Drugi tydzień to zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie (wydzielanie odpowiednich hormonów, między innymi estrogenów), które rozpoczynają przygotowania macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Błona śluzowa macicy zaczyna rosnąć, rozbudowuje się jej unaczynienie, w jajniku zaś zaobserwować można wzrastanie tzw. pęcherzyka dominującego, czyli większego od pozostałych. Obecność takiego pęcherzyka świadczy o wstępnej gotowości do owulacji. Jedną z metod „przewidywania” owulacji jest monitorowanie ultrasonograficzne. Stosuje się je raczej w przypadku par mających pewne problemy z samoistnym zajściem w ciążę. W przypadku zdrowych kobiet i zdrowych partnerów (!) zazwyczaj wystarcza obserwacja podstawowej temperatury ciała i obserwacja śluzu szyjkowego. Zastosować też można testy owulacyjne dostępne w aptekach.
Drugi tydzień ciąży – co się dzieje
Pod koniec tego tygodnia komórka jajowa dojrzewa i dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka. Komórka jajowa trafia do jajowodu i jest w jajowodzie przesuwana przez nabłonek migawkowy, oczekując na spotkanie z plemnikiem. Czasu na zajście w ciążę jest niewiele – dojrzała komórka jajowa po uwolnieniu z jajnika żyje około 24 godzin. Natomiast plemniki w drogach rodnych mogą przetrwać, w zależności od źródeł, nawet do 72 godzin.
Komórkę jajową zapładnia w normalnych warunkach pojedynczy plemnik. Z chwilą przeniknięcia plemnika przez błonę komórkową komórki jajowej, ta staje się nieprzepuszczalna dla innych plemników. W ciągu kolejnych 10 do 30 godzin dojdzie do połączenia materiału genetycznego zawartego w plemniku i w komórce jajowej – powstanie zygota. Jeśli plemnik był nosicielem chromosomu X, narodzi się dziewczynka, jeśli natomiast miał w sobie chromosom Y, na świat przyjdzie chłopiec.