Pranie nowoczesnych wielorazówek wcale nie jest trudne! Poniżej 8 punktów skutecznego prania:
1. Kup pojemnik na pieluszki (może być to po prostu szczelne wiaderko) i umieść go niedaleko toalety.
2. Istnieją dwa sposoby przechowywania brudnych pieluszek: na mokro i na sucho.
Jeśli wybierzesz tę pierwszą, wlej nieco wody do wiadra, dodaj łyżkę stołową sody oczyszczonej i opcjonalnie kilka kropli ulubionego olejku zapachowego. Soda ma doskonałe właściwości czyszczące, więc pranie w pewnym sensie zaczyna się już teraz.
W przypadku suchej metody po prosu wrzucaj pieluszki do pustego wiaderka. Na jego dno możesz wkropić kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który zabija bakterie i ogranicza nieprzyjemny zapach.
3. Jeśli pieluszka jest tylko zamoczona, możesz od razu umieścić ją w wiadrze.
4. Jeśli dziecko zrobi kupę, wrzuć ją do toalety. Możesz użyć łyżki (przeznaczonej tylko do tych celów!), żeby sobie pomóc. Jeśli pieluszka jest naprawdę brudna, trzeba ją zaprać, koniecznie w zimnej wodzie, gdyż ciepła utrwala plamy. Niezbyt popularnym, ale doskonałym rozwiązaniem jest spray do pieluszek, mocowany z tyłu toalety. Przypomina on prysznic i wykonuje za ciebie całą brudną robotę!
Są także specjalne papierki, które kładzie się między pieluszką a pupą, wówczas kupę po prostu wyrzucasz z papierem, a czyścisz tylko to, co w przypadku wielkiej bomby się wyleje gdzieś po bokach.
5. Powinnaś mieć tyle pieluszek, żeby pranie robić codziennie lub co drugi dzień. W ten sposób ograniczysz przykre zapachy i nie dopuścisz do rozwoju bakterii. Jednak jeśli poczekają trochę dłużej, to także nie będzie tragedii.
6. Upierz pieluszki w pralce.
Najlepiej jest prać w 30-40 stopniach, żeby ewentualne plamy nie utrwaliły się. Możesz użyć dowolnego proszku do prania, orzechów lub kul piorących, ważne jednak, żebyś nie dodawała płynu do zmiękczania tkanin (typu Lenor), gdyż zakleja on włókna wkładek i tym samym zmniejsza ich chłonność. Istnieją jednak specjalne płyny do płukania pieluszek wielorazowych, które dodatkowo dokładnie wypłuczą sodę oczyszczoną.
W zależności od twardości wody, być może będziesz musiała poeksperymentować z różnymi rodzajami proszków. Upewnij się jednak, że używasz środka, który nie podrażni wrażliwej skóry twojego dziecka. Powinnaś użyć połowę ilości proszku, którą zwykle stosujesz do prania. Pamiętaj, że twoje pieluszki są nieprzemakalne z jednej strony, a przez to trudniej się płuczą, dlatego może okazać się, że konieczny będzie dodatkowy cykl płukania.
Pieluszki powinny być odwirowane w maksymalnie 800 obrotach na minutę, żeby nie nadwerężać warstwy nieprzemakalnej.
7. Pieluszki wielorazowe najszybciej schną na słońcu, które dodatkowo wybieli mikropolar wewnątrz pieluszki. Jeśli nie możesz suszyć ich na zewnątrz, równie skutecznie wysuszysz je rozwieszone na sznurkach w domu. Jeśli masz suszarkę bębnową, sprawdź na metce, czy możesz wrzucić do niej pieluszki. Większość producentów odradza to, gdyż wysoka temperatura szybciej niszczy wodoszczelną warstwę.
8. Suche pieluszki ułóż przy przewijaku, żeby były gotowe do użycia. Teraz możesz cieszyć oko swoją kolorową kolekcją wielorazówek 🙂