I nie mamy zamiaru tu napisać, że nauka wiązań to najprostsza rzecz pod słońcem. Jak każda nowa umiejętność wymaga poznania zasad, chwili namysłu i przede wszystkim ćwiczeń.
Wielu rodziców zaczyna swoja przygodę z noszeniem od wiązania na próbę pożyczonej chusty pod okiem mamy mającej już doświadczenie w noszeniu. Dobrym pomysłem jest też odwiedzenie lokalnego klubu mam czy specjalnie organizowanych spotkań chustowych. Przy okazji nawiązane kontakty z mamami rówieśników naszego szkraba będą nieocenione! Informacji o takich spotkaniach najlepiej szukać w Internecie, a także w urzędach czy domach kultury w naszej okolicy.
Rodzicom, którzy chcą pod fachowym okiem rozpocząć przygodę z noszeniem w chustach na pewno spodoba się idea warsztatów chustowych. Organizowane przez tzw. doradców noszenia – czyli osoby po specjalnych kursach – będą okazją do poznania kilku wiązań, obejrzenia różnych chust, a także poznania podstaw teoretycznych noszenia dzieci i oczywiście poznania innych rodziców zainteresowanych noszeniem. Warsztaty trwają zwykle około dwóch godzin i są organizowane w miejscach przyjaznych małym dzieciom. Uczestniczyć mogą oboje rodzice lub jedno, a także mamy w ciąży.
Doradcę noszenia dzieci w chustach możemy też zaprosić do domu na konsultację indywidualną. Wtedy nauka wiązania jest wyjątkowo komfortowa, dostosowana do rytmu malucha i jego potrzeb, a rodzic ma czas na kilkukrotne przećwiczenie wiązania i zadanie wszystkich pytań o noszenie, jakie go nurtują. W razie ostrego sprzeciwu malucha, można też poćwiczyć wiążąc specjalną dociążoną lalkę.
Do każdej chusty jest dołączona instrukcja zawierająca zazwyczaj szeroką gamę wiązań – kołyskowe, brzuchem do brzucha, na biodrze i na plecach, a także sporo informacji teoretycznych i zasad dotyczących noszenia. Niestety instrukcja instrukcji nierówna – niezależnie od jakości chusty, do jakiej została przygotowana. Dlatego równolegle z nauką z instrukcji warto jednak zweryfikować nasze wiązanie z kimś doświadczonym lub zasięgnąć porady przez Internet, np. na forach chustowych. Internet kusi również filmowymi instrukcjami na popularnych portalach – jednak ilość filmików godnych polecenia, jako dobra pomoc w wiązaniu, jest naprawdę niewielka i trzeba tu zachować ostrożność.
Możliwości nauki jak widać jest wiele. Kluczem do sukcesu jest niezniechęcenie się po pierwszych próbach i zaufanie własnej intuicji podpartej znajomością zasad dobrego noszenia.
Sesja powstała przy pomocy Akademii Noszenia Dzieci. Makijaż: Iza Kućmierowska.
Dziękujemy