Próba wysiłkowa to metoda nieinwazyjnej diagnostyki mająca na celu ocenę objawów kardiologicznych w czasie kontrolowanego wysiłku. W jakich przypadkach i Kiedy należy wykonać próbę wysiłkową dziecku?
Na podstawie wyników z próby wysiłkowej określa się stopień zaburzeń funkcji serca, skuteczności leczenia lub predyspozycji do uprawiania sportu. Test wysiłkowy wykonuje się także u dzieci z objawami astmy, co służy do określenia indywidualnego wysiłku skurczu oskrzeli. Próba wysiłkowa dla dziecka w Warszawie – jak wygląda to badanie i kiedy należy wykonać próbę wysiłkową u dziecka?

Jak wygląda próba wysiłkowa dla dzieci?
Próbę wysiłkową u dzieci przeprowadza się po skierowaniu z poradni kardiologicznej dziecięcej u dzieci w wieku 11-18 lat. Wyniki badania są dostępne w bardzo szybkim terminie i często jest to w zasadzie tuż po badaniu. Co istotne i warte zapamiętania to fakt, iż przed próbą wysiłkową wymagane jest w większści przypadków posiadanie wyniku badania Holter EKG i Echo serca. Warto więc takie badania wykonać w pierwszej kolejności aby być w pełni przygotowanym do badania próby wysiłkowej dziecka.
Jak przygotować się do badania?
Przed badaniem należy powstrzymać się od picia i posiłku na około 3 h przed przystąpieniem do testu. Jeśli badanie jest przeprowadzane rano po odpoczynku, wskazane jest, aby zjeść lekkie śniadanie.
Osoby palące powinny powstrzymać się od palenia tytoniu na około 4 godziny przed rozpoczęciem badania.
Dzień przed i w dniu badania powinno się pić alkoholu.
Do testu należy ubrać się w strój sportowy i mieć wodę do picia pod ręką.
Opiekun powinien mieć przy sobie listę przyjmowanych przez dziecko leków i wynika badań.
Próba wysiłkowa dla dziecka w Warszawie – wskazania
U dzieci po 10 roku życia próby wysiłkowe wykonuje się w określonych przypadkach:
ból w klatce piersiowej niewiadomego pochodzenia
czynniki podwyższonego ryzyka choroby wieńcowej takie jak: nadciśnienie, otyłość, podwyższony współczynnik cholesterolu,
palenie przez dziecko papierosów,
choroby sercowe w rodzinie
choroba niedokrwiennej serca na etapie rozpoznania i leczenia
kwalifikowanie do koronografii, a także jako badanie kontrolne po operacji by-passów lub zabiegu plastyki.
Oprócz tego próba wysiłkowa jest bardzo przydatnym badaniem diagnostycznym u dzieci z zaburzeniami rytmu serca. Uzupełnia ono 24-godzinne monitorowanie EKG Holtera i wspiera ustalenie formy leczenia farmakologicznego arytmii. Próba wysiłkowa u dzieci jest badaniem koniecznym w zaplanowaniu aktywności fizycznej dzieci z zaburzeniami rytmu serca. Badanie to jest nieodzownym w chwili kiedy dziecko zajmuje się sportem wyczynowo.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia próby wysiłkowej
Należy pamiętać, że jest kilka sytuacji, które wykluczają wykonywanie próby wysiłkowej. Od badania odstępuje się u dzieci z wadami serca kwalifikującymi się do zabiegu chirurgicznego oraz tych z zapaleniem osierdzia i mięśnia sercowego. W ograniczonym stopniu przeprowadza się badania małym pacjentom z zespołem Marfana, po przeszczepie serca lub nadciśnieniem płucnym.