Dziecko w samolocie tak samo jak dorosły podlega pod regulamin linii. Bardzo często rodzice nie znają zasad, jakie stosują linie lotnicze przy podróżowaniu z najmłodszymi pasażerami. Nie wiedzą, jak zarezerwować bilet dla dziecka czy też jakie prawa i obowiązki przysługują im podczas lotu. Wiele zależy przede wszystkim od tego, z jakiej linii lotniczej będziemy korzystać. Millennium Travel przeanalizowało warunki najpopularniejszych z nich: Ryanair, Wizz Air, LOT.
Jak podróżujemy z niemowlakiem?
Według linii lotniczych niemowlakiem jest dziecko, które nie ukończyło 2. roku życia. Niemowlęta i małe dzieci muszą być w wieku poniżej 2 lat zarówno w momencie wylotu, jak i lotu powrotnego. Jeżeli dziecko osiągnie wiek 2 lat po dacie wylotu, lecz przed lotem powrotnym, konieczne będzie opłacenie osobnego miejsca.
RYANAIR
Niemowlę
– Może podróżować na kolanach osoby dorosłej lub na osobnym fotelu.
– Opłata za niemowlę 95 PLN / 20 EUR.
– Osoba podróżująca z niemowlakiem może zabrać dodatkową torbę do 5 kg.
Dziecko powyżej 2 lat
– Zasady podróżowania jak u osoby dorosłej.
WIZZ AIR
Niemowlę
– Niemowlę może podróżować wyłącznie na kolanach dorosłego opiekuna.
– Opłata za przewóz niemowląt i małych dzieci wynosi 25 EUR za lot z zastrzeżeniem, że jeżeli cena przelotu w jedną stronę osoby dorosłej towarzyszącej dziecku będzie niższa niż 25 EUR, ta sama niższa kwota należna będzie za opłatę za niemowlę.
Dziecko powyżej 2 lat
– Zasady podróżowania jak u osoby dorosłej
PTT LOT
Niemowlę
– Niemowlę może podróżować na kolanach opiekuna.
– Zniżka dla niemowląt wynosi 90% od wartości taryfy normalnej i dotyczy dzieci poniżej 2. roku życia, które nie zajmują osobnego miejsca na pokładzie samolotu.
Dziecko powyżej 2 lat
– Dzieciom w wieku od 2 do 11 lat przysługuje zniżka w wysokości 25% od wartości taryfy normalnej i oddzielne miejsce.
Dziecko w samolocie – Jakie akcesoria dla dziecka można zabrać na pokład?
W Ryanair niemowlę może podróżować na osobnym fotelu tylko w sytuacji, gdy ukończyło 12. miesiąc życia i gdy posiada specjalne pasy bezpieczeństwa. Podróżujący musi sam je zakupić, bo linie ich nie dostarczają. Dodatkowo podczas startu, lądowania i zawsze, kiedy świeci się symbol pasów bezpieczeństwa, dziecko w samolocie musi przebywać na kolanach opiekuna. Kiedy symbol nie jest podświetlony, niemowlę może zajmować dodatkowe miejsce. Niemowlę może także podróżować w foteliku samochodowym. Warunkiem jest jednak to, że jest to fotelik dopuszczony do użytku w samolocie. W Wizz Air niemowlętom nie przysługuje przewóz bagażu z wyjątkiem wózka, który można przewozić bezpłatnie. Na pokład samolotu nie można wnosić także fotelików samochodowych dla dzieci.
Przewoźnicy umożliwiają rodzicom przewóz akcesoriów potrzebnych dla dziecka. Za część z nich nie ma opłaty (patrz poniżej). Za dodatkowy sprzęt przewoźnicy pobierają opłaty zgodnie z obowiązującym u nich cennikiem.
RYANAIR
Nieodpłatnie można przewieźć 2 sztuki akcesoriów dziecięcych na dziecko. Może to być 1 wózek dziecięcy plus jeden z następujących przedmiotów: fotelik samochodowy, podstawkę podwyższającą lub łóżeczko turystyczne.
WIZZ AIR
Niemowlętom nie przysługuje przewóz bagażu z wyjątkiem jednego wózka spacerowego, składanego wózka dziecięcego lub fotelika samochodowego dla niemowląt (przewożone bezpłatnie).
PTT LOT
Dzieciom poniżej 2. roku życia (infant) przysługuje bezpłatny limit bagażowy w ilości 1 sztuki do 23 kg (do 158 cm łącznie). I jest to niezależnie od klasy podróży i portu docelowego, np. składany wózek dla dziecka.
Akcesoria dla dziecka
Niektórzy przewoźnicy umożliwiają przewóz dodatkowych akcesoriów dla dziecka, np. krzesełka dziecięcego. Zostanie jednak za to pobrana dodatkowa opłata. Niektóre linie lotnicze pozwalają osobom podróżującym z dziećmi wejść na pokład w pierwszej kolejności. W innych za tę usługę trzeba dodatkowo zapłacić. Każdy samolot ma też miejsce, gdzie można przewinąć dziecko (może to być wydzielone miejsce w toalecie lub w innej części samolotu). W samolocie można także poprosić obsługę o podgrzanie jedzenia dla dziecka lub o gorącą wodę do przygotowania posiłku.
Pamiętajmy, że aby wybrać się z dzieckiem za granicę, musi ono posiadać dowód tożsamości. Może być to tymczasowy dowód osobisty lub paszport. Przed każdą rezerwacją lotu z dzieckiem polecamy bezpośredni kontakt z biurem obsługi klienta konkretnego przewoźnika, aby dokładnie dowiedzieć się o warunki przewozu dzieci oraz związanymi z tym opłatami. Zazwyczaj w przypadku dziecka powyżej 2. roku życia rezerwacji miejsca można dokonać poprzez stronę internetową. Przy locie z niemowlęciem polecamy najpierw kontakt z biurem obsługi.