Przygotowanie to odpowiednio dobrane do pory roku ubranie i wiązanie. A także świadomość tego, że gdy dziecko jest blisko nas, mamy większe poczucie jego komfortu i szybciej możemy zareagować na potrzeby maleństwa.
Zarówno latem, jak i zimą należy pamiętać, że:
– chusta to dodatkowa warstwa ubrania,
– dziecko i rodzic są blisko siebie (szczególnie w pierwszych czterech miesiącach życia dziecka, kiedy niemowlę jest całkowicie wtulone w noszącego), a więc grzeją się nawzajem,
– i latem i zimą dbamy o wystające poza chustę części ciała malucha.
LATO
Poza największymi upałami lato jest idealnym czasem na noszenie dzieci – zwykle związanym z wakacyjnymi wyjazdami, gdy chusta czy nosidło oznaczają mobilność i wygodę. Ważne, by doborem wiązania i ubiorem ochronić dziecko i siebie przed przegrzaniem. W skrajnych temperaturach rodzicie intuicyjnie odkładają chustę do innych zadań (hamak, kocyk) i pozwalają dziecku i sobie odetchnąć w cieniu. W chuście czy poza nią, niezbędny jest dobry krem z filtrem lub okrycie, np. apaszką lub parasolką wyeskponowanych na słońce części ciała.
Jak ubrać dziecko
Dziecko może być ubrane tylko w pieluszkę – jedna warstwa chusty będzie wystarczającą ochroną. Gdy nosimy noworodka, dbamy dodatkowo o to, aby miał ciepło w nóżki i główkę. Przegrzane dziecko jest marudne i niespokojne, należy zatem pilnować, aby nie nakładać na nie zbędnych warstw.
Jak ubrać siebie
Dobrze jest wybierać lekkie, przewiewne i naturalne tkaniny, bez zbędnych dodatków czy aplikacji, pamiętając, że dziecko dodatkowo nas ogrzeje. Nosząc w domu, rodzic może zrezygnować z podkoszulka czy koszuli. Bliski kontakt ze skórąbędzie dla dziecka przemiłą dawką bodźców dotykowych.
W co wiązać
Dla noworodków i maluszków do ok. 4. miesiąca życia idealne będzie wiązanie (w chuście tkanej) o nazwie kangur – jest przewiewne i otula dziecko tylko jedną warstwą materiału. Jeśli chcemy nosić w pozycjach kołyskowych, optymalna będzie chusta kółkowa lub pouch.
Podobny komfort zapewni również chusta kółkowa w pozycjach pionowych, podwójny krzyż czy prosty plecak – dla dzieci stabilnie trzymających główkę.
Dla dzieci samodzielnie siedzących lub raczkujących świetne będą Mei Tai’e czy nosidła ergonomiczne. W chuście tkanej i kółkowej dziecku można wyjąć rączki, pamiętając o podparciu pleców przez materiał aż do linii pach.
ZIMA
Wielu rodziców rezygnuje z noszenia w zimie – zupełnie niesłusznie. Niemowlę wtulone pod kurtką w rodzica ma zapewniony komfort cieplny, a rodzic jest cały czas przy nim i może łatwo kontrolować, czy dziecku nie jest zimno, np. w stópki.
Jak ubrać dziecko
Jeśli jest to niemowlę, które będzie przez cały czas spaceru znajdowało się w chuście, dobrze jest mu założyć ubiór jak pod kombinezon – np. 1 warstwę ubranek bawełnianych i polarowy czy grubszy bawełniany pajacyk. Należy zwrócić szczególną uwagę na kark dziecka i główkę oraz łydki i stópki – te łatwo docieplić getrami.
Dziecko chodzące trzeba ubrać po prostu ciepło, ale też uważając, by zarówno kombinezon malca, jak i kurtka rodzica nie były zbyt śliskie, co utrudnia wiązanie.
Jak ubrać siebie
Noszenie zimą ułatwiają specjalne kurtki do noszenia z otworami na głowę dziecka – są przystosowane do noszenia zarówno z przodu, jak i na plecach. Sprawdzi się również kurtka w większym rozmiarze lub pożyczona od męża – podobnie okryje i rodzica i dziecko. Dobrym uzupełnieniem tego wariantu są golfy dla dwojga, które nie są drogie, a zabezpieczają tę przestrzeń między głową rodzica a głową dziecka, którą najtrudniej ochronić w czasie noszenia w zimne dni.
W co wiązać
Jeśli nosimy niemowlaka pod kurtką, to sprawdzą się wszystkie wiązania poza kołyskowymi i noszeniem na biodrze, pod warunkiem, że są dostosowane do wieku i etapu rozwojowego dziecka. Starsze, chodzące dzieci ubrane w pełen zimowy strój nieco wygodniej będzie nosić w Mei-Tai’u czy nosidle ergonomicznym.
JESIEŃ/ WIOSNA
To bardzo przyjemne pory roku do noszenia dzieci. W tym czasie przyda się np. polar do noszenia, w który ubiera się i noszący i dziecko jednocześnie. Praktycznym rozwiązaniem jest też golf dla dwojga zabezpieczający szyje noszącego i dziecka przed chłodem, do którego można założyć zwykły sweter czy kurtkę. W deszczowe dni bierzemy zwykły parasol, pod którym schowa się i rodzic i dziecko.
Sesja powstała przy pomocy Akademii Noszenia Dzieci. Makijaż: Iza Kućmierowska.
Dziękujemy