70 lat istnienia pieluch jednorazowych to wcale nie tak długo, to przecież zaledwie ułamek historii ludzkości. Jednak ich pojawienie się na rynku zmieniło sposób opieki nad niemowlętami.
Po pierwsze:
Osiągana przy zastosowaniu nowoczesnych substancji chemicznych superchłonność pieluch jednorazowych zniechęca rodziców do częstego przewijania maluchów. Do rzadkiego zmieniania pieluszek namawiają też reklamy z hasłami w rodzaju „do 12 godzin chłonności”. Nawet jeżeli dziecko próbuje komunikować rodzicom swoje potrzeby fizjologiczne, często jest to lekceważone (po co zmieniać pieluchę, skoro jeszcze nie jest całkiem pełna i może wytrzymać nawet 12 godzin?).
Po drugie:
Specjalne powłoki wewnątrz pieluszki jednorazowej uniemożliwiają dziecku odczuwanie wilgoci. Maluchy przestały więc marudzić z powodu mokrej pieluchy, przestały komunikować rodzicom swoje odczucia. Dziecko w pieluszce jednorazowej nie ma możliwości uczenia się, jak działa jego organizm, pieluszka taka odcina malucha od bardzo istotnych odczuć. Dziecko nie uczy się w naturalny sposób podstawowego związku przyczynowo-skutkowego „siusiu = mokro”. Stąd między innymi biorą się późniejsze problemy w odzwyczajaniu maluchów od pieluch. Niektóre dzieci wpadają w ogromny popłoch, kiedy podczas treningu nocnikowego, np. w wieku 2 lat po raz pierwszy mają okazję poczuć siusiu lecące po nóżkach na podłogę.
Naturalna Higiena Niemowląt (NHN, nazywana często wychowaniem bezpieluchowym) to sposób opieki nad niemowlęciem i małym dzieckiem, polegający na traktowaniu z szacunkiem wszystkich potrzeb życiowych niemowlęcia. W skrócie NHN to:
– nawiązanie z dzieckiem bardzo bliskiego kontaktu i porozumienia już od pierwszych dni życia,
– odpowiadanie na potrzeby fizjologiczne dziecka w momencie ich pojawienia się (czyli łagodne proponowanie maluchowi nocnika we właściwej chwili).
Naturalną Higienę Niemowląt można stosować zarówno opiekując się noworodkiem, jak i poszukując łagodnego sposobu na odpieluchowanie dwulatka.
Taki sposób opieki nad dzieckiem nie wyklucza jednak używania pieluszek na wszelki wypadek, jako dodatkowego zabezpieczenia. Czasem przecież może zdarzyć się, że się z dzieckiem nie dogadamy, albo akurat mamy zajęte ręce i nie możemy zaoferować dziecku nocniczka akurat w momencie, kiedy sygnalizuje potrzebę wypróżnienia. W takich chwilach przydaje się pieluszka, którą zmieniamy na suchą wtedy, kiedy to możliwe. Lepiej niż jednorazówki sprawdzają się w tym przypadku pieluszki z naturalnych tkanin, miękkie i miłe dla skóry pieluszki wielorazowe, które można prać razem z ubrankami dziecka.
Wychowując dzieci bezpieluchowo, proponujemy nocnik zawsze w odpowiedzi na zgłaszane przez nie potrzeby oraz w przewidywalnych sytuacjach (np. po spaniu, po jedzeniu) i w regularnych odstępach czasu (np. mniej więcej co godzinę). Dzięki temu maluchy bardzo szybko uczą się czekać na możliwość skorzystania z nocnika, a także coraz wyraźniej komunikują rodzicom swoje potrzeby toaletowe. Pieluszki przydają się wtedy, kiedy z jakiegoś powodu podanie nocnika jest utrudnione. Jednak trzeba zauważyć, że w rodzinach wychowujących dzieci według Naturalnej Higieny Niemowląt nigdy pieluszka nie zastępuje porozumienia z dzieckiem.
Niestety, w przypadku ciągłego używania pieluch jednorazowych, bardzo często tak właśnie się dzieje: porozumienie dziecka z rodzicami zostaje zaburzone. Co więcej zaburzone są także odczucia dziecka dotyczące działania jego organizmu, co jest częstą przyczyną trudności podczas późniejszego treningu nocnikowego.
Co ciekawe, trening nocnikowy w przypadku dziecka wychowywanego bezpieluchowo nie jest już w ogóle potrzebny. Jedyną zmianą jest stopniowe doskonalenie przez dziecko umiejętności skutecznego komunikowania swoich potrzeb opiekunom, a następnie także osiąganie coraz większej samodzielności w korzystaniu z nocnika i toalety.
Podsumowując:
– NHN stosują rodzice, którzy chcą dbać o jak najlepsze porozumienie z dzieckiem,
– NHN to rezygnacja z nowoczesnych „udogodnień”, które tylko pozornie ułatwiają życie, tak naprawdę mocno je komplikując,
– w NHN pieluszki są obecne (przeważnie wielorazowe, naturalne), ale nie dominują, najważniejszy pozostaje szacunek dla aktualnych potrzeb niemowlęcia.