Następuje to z chwilą zagnieżdżenia dzielącej się komórki. Od tej chwili we krwi matki można wykryć hormon hCG. Oznaczenie jego poziomu (dokładnie podjednostki β, czyli βhCG), a konkretnie tempa narastania, pozwala orientacyjnie ocenić, czy ciąża rozwija się w sposób oczekiwany. Oznaczenie tego hormonu we krwi pozwala sprawdzić, czy jesteś w ciąży. Natomiast jego obecność w moczu warunkuje dodatni wynik testu ciążowego kupionego w aptece. Choć ten test nie zawsze jest w 100% wiarygodny, bywa czasem dodatni, gdy ciąży nie ma.
Czwarty tydzień ciąży – odczucia
Rozpoczynająca się burza hormonalna powoduje, że przyszła matka zauważa szereg zmian w swoim organizmie. Najczęściej pojawia się senność, powiększeniu ulegają piersi. Niekiedy kobiety skarżą się na dyskomfort w podbrzuszu, częste wizyty w toalecie, nadwrażliwość na zapachy, utrzymującą się podwyższoną temperaturę ciała. Objawy te można pomylić z tzw. zespołem napięcia przedmiesiączkowego, tyle że miesiączki ani widu, ani słychu.
A co z samą ciążą? Otóż w blastocyście pojawia się wyraźny podział. Zewnętrzna część tworzyć będzie kosmówkę, która później przekształci się w łożysko odżywiające zarodek, a później płód. W jej wnętrzu powstają dwie struktury. Jamka z płynem, która wytworzy następnie jamę owodni, oraz skupisko komórek, które utworzą zarodek, a później płód. Część zewnętrzna – kosmówka – „wgryza się” w przerośniętą błonę śluzową macicy. Zaczyna jej penetrowanie w kierunku naczyń macicy. To zapewni ciąży właściwe zaopatrzenie w tlen i składniki odżywcze oraz drogę usuwania produktów przemiany materii.
Od tej chwili mówimy już o zarodku. Rozpoczyna się najważniejszy czas dla ciąży – organogeneza, czyli wytworzenie i rozpoczęcie działania wszystkich narządów i układów przyszłego dziecka. Jest to również okres, w którym ciąża jest najbardziej narażona na działanie czynników uszkadzających, takich jak promieniowanie jonizujące (rentgen!), substancje toksyczne (alkohol, narkotyki), substancje teratogenne (niektóre leki, np. pochodne witaminy A), zakażenia (różyczka, cytomegalowirus, niekiedy wirusy opryszczki), dlatego jeśli stosujemy jakieś leki na stałe należy koniecznie się skontaktować z lekarzem i sprawdzić, czy leki te można stosować czy nie.
Pod koniec czwartego tygodnia ciąży pojawia się pęcherzyk żółtkowy, pełniący kluczową rolę pierwotnego układu krążenia, zanim w zarodku wykształcą się serce i naczynia. Pęcherzyk ciążowy liczy około 3-4 mm średnicy (zarodek jeszcze nie jest widoczny).