Bobas Lubi Wybór, czyli jak karmić malucha, by miał wybór?
Z punktu widzenia mamy
Joanna właśnie rozpoczęła podawanie swojej 6-miesięcznej córce Tosi stałych pokarmów. Jednak w przeciwieństwie do większości mam, Joasia nie oferuje Tosi łyżeczek kleiku ryżowego czy przecieru z jabłek. Zamiast tego „faszeruje” makaronowe rurki kawałkami banana lub kroi w słupki ugotowane warzywa, a wszystko podaje Tosi na blacie jej krzesełka do karmienia. Dziewczynka sama chwyta to, na co ma ochotę i zjada tyle, ile potrzebuje.
Asia stosuje metodę zwaną BLW (skrót od angielskiego Baby Led Weaning). „Kiedy byłam w ciąży z Tosią, jadłam lunch z przyjaciółką i ze zdziwieniem obserwowałam, jak jej niemowlę wesoło zajada pomidory koktajlowe. Koleżanka opowiedziała mi o metodzie BLW i nie mogłam doczekać się, aż sama jej nie wypróbuję”
„Gdy Tosia skończyła 6 miesięcy, zaczęłam proponować jej jedzenie z mojego talerza i naprawdę jej się to spodobało” – wspomina Joanna. „Teraz po prostu kładę kawałeczki jedzenia – banany, jabłka, brokuły, chleb pita – na blacie, a ona wszystkiego próbuje. Mamy przy tym sporo bałaganu, ale przynajmniej mogę w spokoju usiąść i zjeść swój posiłek”.
Co to jest BLW?
BLW to podejście do karmienia niemowląt, którego pierwszą zwolenniczką była Gill Rapley, doświadczona położna i doradca żywieniowy. W 2006 roku zaproponowała, by zamiast podawać dzieciom przeciery, zaoferować im wiele różnych rodzajów jedzenia. W postaci, w jakiej będą potrafiły wziąć je do rączki. Gdy tylko dziecko nauczy się samodzielnie siedzieć i chwytać, jest gotowe do samodzielnego jedzenia. O ile w twojej rodzinie nie ma alergii, maluch może dostawać niemal wszystko. Oprócz całych orzechów oraz potraw solonych i słodzonych. Takie podejście wymaga od rodziców ogromnej wiary w możliwości własnego potomka, ale korzyści są naprawdę duże.
Dlaczego Bobas Lubi Wybór staje się coraz bardziej popularne?
Jednym z powodów jest fakt, że nasze dzieci zaczynają przygodę z jedzeniem później. Kiedy rozszerzano dietę niemowląt już po ukończeniu przez nie 4 miesięcy, podawanie przecierów było konieczne. Tak małe dzieci nie były w stanie poradzić sobie z kawałkami jedzenia.
Jednak dziecko półroczne bardzo szybko nauczy się przeżuwać (albo chociaż „memłać”) i wypluwać to, co nie będzie mu odpowiadało. Ponadto w wieku sześciu miesięcy większość maluchów umie już prosto siedzieć oraz wyciągać rączkę po kawałki pokarmu. Innymi słowy, posiadają już wszystkie umiejętności niezbędne do samodzielnego jedzenia.

Jakie są zalety BLW?
Według Gill Rapley, pozwolenie niemowlęciu na samodzielne jedzenie sprawi, że nie będzie ono miało problemów z przejściem z „papek” na jedzenie w kawałkach. Pozwoli także rodzinie zjadać wszystkie posiłki wspólnie, w przyjemnej atmosferze, bez konieczności prowadzenia oddzielnej kuchni dla dziecka.
Rodzice, którzy wypróbowali BLW, twierdzą, że ich dzieci nie są wybredne. „Karol zjada wszystko, co przed nim położę, to fantastyczne!” – zachwyca się Alicja, mama 18-miesięcznego Karola. „Wydaje mi się, że to dlatego, że nigdy nie miał do czynienia z przecierami, od razu podawałam mu jedzenie w kawałkach”.
Kolejną ogromną zaletą BLW jest wygoda. Brak przecierów oznacza brak mikserów, blenderów, słoików, łyżeczek. „Gdy wyszłam z koleżankami do klubu dla dzieci, wszystkie mamy zajęte były karmieniem swoich dzieci łyżeczką, podczas gdy ja i Karol siedzieliśmy i wspólnie delektowaliśmy się naszym posiłkiem. To duża wygoda dla leniwej mamy!” – mówi Alicja.
Jakie są wady BLW?
To, czego mamy nie lubią w tej metodzie, to bałagan. Prawdopodobnie zdecydowana większość tego, co podasz swojemu dziecku, będzie na początku lądować na podłodze, po tym jak zostanie starannie zgnieciona, wymemłana albo rozmazana po blacie. I choć nie będziesz musiała przygotowywać przecierów, zarezerwuj sobie dużo czasu na posiłki. Minie co najmniej kilka tygodni nim maluch opanuje trudną sztukę chwytania jedzenia, przenoszenia go do ust i efektywnego przeżuwania.
Niektórzy doradcy żywieniowi pytają, czy dziecko, które samo je, otrzymuje wystarczającą ilość składników odżywczych. „Upewnij się, że dieta dziecka jest urozmaicona”, radzi w swojej książce Gill Rapley. „W wieku sześciu miesięcy rezerwy żelaza, z którymi urodziło się twoje dziecko, zaczynają się kończyć, dlatego ważne jest, byś oferowała mu dużo bogatych w żelazo produktów, takich jak czerwone mięso, ugotowane jajko, ryby, fasola i inne warzywa strączkowe”.
Kilka zasad udanego BLW (Bobas Lubi Wybór)
• Nie zaczynaj nim twoje dziecko nie ukończy 6 miesięcy. Jego mięśnie szyi muszą być wystarczająco silne, by potrafiło siedzieć prosto. Także w wieku pół roku maluch nabywa umiejętności chwytania małych przedmiotów, czyli np. kawałków jedzenia.
• Upewnij się, że podajesz pokarmy odpowiednie dla wieku niemowlęcia; schemat żywienia niemowląt został opracowany w 2007 roku przez zespół specjalistów i pediatrów.
• Unikaj potraw zawierających cukier i sól.
• Nigdy nie zostawiaj jedzącego dziecka.
• Spróbuj jeść razem ze swoim dzieckiem, które przecież uczy się poprzez naśladownictwo.
• Zaproponuj dziecku pokarmy, które z łatwością chwyci, takie jak słupki ugotowanej marchewki albo paski chleba.
• Przygotuj się na bałagan! Śliniak-fartuszek i zmywalna mata pod krzesełkiem to niezbędnik dla wszystkich praktykujących BLW.
• Daj swojemu dziecku mnóstwo czasu na naukę i zdobywanie nowych umiejętności.
• Sztućce nie będą wam potrzebne przynajmniej do dziewiątego miesiąca życia. Dopiero wtedy dzieci są w stanie pokierować łyżeczkę do ust, chociaż wiele maluchów zwleka z tym jeszcze kilka miesięcy.
Czy moje dziecko się nie zadławi?
Małe dzieci często krztuszą się jedzeniem, ale niezwykle rzadko się dławią. Zwolennicy BLW twierdzą, że dławienie jest dużo częstsze w przypadku dzieci karmionych łyżeczką, które często mają odruch zasysania podawanego pokarmu. Wsysane jedzenie ląduje prosto w gardle.
Kiedy dzieci jedzą same, zadławienie się jest mniej prawdopodobne, gdyż kontrolują całą „drogę” jedzenia – od ust aż do przełyku. Bez względu na opinie, ważne jest, by w porze jedzenia cały czas przebywać z dzieckiem i upewnić się, że siedzi prosto.
Pediatra powiedział mi, żeby podawać dziecku przeciery
Mimo iż BLW jest popularne wśród rodziców, nie przeprowadzono na jego temat prawie żadnych badań, dlatego lekarze nie mogą go oficjalnie rekomendować. A jeśli twój lekarz nie słyszał o tej metodzie, zawsze możesz polecić mu zapoznanie się z książką Gill Rapley.