Każda mama woli inny rodzaj pieluszek. Na początek warto się zorientować, jaki mamy wybór:
Pieluszka składana + otulacz
Wbrew pozorom, pieluszki tetrowe jeszcze nie odeszły do lamusa. Jest to z pewnością rozwiązanie najtańsze, ale też wymagające najwięcej sprytu! Założenie pieluszki tetrowej jest jeszcze względnie łatwe w przypadku noworodka, ale już 8-miesięczne dziecko zrobi wszystko, by przekręcić się na bok albo usiąść. Dużą zaletą pieluszek składanych jest ich szybkie schnięcie. Jeśli chciałybyście spróbować tego rozwiązania, koniecznie zaopatrzcie się w klamerkę Snappi. Kosztuje zaledwie kilka złotych i pozwala w całkowicie bezpieczny dla dziecka sposób zapiąć pieluszkę – nie musimy się już bać ukłucia agrafką.
Pieluszka tetrowa założona na pupę naszego malucha oczywiście przemaka. Żeby chronić ubranka oraz otoczenie przed zabrudzeniem, konieczny będzie jeszcze otulacz. Otulacz kształtem przypomina tradycyjną jednorazówkę, wykonany jest jednak z wodoszczelnego, a jednocześnie oddychającego materiału PUL(poliester laminowany) lub z wełny, którą musimy co jakiś czas „wykąpać” w lanolinie, aby zachowała swoje wodoszczelne właściwości. W przypadku otulaczy z PULu możemy wybierać między zapięciem na napy oraz na rzepy. Te pierwsze są praktycznie niezniszczalne, ale zapinanie trwa kilka sekund dłużej; rzep natomiast z czasem się zużywa i łapie kłaczki, co może wyglądać nieestetycznie. Współczesne otulacze są bardzo szczelne, ale żeby uniknąć przeciekania, po założeniu trzeba sprawdzić czy przy nóżkach oraz na plecach nie wystaje pieluszka.
Formowanka + otulacz
Popularnym rozwiązaniem są także tzw. formowanki. Są one uszyte w całości z bawełny, np. z flaneli lub weluru. Nazywają się tak, ponieważ są już odpowiednio uformowane, nie trzeba ich składać – wystarczy zapiąć na rzep, nap lub zawiązać troczki. A może spróbujesz formowankę uszyć sama? Już niedługo opublikujemy prosty wykrój, który ci w tym pomoże.
Do formowanki także będziesz potrzebować otulacza.
Wkładka + otulacz
Ostatnim elementem kompatybilnym z otulaczem są wkładki. Jest to najszybsze rozwiązanie: wystarczy wsunąć do otulacza wkładkę i zapiąć na pupie malucha. Możesz wybierać spośród różnych rodzajów wkładek:
• Z mikrofibry: to standardowa wkładka o dużej chłonności. Schnie znacznie szybciej niż wkładka uszyta z bawełny. Nie należy jej płukać w płynie zmiękczającym, gdyż zakleja on włókna, przez co wkładka jest mniej chłonna.
• Z bambusa: ten materiał znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych i antybakteryjnych. Polecany jest dzieciom z problemami skórnymi lub gdy chcemy dziecko odzwyczaić od pieluch i umieszczamy wkładkę bezpośrednio pod jego pupą tak, by czuło, że ma mokro. Bambus bardzo dobrze chłonie wilgoć.
• Z dodatkową warstwą mikropolaru: mikropolar to „cudowny” materiał współczesnych pieluszek. Odciąga wilgoć od pupy dziecka do wnętrza pieluchy, dzięki czemu maluch ma sucho. Jeśli już posiadacie wkładki z mikrofibry lub bambusa, możecie zaopatrzyć się w tzw. wkładkę „sucha pielucha”.
• „Sucha pielucha”: jest to po prostu arkusz mikropolaru, w który owijamy wkładkę. „Suchej pieluchy” możemy używać także jako dodatek do tetry lub formowanki. Dzięki niej dziecko będzie miało sucho!
Uwaga – otulacza nie trzeba zmieniać przy każdej zmianie pieluszki bądź wkładki. Wystarczy robić to co 4-5 przewinięć, chyba że się bardzo zamoczy lub zabrudzi. Otulacze są suche zwykle już w 1-2 godziny po wyjęciu z pralki, ale pieluszki tetrowe, formowanki i wkładki schną znacznie dłużej.
Kieszonki
To moje ulubione pieluszki, ponieważ są szybkie w użytkowaniu, wygodne dla dziecka i przepiękne! Kieszonki wykonane są z dwóch rodzajów nieprzemakalnych tkanin: PUL oraz Minky. PUL, o którym już wcześniej wspominałam, to gładki laminowany poliester, a Minky, to mięciutki w dotyku laminowany syntetyczny welur. Od wewnątrz na stałe wszyty jest już nam znany mikropolar. Między tymi dwiema warstwami jest niewielki otwór, zwany właśnie kieszonką, przez który wkładamy do środka wkładkę. Jeśli kieszonek używamy na noc, warto włożyć dwie wkładki.
Kieszonki, tak jak otulacze, mogą być zapinane na rzepy lub na napy. Większość kieszonek rośnie razem z dzieckiem: za pomocą dodatkowych napów z przodu pieluszek można regulować ich wielkość, dzięki czemu pasują na dzieci od ok. 3,5 do 15kg.
Niekiedy zdarza się, że kieszonki przeciekają przy nóżkach. Mogą być tego dwie przyczyny:
• Pieluszkę-kieszonkę można zmniejszyć, ale wkładki już niestety nie. Jeśli masz malutkie dziecko, spróbuj zamiast wkładki włożyć złożoną pieluszkę tetrową. Złóż ją tak, żeby była krótsza od standardowej wkładki.
• Mikropolar zatłuścił się, np. od kremu do pupy lub płukania go w płynach zmiękczających (czego nie należy robić). W takim wypadku namocz pieluszkę w płynie do mycia naczyń, zapierz, po czym upierz normalnie, ale już bez zmiękczacza tkanin.
AIO – wszystko w jednym
AIO (all-in-one) są bardzo podobne do kieszonek, przy czym wkładka jest na stałe przyszyta do reszty pieluszki. Jeśli wkładka przyszyta jest tylko przy jednym końcu, wtedy całość schnie szybciej, niż gdyby była przyszyta na całej długości – warto to sprawdzić przed zakupem. Dobrze jest także upewnić się, czy wybrany przez nas model ma warstwę mikropolaru.
Kąpielówki
Jeśli wybieracie się z maluchem na basen, nie musicie kupować jednorazowych pieluszek do kąpieli. Specjalne wielorazowe pływaczki nie krępują ruchów malucha, a rodzice nie muszą się obawiać, że po ich dziecku zostanie w basenie pamiątka… Kąpielówki uszyte są z innego materiału niż pieluszki. Jest to tkanina przepuszczająca wodę, dzięki czemu pieluszka nie nasiąknie i nie będzie ciągnęła malucha w dół. Jej zadaniem jest „wyłapanie” kupki. Siku niestety przy każdej pieluszce – wielo- i jednorazowej – przedostanie się do basenu, ale dyrektorzy pływalni chyba już się z tym pogodzili…
Idziemy na zakupy…
Teraz, kiedy już wiecie, w jakich rodzajach pieluszek możecie wybierać, trzeba jeszcze odpowiedzieć na pytanie: ile sztuk kupić?
24 – to przeciętna liczba „zmian”, jakich będziesz potrzebować, jeśli chcesz prać pieluszki razem z innymi ubrankami. Jeśli masz noworodka, może okazać się, że przez pierwsze dwa miesiące będzie potrzeba więcej pieluszek. Starszemu wystarczy 6 pieluszek na dobę. Dlatego 24 jest liczbą orientacyjną, ale sama najlepiej wiesz, ile pieluszek na dobę zużywa twoje dziecko.
Jeśli zdecydujesz się na otulacz, powinny wystarczyć ci 4 sztuki. Do tego będziesz potrzebować właśnie 24 „zmian” pieluszek, czyli 24 formowanki, 24 wkładki lub 24 grube pieluszki tetrowe (albo 48 cienkich).
Pieluszek-kieszonek możesz kupić trochę mniej, np. 20, za to zaopatrz się w więcej wkładek. Zrób tak, ponieważ kieszonki schną znacznie szybciej od wkładek.
Pieluszek AIO będziesz potrzebować jedną na każdą zmianę, czyli około 24 sztuk.