Relaksuj się
Ważne, abyś w miarę możliwości spędzała czas tak, jak lubisz. Jeśli masz bardzo obciążającą i stresującą pracę – postaraj się trochę zwolnić „obroty”. Pamiętaj, że karmisz dziecko nie tylko pokarmem, jaki przyjmujesz, ale też swoimi nawykami i emocjami. W wolnym czasie – spaceruj, słuchaj ulubionej muzyki, wychodź do kina, do restauracji.
Jeśli tylko dobrze czujesz się w ciąży, możesz wykorzystać czas oczekiwania na maleństwo dla siebie. Możesz uprawiać sport (po konsultacji z lekarzem prowadzącym i oczywiście nie wyczynowo, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłaś!). Chodzić na jogę, spotykać się z innymi kobietami spodziewającymi się dziecka i dzielić się z nimi swoimi emocjami. Razem raźniej znieść niełatwe ostatnie miesiące ciąży.
Jeśli masz ochotę, możesz przez całą ciążę ćwiczyć oddech i wejście w głęboki relaks. Zdarza się, że kobiety, które podczas porodu skupiają się na świadomym oddechu, wizualizują, kontrolują rozluźnienie ciała – dużo łatwiej znoszą ból.
Odpuść
Ciąża, poród i połóg to taki czas, kiedy w pełni i bez wyrzutów sumienia możesz myśleć o sobie, swoim komforcie i swoich uczuciach. Masz do tego prawo. Możesz „odpuścić”, trochę wyluzować, nacieszyć się trochę zdrowym egoizmem. Zanim nadejdą nowe obowiązki związane z pielęgnacją i wychowaniem dziecka, wykorzystaj czas przed porodem na pozytywne myśli i czynności. Przygotuj pokoik dla dziecka, zrób wyprawkę. Na długo przed porodem miej pod ręką spakowaną szpitalną torbę, to zaoszczędzi ci stresu, kiedy poród się zacznie.
Słuchaj specjalistów
Na pewno zależy ci na tym, aby twoją ciążę prowadził dobry, sympatyczny, doświadczony lekarz lub położna. Jeśli już na początku ciąży czujesz, że źle dogadujesz się z lekarzem, że nie jesteś zadowolona z jej prowadzenia – zmień to. Twój komfort i spokój są najważniejsze.
Myśli o porodzie podsuwają Ci informacje, że to wielka niewiadoma (zwłaszcza, jeśli jest to pierwszy poród). Masz prawo się bać, lęk w tym przypadku jest absolutnie zrozumiały. Można jednak ten lęk oswoić poprzez zapoznanie się z tym, co najbardziej cię przeraża. Boisz się, że nie zdążysz dojechać do szpitala? Że będziesz miała cesarskie cięcie lub nacięte krocze? Boisz się, czy dziecko urodzi się zdrowe lub, czy wytrzymasz ból porodowy? Postaraj się zamknąć uszy na przerażające opowieści ciotek czy koleżanek o tym, że poród to „masakra”. Nie czytaj wpisów na forach. To, co przydarza się innym ludziom, nie musi przydarzyć się tobie. Czytaj rzetelne gazetki lub poradniki (a najlepiej wybierz jeden, by informacje nie mieszały ci się w głowie). Wchodź na sprawdzone znane portale o rodzicielstwie, spotkaj się z położną, doulą, odwiedź szpital, w którym chcesz rodzić.
Wybierz szkołę rodzenia
Dobrym pomysłem dla rodziców chcących przygotować się do porodu jest skorzystanie z zajęć w szkole rodzenia (jeśli szukasz szkoły rodzenia w Poznaniu i okolicach kliknij tutaj). Takie szkoły oferują nie tylko praktyczne przygotowanie do opieki nad dzieckiem, nie tylko przekazują fakty dotyczące standardów okołoporodowych czy karmienia noworodka, ale także często dają możliwość, by odwiedzić porodówkę, zapoznać się z warunkami, jakie tam panują. Warto wybrać szkołę, w której ćwiczenia odbywają się z symulatorem niemowlęcia. Poznasz dzięki temu swoją reakcję na płacz dziecka. Swoje uczucia, gdy nie jesteś pewna, o co mu chodzi, oboje poćwiczycie też bezpieczne trzymanie maluszka i kąpiel w prawdziwej wodzie.
Pomyśl, gdzie chcesz rodzić
Wybór szpitala, w którym chcesz urodzić, jest niezwykle ważny. Nie wystarczy zapytać lekarza, czy przyjaciółki, gdzie „jest dobrze”, tylko pójść, zobaczyć, posłuchać własnej intuicji. To, czy w danym miejscu będzie nam dobrze to bardzo subiektywna sprawa. Porodówka musi ci się spodobać. Musisz wiedzieć, czy będziesz miała możliwość aktywnego porodu, czy pierwszego kontaktu z dzieckiem zaraz po porodzie, jeśli to dla ciebie istotne. Warto sprawdzić, czy szpital jest przyjazny karmieniu piersią? Czy zapewnia rodzącej komfort? Czy będziesz miała dostęp do sali porodów rodzinnych lub, czy będziesz mogła skorzystać z wanny, piłki i innych narzędzi łagodzących ból? Znajdź miejsce, w którym będziesz miała przestrzeń do tego, by wyzwolić swoją porodową siłę i gdzie prawdopodobnie nie poczujesz się bezradna.
Zapewnij sobie wsparcie przy porodzie
Masz możliwość rodzenia w samotności, ale możesz też rodzić w towarzystwie osoby, która ci pomoże, zapewni komfort i bezpieczeństwo. Może to być partner lub ojciec dziecka, mama, przyjaciółka, doula, czyli kobieta specjalnie przygotowana do tego, by dawać wsparcie w porodzie. Niezależnie od tego, kogo wybierzesz, pamiętaj, że najważniejsze jest to, abyś TY czuła się lepiej. Abyś miała świadomość, że ktoś stale z tobą jest obojętnie, jakie będą twoje potrzeby, reakcje, kryzysy. Niech osoba towarzysząca zapewni ci nie tylko wsparcie przy porodzie, ale też narzędzia, jedzenie, picie, kompresy, masaże. Niech cię motywuje i dopinguje. Dobre wsparcie to wygrany poród.