Dzięki uprzejmości wydawnictwa Harper Collins, a dokładnie jego dziecięcej odnogi Harper Kids miałam przyjemność zapoznać się z dwoma fantastycznymi zeszytami, które w niezwykły sposób pobudzają ciekawość naukową dzieci. To zeszyty pod wspólnym tytułem: Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych.
W moich zasobach znalazły się dwa: Ptaki i Ogródek warzywny.
Cykl należy do serii Akademia Mądrego Dziecka, której przedstawicieli już kilka razy tutaj omawiałam.
To zaczynamy.
Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych
Najpierw zacznę od ogólnego omówienia serii, a potem pokażę Ci poszczególne jej egzemplarze.
Zeszyt ma format A4. Stanowi połączenie książeczki edukacyjnej, kolorowanki i zeszytu do zapisywania własnych obserwacji. Liczne zagadki i zadania do rozwiązania powodują, że aż chce się po niego sięgać, by je wykonać. Mało tego, sposób poprowadzenia narracji i zadania zaproponowane do wykonania, skłaniają dziecko do tego, by wyjść na dwór i rozpocząć własne obserwacje, zgodne z tematyką zeszytu.
Co ważne, nie są to typowo szkolne formułki i regułki naukowe, które dziecko zniechęciłyby swoim szkolnym rysem. To cała masa ciekawostek i informacji, które znacznie wykraczają poza ramy tradycyjnej edukacji. Przede wszystkim zeszyty te zachęcają do samodzielnego poszukiwania informacji, właśnie przez obserwacje i eksperymenty. Dziecko samo może zweryfikować, czy podane informacje są prawdziwe, ponieważ sposób ich sprawdzenia również jest podany.
Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Ptaki
W tej części dzieci poznają niezwykły świat ptaków. Uczą się rozpoznawać poszczególne gatunki ptaków, poznają ich zwyczaje i nawyki oraz charakterystyczne dla nich zachowania. Co ciekawe, w przyrodzie istnieje wiele gatunków ptaków, które łatwo ze sobą pomylić. Takie pary zostały ze sobą zestawione wraz z omówieniem różnic, które decydują o przynależności do tego lub innego gatunku. Różnice te są naprawdę niewielkie, co sprawia, że obserwacja przyrody w celu wyłapania tych ptaków w ich naturalnym środowisku, staje się nieco detektywistycznym zadaniem.

W zeszycie znaleźć można wiele różnorodnych zadań. To nie tylko obserwacje i poszukiwanie ptasich śladów, ale również kolorowanki, rysowanie i uzupełnianie brakujących elementów. W trakcie zabawy dziecku przydadzą się też nożyczki, klej, farby i kredki. Taki zeszyt to świetny prezent na rozpoczęcie wakacji. Pobudzi dziecięcą ciekawość i kreatywność.
Ogródek warzywny
Ten zeszyt w ogólnych założeniach jest podobny do poprzedniego. Różnica polega na tym, że tu dziecko może przeprowadzić więcej eksperymentów samodzielnie. W przypadku ptaków główna aktywność poznawcza skupiała się na obserwacji. Tutaj dziecko może założyć własny ogródek warzywny (oczywiście, jeżeli ma ku temu warunki) i systematycznie obserwować zmiany, jakie zachodzą w przygotowanych przez niego uprawach.
Dzięki tej książce dziecko nauczy się nie tylko przygotowywania podłoża pod hodowanie warzyw, ale również nauczy się kompostowania, dbania, troski i pielęgnowania swojego ogródka. To świetny sposób na rozpoczęcie przygody z własnym ogródkiem, nawet jeżeli początkowo nie ma on większego zasięgu.

Dziecko dowie się, jakie narzędzia są potrzebne do prowadzenia ogródka, jak się nazywają i do czego się je wykorzystuje. Dodatkowo zadania, które znajdują się w książce, wymagają obserwacji otoczenia, dostrzegania zmian i śledzenia rozwoju hodowli. Są angażujące, co powoduje, że dziecko cały czas utrzymuje aktywność i interesuje się swoją hodowlą. Nie brakuje też aktywności artystycznej. Dziecku przydadzą się nożyczki, klej, farby i kredki.
Zeszyty są naprawdę dobrze pomyślane. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by angażować i wciągać. Zmienność zadań i ich przeplatanie z informacjami teoretycznymi powoduje, że dziecko się nie nudzi, bo zeszyty nie są monotonne. Poza tym informacje teoretyczne przydają się do późniejszych zadań, co sprawia, że dziecko naprawdę chce je poznać, zagłębia się w nie i wdraża w życie. I ta możliwość wykorzystania wiedzy w życiu, prawdopodobnie stoi za sukcesem zeszytów.
Polecam je z całego serca!