Nie udało Wam się utrzymać ciąży i zastanawiacie się, czy macie jeszcze szanse na szczęśliwe rodzicielstwo? Oczywiście. Po pierwszej stracie wynoszą one niemal 90%[1]. Jednak, aby ciąża po poronieniu przebiegała pomyślnie, powinniście się do niej dobrze przygotować. Oto 4 najważniejsze wskazówki, jak to zrobić.
Dajcie sobie możliwość przeżycia żałoby po utraconym dziecku
Nim zaczniecie starania o kolejnego potomka, powinniście przejść żałobę. Pomoże ona Wam pogodzić się z odejściem pierwszego dziecka. Dzięki temu łatwiej powrócicie też do wewnętrznej równowagi, a kolejna ciąża nie będzie tylko pocieszeniem po stracie pierwszej. W tak trudnym okresie, jakim jest żałoba po poronieniu, powinniście się nawzajem wspierać, pamiętając o tym, że każda ze stron może przechodzić tę żałobę w troszeczkę inny sposób – inaczej będą przeżywać ją kobiety, a inaczej mężczyźni.
Warto zwrócić się też po pomoc do psychologa, który udzieli wskazówek, jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami po stracie dziecka. Bardzo pomocna może okazać się również rozmowa z innymi parami w podobnej sytuacji, np. podczas spotkania grupy wsparcia. Jako rodzice po poronieniu macie także swoje prawa, z których możecie skorzystać bez względu na moment zakończenia ciąży. Możliwość pochowania dziecka, zarejestrowania go w Urzędzie Stanu Cywilnego czy odebrania zasiłku pogrzebowego pomaga wielu parom w powrocie do normalności. I pamiętajcie, ciąża po poronieniu będzie miała większe szanse powodzenia, jeśli podejdziecie do niej ze spokojem, bez poczucia lęku i presji. Jak jeszcze dobrze przygotować się do ciąży po poronieniu?
Przyszła mamo, przyjmuj kwas foliowy
Suplementację kwasem foliowym powinnaś zacząć już mniej więcej 3 miesiące przed planowaną ciążą w dawce dobowej 0,4 mg. Witamina ta zapobiega wadom cewy nerwowej, powstającym w pierwszych tygodniach ciąży. Niedobory kwasu foliowego mogą skutkować wystąpieniem bezmózgowia albo rozszczepu kręgosłupa u dziecka. Nie wszystkie przyszłe mamy mogą jednak suplementować dostępny w aptekach zwykły kwas foliowy. Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego 50% kobiet posiada mutację w genie MTHFR, która zaburza wchłanianie tej witaminy do organizmu [2]. Wykryć ją można za pomocą badań DNA.
Zróbcie badania, które pomogą w wykryciu przyczyny poronienia
Nawet jeśli było to Wasze pierwsze poronienie. Wiedząc już teraz, co doprowadziło do utraty ciąży, będziecie mieli większe szanse uchronić się przed kolejnym niepowodzeniem. Przyczyn poronienia może być wiele. Z racji tego, że najczęściej dochodzi do nich na skutek błędów genetycznych, diagnostykę powinniście rozpocząć właśnie od badań DNA. Jakich? Jeśli macie taką możliwość, zróbcie najpierw badania materiału genetycznego dziecka. Za 70% przypadków samoistnych poronień odpowiadają bowiem losowe wady obecne u zarodka. Być może Wasze dziecko miało taką właśnie wadę i to ona uniemożliwiła mu dalszy rozwój.
Do badań genetycznych, które warto wykonać po poronieniu zalicza się także badanie kariotypu rodziców, badanie na trombofilię wrodzoną u kobiety oraz badanie w kierunku celiakii u obojga partnerów. W tym miejscu warto powrócić do kwestii kwasu foliowego i mutacji genu MTHFR. Przed ciążą dobrze jest przebadać się w jej kierunku, ponieważ na podstawie wyniku lekarz może potem dobrać przyszłej mamie najlepiej wchłanialny kwas foliowy.
Diagnostyka poronień nie kończy się oczywiście na badaniach genetycznych. Jeśli testy DNA nic nie wykażą, trzeba szukać dalej. W tym celu sięga się po badania hormonalne, anatomiczne, immunologiczne i na obecność chorób zakaźnych. Na pewno dobrze jest też wykonać podstawowe badania krwi i moczu, a u mężczyzny badanie nasienia.
Zrezygnujcie z używek i zdrowo się odżywiajcie
Być może nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo styl życia wpływa na jakość komórek rozrodczych. Stosując zbilansowaną dietę (bogatą we wszystkie niezbędne składniki odżywcze) i dbając o kondycję fizyczną, poprawicie jakość nasienia i komórek jajowych. Dzięki temu łatwiej Wam będzie począć dziecko, a potem utrzymać ciążę. Obydwoje powinniście też zrezygnować z alkoholu i papierosów.
Źródła:
[1] M. Lewicka, M. Sulima, M. Pyć, B. Stawarz, Charakterystyka poronień i prawa przysługujące kobiecie po stracie ciąży, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2013, 59, 1, 123–129.
[2] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.
Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie: © ridofranz/Depositphotos.com
[…] trymestru. Kobieta adaptuje się do nowej sytuacji. Następnie lęk wzrasta w ostatnim trymestrze ciąży i często wiąże się z porodem lub dotyczy zdrowia dziecka. Jest to zupełnie naturalny, […]
[…] utrzymuje mięśnie we właściwej kondycji, a co za tym idzie – ciało w równowadze. Ciąża jest co prawda szczególnym stanem, ale ciało podlega tym samym prawom. Do korzyści można dodać […]
[…] zamykając przestrzeń na dole miednicy, stanowią pewien hamak dla wszystkich narządów – w tym ciężarnej macicy. Ale to nie wszystko. W mięśniach tych znajdują się również otwory – na cewkę […]
[…] Ciąża, poród i połóg to taki czas, kiedy w pełni i bez wyrzutów sumienia możesz myśleć o sobie, swoim komforcie i swoich uczuciach. Masz do tego prawo. Możesz „odpuścić”, trochę wyluzować, nacieszyć się trochę zdrowym egoizmem. Zanim nadejdą nowe obowiązki związane z pielęgnacją i wychowaniem dziecka, wykorzystaj czas przed porodem na pozytywne myśli i czynności. Przygotuj pokoik dla dziecka, zrób wyprawkę. Na długo przed porodem miej pod ręką spakowaną szpitalną torbę, to zaoszczędzi ci stresu, kiedy poród się zacznie. […]