Dwie części opowieści o małej jabłonce to ciepła historia małego drzewka, które od pestki rozwijało się do dojrzałego drzewa, w otoczeniu swoich roślinnych i zwierzęcych przyjaciół.
Opowieść rozpoczyna się, gdy mały chłopiec wyrzuca nadgryzione jabłuszko i wypada z niego niewielka pestka. Trafia ona na ziemię, gdzie bardzo szybko znajduje dla siebie bezpieczne schronienie. W rocznym cyklu, który dla roślin ma ogromne znaczenie, pestka stopniowo wypuszcza kiełek i korzonek, które zaczynają są swoją przygodę i z każdą kolejną porą roku stają się coraz bardziej okazałym drzewem.
Niezwykła wartość książeczki mieści się nie tylko w tym, że jest ona bardzo ciepło i ciekawie napisana. Jest to książeczka bardzo prawdziwa, mimo tego, że zwierzęta i drzewa mówią i potrafią się ze sobą porozumiewać. Mała jabłonka, mimo tego, że się nie porusza, musi stoczyć w pierwszym okresie swojego życia bardzo trudną walkę o przetrwanie. Zagraża jej ślimak, zajączek, zagraża jej kot i wiele innych stworzeń. Cierpi z powodu atakujących ją szkodliwych owadów i wielu innych niebezpieczeństw. Doświadcza również wielu niepokojów z powodu zagrożenia, jakie czyha na jej przyjaciół poznanych w toku jej życia. Bardzo to przeżywa i szuka sposobów na to, by im pomóc.
Właśnie takie przedstawienie prawdziwego życia, prawdziwych relacji, jakie obowiązują w przyrodzie, powoduje, że książki te są bardzo wartościowe. Pokazują, że nie wszystko jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. W przyrodzie obowiązują określone prawa, które mogą się wydawać z jednej strony niesprawiedliwe, z drugiej surowe i niepokojące, ale taki jest rytm natury.
Wspólne czytanie z dzieckiem czy też omawianie poszczególnych rozdziałów, to doskonały sposób na to, by dziecko w ciekawy sposób poszerzyło swoją wiedzę, ale również poszerzyło swoje horyzonty i zrozumiało wiele zagadnień. Jedno zwierze atakuje inne, ale nie dlatego, że jest złośliwe – musi przetrwać i w tym celu radzi sobie tak, jak potrafi.
Książki są nie tylko wprowadzeniem do świata roślin i zwierząt i panujących tam stosunków. Są również opowieścią o cudownej przyjaźni, która pozwala wzajemnie się wspierać, wyprowadzać z kłopotów i pomaga przetrwać trudne chwile. To również opowieść o tym, że bardzo łatwo jest kogoś źle ocenić, po pierwszym spotkaniu czy pozorach jakie stwarza. Opowieść o tym, że dopóki nie zrozumiemy motywów czyjegoś postępowania, nie powinniśmy zbyt pochopnie wydawać na jego temat sądów.
Sposób, w jaki zostało przedstawione życie roślin i zwierząt jest też warty uwagi. Z jednej strony jest to opowieść ciepła i łagodna, dostosowana do dzieci i pozwalająca im na zrozumienie podejmowanych zagadnień. Z drugiej zaś nie jest zbyt wyidealizowana i przekoloryzowana. Oto ślimak wcale nie rezygnuje ze zjedzenia jabłonki, tylko dlatego, że ona go o to prosi. Jeż nie zaprzyjaźnia się ze ślimakiem, a kot z kosami czy wiewiórką. Relacje miedzy zwierzętami są bardzo prawdziwe. I choć jabłonka swoją dobrocią i ciepłem łagodzi panujące w przyrodzie obyczaje, to nie jest w stanie ich zmienić, a natura zwierzątek bardzo wyraźnie się zostaje pokazana. Taka prawda, pewna zgodność z faktami, powoduje że książka dodatkowo zyskuje na wartości.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentowaną przez nas serią. To naprawdę wartościowe książki, które wywołają uśmiech, strach, wzruszenie i radość. Pobudzą wszystkie te emocje, które przecież w życiu i tak występują. Można więc podejść do nich nieco bardziej świadomie. Zrozumieć je, znaleźć ich źródło i zacząć rozumieć dzięki temu również samego siebie.