Jeśli wkrótce spodziewasz się małego przybysza w swoim domu, stajesz przed tyloma niewiadomymi i decyzjami. A ile czasu poświęciłaś na wybór pieluszek dla dziecka?
Większość młodych rodziców, z którymi rozmawiam, w ogóle się nad tym nie zastanawia. Wybór jest dla nich oczywisty, a decyzja szybko zapada przed supermarketową półką z jednorazówkami. Na pytanie, czy rozważali pieluchowanie wielorazowe, odpowiadają: „Po co, skoro są pampersy?”.
No właśnie, czy w obecnych czasach pieluszki wielorazowe mają rację bytu? Przecież nikt nie ma ochoty mozolnie zapierać i wygotowywać tetry, a potem w tajemniczy sposób przymocowywać jej do wiercącego się malucha. Na szczęście, w 2003 r. w Stanach Zjednoczonych Jessica Galloway wpadła na pomysł stworzenia nowoczesnej pieluszki wielorazowej. Wykonana była z tkaniny, ale kształtem przypominała tradycyjną jednorazówkę. Od tego momentu w USA oraz na zachodzie Europy rozpoczęła się prawdziwa rewolucja pieluszkowa, która kilka lat temu dotarła także do Polski. Współczesne pieluchy są znacznie łatwiejsze w użytkowaniu i w praniu oraz – co równie istotne – są po prostu piękne! Jednak zanim sami staniecie się pielucholikami (tak jak ja), kilka słów o tym, dlaczego warto nawrócić się na wielorazówki.
Oszczędzisz pieniądze
Przyjście na świat długo wyczekiwanego maleństwa może poważnie nadwerężyć domowy budżet. Wózek, meble, ubranka… ta lista ciągnie się dużo dalej. Wygląda na to, że najmniejszy członek naszej rodziny ma największe potrzeby! Na szczęście wymagania twojej pociechy nie zawsze muszą poważnie uszczuplić twoje finanse. Wielorazowe pieluszki spisują się w tej kwestii na medal.
Do czasu aż twoje dziecko nauczy się korzystać z nocnika, zmienisz mu pieluszkę przynajmniej 4 600 razy! W zależności od marki pieluch, które wybierzesz, będzie Cię to kosztowało od 2 300 zł do 4 600 zł. Czy naprawdę razem z brudną pieluchą chcesz wyrzucać swoje ciężko zarobione pieniądze?
Pieluszki wielorazowe wymagają oczywiście wkładu początkowego, ale możesz go zmniejszyć kupując pieluszki one-size, rosnące razem z dzieckiem. Ponadto pamiętaj, że w tych samych pieluszkach będą chodzić wszystkie twoje dzieci!Początkowy wydatek na wielorazową wyprawkę zwróci ci się już po 6 miesiącach.
Będziesz eko
Jeśli jesteś ekologicznie świadomą osobą, używanie pieluszek wielorazowych powinno znajdować się na szczycie twojej eko-listy. Dzięki wielorazówkom redukujesz ilość produkowanych śmieci oraz chronisz swoje maleństwo przed działaniem toksycznych substancji. Pieluszki jednorazowe zawierają 200 różnych składników chemicznych!
Producenci nie chcą podawać dokładnego składu pieluszek, zasłaniając się tajemnicą handlową, wiemy jednak, że w jednorazówkach mogą znajdować się substancje takie jak: Ksylen i Etylobenzen, Toluen, TBT, Benzol (substancja rakotwórcza obecna w żelu absorbującym), Furan i dioksyny (związki wysoko toksyczne, także rakotwórcze). Nie wiemy, które z nich znajdują się w wybranej marce pieluch.
Pieluszki rozkładają się 300 do 500 lat, czyli będą „towarzyszyć” nie tylko naszym dzieciom, ale także wnukom i prawnukom… Każde odpieluszkowane dziecko zostawia za sobą 1,5-tonową górkę pieluch, zetnie przynajmniej 3 dorosłe sosny (celuloza), zużyje 8 razy więcej nieodnawialnych surowców, 3,5 razy więcej energii i 2,3 razy więcej brudnej wody (w procesie uzdatniania celulozy). Rocznie, tylko w Polsce, na wysypiskach ląduje ok. 260 tysięcy ton pieluch, a polskie maluszki zużywają ich około 5 mln dziennie. Do Ciebie należy wybór: 4600 pieluch na wysypisku lub 24 suszące się w Twojej łazience.
Zadbasz o pupę swojego malucha
Pieluszki otulają pupę dziecka najczęściej bez przerwy przez pierwsze dwa latajego życia, dlatego wybór właściwych pieluch jest tak istotny. Na szczęście, sprawdzone pieluchy wielorazowe zapewniają twojemu maleństwu maksymalny komfort, bez względu na ich rodzaj!
Wielorazówki zrobione są z różnych materiałów: bawełna, bambus oraz PUL to najpopularniejsze tkaniny, miękkie i bezpieczne dla pupy niemowlęcia. Wewnętrzna strona pieluchy wykonana jest zwykle z mikropolaru, który skutecznie odprowadza wilgoć do wnętrza pieluchy. Także otulacze przeszły daleką drogę: ceratkowe majteczki ustąpiły miejsca oddychającym i miękkim otulaczom z PULu lub wełny.
To mit, że pieluszki wielorazowe powodują odparzenia! Wręcz przeciwnie – używając wielorazówek masz znacznie większą kontrolę nad tym, co znajduje się obok pupy dziecka – skończą się wasze problemy z alergią powodowaną przez chemię zawartą w jednorazówkach. A co gdy twoje dziecko stawia pierwsze kroki? Miękkie wielorazowe pieluszki działają jak poduszka, amortyzując pierwsze nieudane próby chodzenia.
Będziesz cieszyć oko prześlicznymi wzorami
Wszyscy wiemy, że każde dziecko i każda rodzina są inne. Producenci wielorazówek doskonale o tym wiedzą i dlatego możemy wybierać spośród – dosłownie – setek wzorów i stylów. To od nas zależy, ile wydamy na pieluszki, jak często będziemy je prać oraz jak łatwo będzie można pieluszkę zdjąć i założyć. Tetrowe, formowane, all-in-one, kieszonki, otulacze – każde dziecko i każdy rodzic znajdzie coś dla siebie! A jeśli te nazwy brzmią dla ciebie nieco enigmatycznie, już teraz zapraszam do kolejnego artykułu z pieluszkowej serii.