W ramach cyklu Akademia Mądrego Dziecka Wydawnictwo Harper Kids przygotowało fantastyczną serię: Przygody z nauką. Dzięki niej dzieci znacznie lepiej mogą poznać przedmioty z ich otoczenia, a jednocześnie odkrywają prawa fizyki, które nimi rządzą. Wszystko odbywa się w przyjaznej atmosferze zabawnych i prostych do wykonania eksperymentów.
Miałam przyjemność zapoznać się z sześcioma różnymi egzemplarzami z tej serii i zaraz Ci o nich opowiem. Na początek jednak ogólnie przedstawię całą serię. Wszystkie książki zostały bowiem zaprojektowane według tego schematu. Różnią się treścią i zadaniami, które można bezpiecznie wykonać w domu.
Przygody z nauką ogólnie
Każda książka poświęcona jest jednemu przedmiotowi. Pierwsze strony to króciutkie wprowadzenie teoretyczne, prezentujące ten przedmiot. Jest nie tylko krótkie, ale też bardzo proste i zrozumiałe. Dzięki temu dziecko dowiaduje się wszystkich podstawowych informacji, które potem, podczas eksperymentów mogą się okazać przydatne.
Kolejne strony to eksperymenty. Zaczynają się od bardzo prostych i łatwych do przewidzenia. Badają właściwości fizyczne przedmiotów: konsystencję, zapach, jakie są w dotyku, jaką mają twardość. Wszystko zależy od tego, jaki to przedmiot.
Po zapoznaniu się z podstawowymi zagadnieniami i pierwszych „badaniach”, nadchodzi czas na nieco bardziej skomplikowane eksperymenty. Dziecko może obserwować jak jajko pływa, cukier zmienia kolor, a balon przyciąga różne elementy.
W miarę zdobywania kolejnych informacji eksperymenty stają się coraz bardziej zaskakujące i coraz ciekawsze.
Ogromną zaleta tej serii jest to, że nie podaje informacji na tacy. To nie są podręczniki. Tu w dziecku rozbudzana jest ciekawość poznawcza i naukowa. Dziecko zamienia się w prawdziwego badacza. Prowadzi eksperymenty i wyciąga wnioski. W czasie obserwacji zbiera informacje, które następnie w książce są wyjaśniane.
A wszystko to okraszone prostymi instrukcjami, bardzo ładnymi ilustracjami i zabawnymi komentarzami postaci, które w każdej z książek „pomagają” dzieciom w przygotowaniu eksperymentu.
Ok, podstawy mamy za sobą. To teraz czas zapoznać się z poszczególnymi książkami.
Przygody z nauką. Cytryna
Seria, jak wspomniałam pozwala bliżej poznać bardzo zwykłe produkty z naszej codzienności. Takie właśnie jak cytryna.
W tym egzemplarzu dzieci nie tylko poznają zapach i smak cytryny, ale mogą się też przekonać, czy cytryna utonie czy będzie unosić się na wodzie i dlaczego tak się dzieje. W książce znaleźć można 10 niezwykłych eksperymentów, które każde dziecko może wykonać w domu
Jajko
W tej części dzieci dowiedzą się po czym poznać, czy jajko jest świeże, czy już trochę leżało, czy skorupka jest twarda i co zrobić, by stała się trochę bardziej miękka oraz jak taką skorupkę można wzmocnić.
Papier
A co ciekawego może być w papierze? Otóż okazuje się, że bardzo, bardzo wiele. Papier skrywa w sobie wiele tajemnic, które teraz można odkryć. Na ile można złożyć papier? Jak twardy jest wtedy? Czy można banana przekroić kartką papieru?
Przygody z nauką. Woda
A co niesamowitego jest w wodzie? Oooo, to dopiero jest magiczna substancja.
Woda otacza nas w dużych ilościach i w wielu postaciach – to również dzieci mogą zbadać. Zobaczą, jak wygląda para wodna i jak zrobić z niej… deszcz. Zobaczą, jak zmienia się woda pod wpływem temperatury wysokiej i niskiej i jak można przelać wodę ze szklanki do szklanki bez przechylania jednej ze szklanek. Jak to zrobić? Odpowiedź jest w książce.
Przygody z nauką. Cukier
Dodajesz go do herbaty, owoców i deserów. A czy wiesz, jak wiele magicznych właściwości posiada? Mowa oczywiście o cukrze. Można się naprawdę zdziwić, jak wiele eksperymentów można przeprowadzić z udziałem czy użyciem cukru.
Balon
Ostatnią z książek, które „testowaliśmy” dotyczyła balona. Każde dziecko lubi bawić się balonami. Są lekkie, fajnie latają i trochę uciekają przed nami. Jest frajda, jest śmiech i jest zabawa. A czy wiesz, jak wiele przy tej okazji może być nauki? I to takiej bardzo przyjemnej? To wprost zaskakujące!
Każda z książek nas wciągnęła i pochłonęła. Dzieciaki robiły jeden eksperyment za drugim i w napięciu oczekiwały wyników. To naprawdę niesamowite, jak szybko wiedza wchodzi do głowy, gdy tylko można jej „dotknąć”, można ją „poczuć” lub samemu jej spróbować. Zupełnie inna jakość jest takiej nauki, niż gdy dziecku „wtłacza” się do głowy suchą, oderwaną od rzeczywistości i doświadczeń wiedzę.
Książki naprawdę pobudzają ciekawość poznawczą, rozbudzają pęd do wiedzy i otwartość naukową. Uczą stawiania hipotez i ich weryfikowania. Doskonała rozgrzewka przed badaniami na większą skalę 😉