Bądź widoczny to hasło, które powinno towarzyszyć nam przez cały rok!
Bezpieczeństwo pieszych – rodziców spacerujących z dziećmi oraz dzieci wracających z przedszkola i szkoły – zależy w dużym stopniu od ich przygotowania do poruszania się po drogach w ciemności.
Co widzi pieszy, co widzi kierowca
Czy wiesz, jak mało widoczni są piesi na drodze? Nadjeżdżający z przeciwka pojazd, który ma włączone światła mijania, można zauważyć z odległości kilkuset metrów. Niestety kierowcy aut nie mają takiego komfortu.
Światła mijania oświetlają drogę najwyżej na 40-50 metrów. Osoba prowadząca samochód jest wstanie zauważyć ubranego na ciemno i bez żadnych odblasków pieszego dopiero w odległości 20-30 metrów od niego. Przy prędkości 100 km/h daje mu to sekundę na jakąkolwiek reakcję. Jest to zbyt krótki czas, żeby w ogóle rozpocząć hamowanie.
Trzeba też pamiętać, że droga hamowania zależy nie tylko od prędkości pojazdu. Wpływa na to też od stan nawierzchni, po której się porusza. W jesienne deszczowe wieczory, kiedy ulica jest mokra czy zimą, gdy ulica jest ośnieżona lub oblodzona – droga hamowania może wydłużyć się kilkukrotnie, zwiększając tym samym ryzyko wypadku.
Realnie rzecz biorąc, piesi ubrani w ciemne kolory – nie są widziani przez kierowców prawie wcale.
Jak poruszać się na wieczornych spacerach? Bądź widoczny!
Przede wszystkim należy pamiętać, że rodzice z dzieckiem powinni spacerować chodnikiem lub ścieżkami wyznaczonymi wyłącznie dla pieszych. W sytuacji, gdy w miejscu zamieszkania nie ma takich ścieżek i trzeba iść poboczem drogi. Podstawową zasadą jest poruszanie się lewą stroną jezdni, tak, aby być dobrze widocznym dla kierowców i móc stale obserwować nadjeżdżające z naprzeciwka samochody. Gdy zbliża się samochód, warto zejść na pobocze, ustawić się gęsiego czy złapać nawet starsze dziecko za rękę.
Jeśli to możliwe, najlepiej wybierać trasy dobrze oświetlone. W całkowitych ciemnościach kierowca ma mniejsze szanse, żeby dostrzec spacerowiczów. Dobrze jest też zachować szczególną ostrożność i rozwagę przy skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych.
Stosowanie elementów odblaskowych
W zachowaniu bezpieczeństwa na drodze pomocne jest też stosowanie elementów odblaskowych – na ubraniu, plecaku, wózku dziecięcym. Na nieoświetlonej drodze pozwalają one kierowcy zauważyć pieszego w światłach mijania samochodu już z odległości 150 metrów. W przypadku świateł długich odległość ta zwiększa się aż do jednego kilometra! Warto też pamiętać, że im niżej jest umieszczony element odblaskowy, tym szybciej padną na niego promienie świateł reflektorów i kierowca szybciej zauważy przeszkodę – co da mu więcej czasu na reakcję i zahamowanie.
Wiele wózków dziecięcych wyposażonych jest w „odblaski” na kołach, zdarza się też, że buty w światłach „świecą”. Jednak nawet ciemne ubranie można rozjaśnić samemu odblaskową opaską zakładaną na nogę lub rękę albo na stałe doszytym kawałkiem taśmy lub zwisającą zabawką.