Śniadanie ze zbóż jest najlepszym początkiem dnia zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Zboża zawierają wszystkie ważne minerały, stabilizują poziom cukru we krwi, dzięki czemu dzieci są spokojniejsze i bardziej pogodne. Pełnowartościowe zboża są zbudowane z wielocukrów, które przez następne kilka godzin po spożyciu są przekształcane przez organizm i zamieniane na energię. Wpływają korzystnie naumysł i cały układ nerwowy.
Kondycję dziecka można poprzez odpowiednie odżywianie rozwijać, niezależnie od wrodzonych tendencji. Poszczególne odmiany zbóż mają odmienne działanie na organizm i stan ducha. Przez świadomy wybór odpowiednich zbóż dla dziecka można niwelować wiele zaburzeń równowagi na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.
Kasza jaglana, słodki ryż, amarantus i owies (płatki owsiane) – są dobre dla dzieci z następującymi objawami: blada cera, otwarte usta, zimne dłonie i stopy, skłonność do biegunki lub luźnego stolca z niestrawionymi resztkami pokarmu, wątłe mięśnie, skłonność do przeziębień, nieśmiałość, strachliwość, duży pociąg do słodyczy. Te zboża należy najpierw uprażyć (zwłaszcza w chłodne dni), a potem ugotować do miękkości.
Ryż – wszystkie odmiany harmonizują płuca i jelito grube, nawilżają i regenerują skórę, wzmacniają trawienie.
Ryż okrągły – nadaje się raczej dla dzieci z symptomami niedoboru ich śledziony (opisanymi powyżej). Pomaga w przypadku nadwagi, usuwa wilgoć z organizmu. Działa leczniczo na przewód pokarmowy (wskazany przy wszelkich infekcjach).
Ryż długoziarnisty – nadaje się najbardziej dla dzieci ze skłonnością do suchej skóry, wysypki, o zaczerwienionych policzkach i skłonności do zaparć. Wskazany jest dla dzieci, którym jest raczej za gorąco niż za zimno, nocą się często odkrywają, są bardziej emocjonalne, łatwo wpadają w gniew. Ryż długoziarnisty z lekko ugotowanymi warzywami jest bardzo dobrą potrawą by zrównoważyć gorąco w upalnych, letnich miesiącach.
Pszenica i orkisz – nadają się dla dzieci bardzo emocjonalnych, gdyż działają chłodząco na wątrobę, uspokajając gwałtowne emocje. Wyciszają umysł, przeciwdziałają nadpobudliwości i niepokojowi wewnętrznemu u dzieci.
Napój z ugotowanej i odcedzonej pszenicy lub orkiszu (2 łyżki pszenicy lub orkiszu gotujemy w ½ l wody przez 30-45 min po czy odcedzamy; można posłodzić miodem) – wskazany jest dla dzieci, które przez cały dzień są bardzo aktywne i nie potrafią się rozluźnić wieczorem. Wypicie takiej herbatki zapewnia zdrowy, spokojny sen. Dzieci nadpobudliwe, nerwowe nie powinny dostawać potraw z owsa.
Owies – ma bardzo korzystne działanie u dzieci apatycznych, wątłych, które dużo śpią. Owies ma działanie aktywizujące, wzmacnia ciało i umysł. Prażenie płatków owsianych przed ugotowaniem powoduje, że działają rozgrzewająco u dzieci wrażliwych na zimno.
Wszystkie zboża: kasza jaglana, słodki ryż, jęczmień, amarantus, kukurydzawzmacniają układ pokarmowy i wewnętrzną stabilność u dziecka. Pomagają osiągnąć równowagę emocjonalną.
Jęczmień – ma działanie nawilżające. Jadany w postaci zupy obniża gorączkę. Wzmacnia serce i układ nerwowy.
Gryka – oczyszcza i wzmacnia jelita. Wskazana przy wychłodzeniu. Nie zaleca się zbyt często dzieciom z objawami gorąca.
Amarantus – bardzo odżywczy, nie zawiera glutenu, co ważne jest u dzieci z zaburzeniami trawienia. Wysusza wilgoć w ciele (nadmiar śluzu) i ma działanie lekko ogrzewające. Dobrze jest go podawać dzieciom niedoborowym (blada twarz, luźny stolec, jasny mocz, niski poziom energii, marznięcie)
Wszystkie zboża, prócz kaszy jaglanej, mają działanie kwasotwórcze i powinny być podawane z warzywami.