Zbyt słabe, lub przeciwnie, nadmierne napięcie mięśni u dziecka jest najczęściej efektem zaburzeń neurologicznych. Gdy widzimy, że nasz maluch dziwnie się napina albo wiotczeje w rękach, nie popadajmy jednak w panikę, tylko spokojnie udajmy się z nim do specjalisty. Tylko tak dowiemy się, co powinniśmy robić, aby przywrócić mięśniom dziecka właściwe napięcie i dać mu szansę na prawidłowy rozwój.
Nieprawidłowe napięcie mięśniowe – czasem mózg „nie dogaduje się’’ z mięśniami
Zanim impuls nerwowy trafi z mózgu do mięśni ma do przebycia pewną drogę. Czasem jednak coś stanie mu na przeszkodzie. Powodów zaburzonej współpracy między układem nerwowym a mięśniowym może być kilka. Musimy pamiętać, że układ nerwowy maleńkiego dziecka jeszcze się rozwija, w związku z czym wychodzące z jego mózgu impulsy nerwowe nie zawsze trafią na właściwe miejsce. Niekiedy przyczyną problemów w tej komunikacji jest choroba. W jej wyniku mózg może wysyłać mięśniom nieprawidłowe sygnały, co u dziecka będzie objawiało się albo osłabionym, albo wzmożonym napięciem mięśni.
Po czym poznać, że dziecko ma osłabione napięcie mięśniowe?
Niemowlak z osłabionym napięciem mięśniowym jest wiotki, rzadko zdarza mu się płakać, a podczas podnoszenia „przelewa się przez ręce”. Nie wkłada też stópek do buzi, nie bawi się rączkami i nie chwyta nimi przedmiotów. Mamie z trudem przychodzi nakarmienie takiego malucha, ponieważ dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym niechętnie ssą pierś, a podczas karmienia często się krztuszą. Dzieci z osłabionym napięciem mięśniowym nie podnoszą też główki po położeniu na brzuchu, nie pełzają i przewracają się przy próbie ich posadzenia.
Więcej w temacie można odnaleźć pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym udostępniono inne szczegóły.
Po czym poznać, że dziecko ma wzmożone napięcie mięśniowe?
Przede wszystkim taki maluch spina się i mocno zaciska piąstki. Jest też nerwowy, ulewa i często płacze. Ponadto dziecko ze wzmożonym napięciem może źle sypiać i wyginać ciało w kształt litery „C”, a leżąc czy to na placach czy na brzuchu, może odchylać głowę do tyłu. Wzmożone napięcie mięśniowe często powoduje też opóźnienie rozwoju ruchowego u dziecka, które nie będzie tak szybko jak inne dzieci siadać i wstawać.
Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u niemowlęcia – skąd się bierze?
Nieprawidłowe napięcie mięśniowe często dotyczy wcześniaków i dzieci o niskiej masie ciała przy urodzeniu. Może być konsekwencją ciężkiego porodu, podczas którego nastąpiło chwilowe niedotlenienie mózgu. Wzmożone napięcie mięśniowe towarzyszy też mózgowemu porażeniu dziecięcemu albo… chorobie genetycznej…
Kwasice, choroba syropu klonowego – te schorzenia powodują nieprawidłowe napięcie mięśniowe
Osłabione napięcie mięśniowe jest objawem występującym m.in. w przebiegu kwasic – propionowej i metylomalonowej. Są to rzadkie wady metabolizmu, polegające na tym, że we krwi chorego dziecka gromadzi się za dużo kwasu. Wiotkość mięśni u dziecka wywoła również tzw. choroba syropu klonowego – rzadkie schorzenie o podłożu genetycznym, którego nazwa wzięła się od specyficznego zapachu moczu, przypominającego syrop klonowy.
Inną wrodzoną wadą metaboliczną, powodującą nieprawidłowe napięcie mięśniowe u niemowlaka jest choroba Krabby’ego. Tutaj dziecko będzie jednak na przemian wiotczało i sztywniało.
Gdy tylko zauważymy, że maluch ma obniżone napięcie mięśni lub pręży ciało i zaciska piąstki, powinniśmy niezwłocznie iść z nim do lekarza. Objawy te mogą sugerować chorobę genetyczną, która może zakończyć się śmiercią dziecka, jeśli nie będzie ono dobrze prowadzone. Aby do tego nie dopuścić, warto zdecydować się na badania genetyczne, zwłaszcza test NOVA – najnowsze osiągnięcie medycyny, jeśli chodzi o przesiewowe badania noworodków i małych dzieci.
Test NOVA – potrafi ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka 87 rzadkich wad wrodzonych
Również tych wywołujących nieprawidłowe napięcie mięśniowe Stworzony z myślą o noworodkach i dzieciach do lat 5 test NOVA bada choroby, które ze względu na swój nietypowy (często bezobjawowy) przebieg, są trudne do wykrycia. Pomagając we wczesnym zdiagnozowaniu choroby, badanie NOVA zwiększa szanse dziecka na uniknięcie związanych z nią powikłań, w tym nawet śmierci. Wynik tego innowacyjnego testu przesiewowego ułatwia również zaplanowanie dziecku leczenia, ponieważ ocenia jego wrażliwość na 32 składniki zawarte w lekach.
Natalia Jeziorska, www.testDNA.pl
Zdjęcie: © Bradford Calkins/123fr.com
[…] postać niedowładu spastycznego. Oznacza to, że jego mięśnie i ścięgna są zbyt napięte. Napięcie mięśni i ich czucie, kontrolowane i regulowane jest w mózgu. Zdrowy człowiek w każdej minucie swojego […]