Warunkiem koniecznym do braku przeciwwskazań stosowania diet wegetariańskich jest ich prawidłowe zbilansowanie. Należy pamiętać, że nawet tradycyjny sposób odżywiania, w przypadku niewłaściwego stosowania, niesie ryzyko niedoboru niektórych składników odżywczych. W konsekwencji prowadzi to do złego funkcjonowania organizmu.
Czym jest weganizm i wegetarianizm?
Wegetarianizm polega na stosowaniu diety bezmięsnej. W większości przypadków zezwala jednak na spożywanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego – jaj, nabiału, miodu. Weganizm żywieniowy jest bardziej radykalny, gdyż dopuszcza stosowanie tylko diety roślinnej.
Do tej pory uznawano, że diety te nie pokrywają zapotrzebowania na wiele składników odżywczych. To w konsekwencji miało prowadzić do zaburzeń prawidłowego wzrostu u dzieci. Uważano, że 60% całkowitej ilości spożywanego białka powinno stanowić białko pochodzenia zwierzęcego. Badania prowadzone już od kilkunastu lat w Polsce i na całym świecie przez wiele zespołów badawczych – pokazują jednak, że jest zupełnie inaczej.
Wpływ na rozwój dziecka
Badania wskazują na to, że rozwój fizyczny u dzieci wegetariańskich przebiega harmonijnie i mieści się w granicach normy. Dzieci stosujące tę dietę są szczuplejsze niż ich rówieśnicy. Natomiast rozwój intelektualny stoi u nich na wyższym poziomie.
Wegetarianizm praktykowany w prawidłowy sposób jest zdrowy na wszystkich etapach rozwoju. W połączeniu z aktywnym trybem życia dieta ta może być stosowana u dzieci. Warunkiem jest jej prawidłowe zbilansowanie oraz suplementacja witaminą B12. Należy także pamiętać o okresowej ocenie rozwoju i wzrastania dziecka.
Wegetarianizm w żłobkach, przedszkolach i szkołach
Szkoły, przedszkola i żłobki nie mają podstaw prawnych, aby wymagać od rodziców zaświadczeń lekarskich dotyczących żywienia dzieci wegetariańskich. Placówki te powinny zapewnić im możliwość stosowania diety bezmięsnej. Za organizację i jakość żywienia w tych miejscach odpowiedzialni są dyrektorzy i właściciele obiektów.
Naturalnie mogą wystąpić tutaj pewne trudności spowodowane niewielką ilością dzieci w placówce, które wymagałyby przygotowywania odrębnych posiłków. Problem może stanowić też brak przeszkolenia kadry w zakresie żywienia wegetariańskiego. Zastosowane rozwiązania umożliwiają rodzicom przynoszenie przez nich żywności dla dziecka. W takim przypadku dyrektorzy oraz właściciele powinni zapewnić higieniczne warunki przechowywania i podawania pożywienia.
W niektórych placówkach zapewnienie żywienia wegetariańskiego może być trudne ze względów organizacyjnych. Jednak brak możliwości wyboru menu wegetariańskiego nie może być argumentowany troską o zdrowie dziecka.
Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że „dieta ściśle wegańska ze względu na niedostateczną wiedzę dotyczącą odpowiedniego jej zbilansowania nie jest zalecana w żywieniu zbiorowym, szczególnie wśród dzieci i młodzieży”.
Więcej informacji o stosowaniu diet wegańskiej i wegetariańskiej można znaleźć na stronie https://wegemaluch.pl/, która porusza kwestie żywienia bezmięsnego.
Dowiedz się także, jak powinna wyglądać dobra dieta twojego dziecka w przedszkolu oraz jak chronić je przed cukrzycą.
Tomasz Matuszczak