Już 15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin – ustanowiony 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jednym z poważniejszych problemów współczesnej rodziny jest bez wątpienia niepłodność, która dotyczy aż 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym. W Polsce to ok. 1,5 miliona par… [1]
Niepłodność a bezpłodność – różnica jest znacząca
Chociaż pojęcia niepłodność i bezpłodność bywają używane zamienne, tak naprawdę oznaczają zupełnie inne stany. Bezpłodność jest stanem nieodwracalnym, którego nie można wyleczyć i który wiąże się np. z brakiem macicy czy jąder.
Niepłodność nie jest stanem trwałym, więc odpowiednia diagnostyka przyczyn i rozpoczęcie leczenia w bardzo wielu przypadkach pozwalają cieszyć się zdrowym potomstwem.
Kiedy można mówić o niepłodności? W sytuacji, gdy para bezskutecznie stara się o dziecko przez rok (współżyjąc ok. 3-4 razy w tygodniu bez wykorzystania żadnych środków antykoncepcyjnych) [2].
Kłopoty z płodnością dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet…
…w tym samym stopniu. Niestety wciąż panuje przekonanie, że za problemy z poczęciem odpowiada najczęściej kobieta, co nie jest prawdą. W przypadku bezskutecznych starań o potomstwo diagnostykę powinni więc rozpocząć zarówno partnerka, jak i partner. Tylko wtedy możliwe będzie poznanie przyczyny i rozpoczęcie leczenia, które przybliży parę do szczęśliwego rodzicielstwa.
A co może powodować niepłodność? Najczęstsze czynniki
U mężczyzn najczęstszą przyczyną niepłodności są nieprawidłowe parametry nasienia, które mogą wiązać się m.in. z problemami hormonalnymi czy czynnikami genetycznymi. Chodzi np. o delecję w rejonie AZF na chromosomie Y, która prowadzi do zaburzeń w produkcji plemników. Słaba jakość nasienia może być wywołana również hemochromatozą – chorobą genetyczną powodującą odkładanie nadmiaru żelaza w przysadce mózgowej i jądrach. Innym możliwym problemem jest niezdiagnozowana i nieleczona celiakia, przy której w organizmie pojawiają się niedobory niekorzystnie wpływające m.in. na proces produkcji spermy.
Przyczyny niepłodności kobiecej najczęściej obejmują zaburzenia miesiączkowania i owulacji, które mogą zostać wywołane m.in. problemami hormonalnymi, chorobami tarczycy (np. Hashimoto) czy… wcześniej wspomnianą celiakią. Nieleczona obniża płodność młodych kobiet o 40% (w porównaniu z populacją kobiet zdrowych) [3].
Na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn niekorzystnie wpływają też niezdrowy tryb życia (zła dieta, używki, brak aktywności fizycznej), zbyt niska lub zbyt wysoka masa ciała czy wady narządów rodnych.
Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie: © suravid/ Depositphotos.com
Źródła:
[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności – skrót, Warszawa 2011.
[2] C. Łepecka-Klusek, A. B. Pilewska-Kozak, G. Jakiel, Niepłodność w świetle definicji choroby podanej przez WHO, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2012, t. 18, nr 2.
[3] E. Waszczuk, W. Homola, Zaburzenia rozrodczości u chorych na celiakię, „Advances in Clinical and Experimental Medicine” 2006, 15, 6, s. 1097.
[…] większego od pozostałych. Obecność takiego pęcherzyka świadczy o wstępnej gotowości do owulacji. Jedną z metod „przewidywania” owulacji jest monitorowanie ultrasonograficzne. Stosuje się je […]