. Rozmieszaj łyżeczkę skrobi w małej ilości wody, dodaj do warzyw i wymieszaj. Zagotuj. Podawaj jako dodatek do kasz, kotletów i pieczeni. Można doprawić sokiem z cytryny.
Przepis pochodzi z: Odnowy na talerzu, Bożena Żak-Cyran, str. 133
Krótka kiszonka z marchwi i cebuli
– marchew i cebula w dowolnych ilościach
– przegotowana woda
– odrobina musztardy francuskiej
– sos sojowy
Marchew i cebulę oczyść i pokrój w plasterki. Wodę zmieszaj z odrobiną sosu sojowego i musztardą francuską. Warzywa ułóż w słoiczku i zalej zalewą. Kiś przez 5 dni, po czym zakręć słoik i przechowuj go w lodówce. Wywar z kiszonki używaj do zup i sosów.
Przepis pochodzi z: Odnowy na talerzu, Bożena Żak-Cyran, str. 143
Podwieczorek
Galaretka morelowo-jabłkowa
– 1 l soku jabłkowego (bez cukru)
– 20 dag suszonych moreli
– 5 dag rodzynek
– 2 łyżeczki agar-agaru
Morele i rodzynki sparz. Mocz przynajmniej 20 minut. Odsącz na sicie. Morele pokrój w paseczki. Sok jabłkowy zagotuj, dodając agar-agar, rozpuszczony w małej ilości zimnej wody (lub w malej ilości odlanego soku). Owoce ułóż w kompotierkach i zalej tężejącą galaretką.
Przepis pochodzi z: Odnowy na talerzu, Bożena Żak-Cyran, str. 181
Kolacja
Makaron z brokułami i orzechami
– 40 dag makaronu
– 3-4 brokuły
– 2 łyżki oliwy
– 4 łyżki włoskich orzechów
Ugotuj na parze kilka brokułów oraz w garnku z większą ilością wody 40 dag makaronu. Upraż lekko na patelni 4 łyżki posiekanych orzechów. Dodaj 2 łyżki oliwy oraz dwa ząbki posiekanego czosnku, mieszaj i smaż do zarumienienia, dodaj szczyptę pieprzu i nieco soli. Odstaw z ognia. Do salaterki wyłóż drobno pokrojone brokuły, makaron i dodaj przygotowany sos. Wymieszaj i podawaj.
Przepis pochodzi z: Jedz i żyj zgodnie z porami roku, Bożena Żak-Cyran, str.141