Możesz czuć się teraz znacznie gorzej. Często na tym etapie obserwujemy nasilenie objawów ciążowych, takich jak nudności czy wymioty, pojawiają się wahania nastroju. Częste wizyty w toalecie również stają się normą. Wyraźniejszy też może być dyskomfort w dole brzucha, niekiedy nawet przypominający nadchodzącą miesiączkę. Jeśli nie występuje plamienie, w zasadzie nie ma powodów do obaw. Jeżeli natomiast pojawiają się tego typu dolegliwości i pojawi się plamienie, warto zasięgnąć porady lekarza.
U niektórych kobiet występować mogą niedobory hormonu ciążowego – progesteronu. Jeśli plamienie wynika z niedoboru progesteronu, jego uzupełnienie (za pomocą takich preparatów jak Luteina czy Duphaston) ma szansę rozwiązać problem. Plamienia na początku ciąży nie należy lekceważyć. Jeśli lekarz zaleci stosowanie progesteronu (lub innego preparatu o takim działaniu), trzeba również wiedzieć, że objawy nie ustąpią natychmiast. Kolejnym powodem, dla którego warto na tym etapie zgłosić się do lekarza, jest fakt, iż szósty tydzień ciąży to czas, w którym zazwyczaj widoczna jest już w badaniu USG czynność serca zarodka. To ostateczny dowód zarówno dla matki, jak i dla lekarza, że na razie wszystko jest w porządku.
Dbaj o zbilansowaną dietę, zdecydowanie unikaj substancji szkodliwych (takich jak tytoń czy alkohol), mocno ogranicz słodycze i pamiętaj, by pić dużo wody (co najmniej 2 litry na dobę). Zalecenia te zresztą dotyczyć będą praktycznie całego okresu ciąży.
Szósty tydzień – rozwój zarodka
W rozwoju zarodka zmiany teraz postępują bardzo szybko. Jest tych zmian bardzo dużo. Powstają struktury twarzy i szyi (z tworzących się łuków skrzelowych), dochodzi do zamknięcia cewy nerwowej, pojawiają się zagłębienia, które później przekształcą się w uszy, pojawiają się zawiązki kończyn dolnych i górnych. Powstają również zawiązki oczu, pojawia się otwór będący przyszłymi ustami. Pojawiają się również pierwotne struktury płuc, wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony oraz jelit. Powstaje również przegroda odgraniczająca odbyt oraz układ moczowy. Dochodzi również do dalszego rozwoju struktur mózgowych, rdzeniowych, mięśniowych oraz kostnych.
[…] to czas, w którym mogą pojawiać się również nowe objawy. Chodzi o nudności czy nawet wymioty, a wszystko za sprawą narastającego stężenia hormonów ciążowych. Nadszedł czas, by wybrać […]