Na weekend mamy dla Was ciekawą propozycję książek edukacyjnych dla dzieci. Dziś prezentujemy dwie z nich.
„Dlaczego ryby nie toną” i „Dlaczego sztuka pełna jest golasów” to fantastyczne książki, które w prosty sposób wyjaśniają zawiłe zagadnienia z dziedziny przyrody i sztuki. Ukazały się nakładem wydawnictwa PWN.
Dlaczego ryby nie toną?
Książka opowiada nie tylko o rybach, ale również o wielu innych ciekawych zwierzętach. Dowiadujemy się dlaczego komary gryzą i czy zwierzęta mają pępki. Poznamy najlepszych podróżników i niezwykłych łowców.
Książka pełna jest ciekawostek przyrodniczych, a tym samym budzi ogromne zainteresowanie wśród dzieci, przyciąga uwagę i nie pozwala się od niej oderwać. Krótkie i bardzo treściwe informacje, które jednocześnie podane są i fachowo i bardzo zrozumiale, poszerzają dziecięcą wiedzę, rozbudzają ciekawość i powodują, że łatwo jest je zapamiętać.
Mały czytelnik, po przeczytaniu chociażby kilku zawartych w książce informacji chce wiedzieć więcej, a te które już poznał zachwycają i często zaskakują.
Forma, z jaką książka została przygotowana, czyli właśnie ciekawostki, powoduje, że dziecko nie dostaje suchej naukowej wiedzy, która byłaby dla niego zbyt trudna, a interesującą i krótką informację. Wiele tematów dotyczy zwierząt, które są dzieciom znane, czy to z innych książek, telewizji, czy życia codziennego. Tym bardziej jest ono tym zaciekawione. Można powiedzieć, że tej książki się nie czyta. Ją się po prostu pochłania.
Dlaczego sztuka pełna jest golasów?
Druga propozycja to książka z tej samej serii, pod tytułem „Dlaczego sztuka pełna jest golasów?” I tu podobnie, jak w poprzedniej części, poruszany jest nie tylko temat golasów, ale różnorodne ciekawostki z dziedziny sztuki.
Przeglądając książkę, dziecko nie tylko może się zapoznać z ciekawymi reprodukcjami znanych i bardzo cenionych obrazów, ale również może poznać style malarskie i co w każdym z nich było istotne. Niektóre dzieła przytoczone w książce są wyjaśnianie, do niektórych zaś dodane są zadania (znajdź na obrazie…, czy wiesz co ten obraz ma przekazywać). Całość jest równie ciekawie obmyślana i opracowana, co poprzednia książka. Dzięki temu budzi duże zainteresowanie i ciekawość dziecka.
Z niektórymi obrazami wiążą się też bardzo ciekawe historie i one również zostały przytoczone. To świetny sposób na wprowadzenie dziecka w świat sztuki, malarstwa, rzeźby i plakatu.
Ciekawe wyjaśnienia dotyczące konkretnych obrazów, prowadzone na ciekawych przykładach, powodują, że dziecko z wielką uwagą śledzi kolejne rozdziały i ogląda kolejne obrazy. Po takiej lekturze wizyta w muzeum będzie z pewnością dla dziecka ogromną przygodą.
My i nasi mali eksperci jesteśmy nimi zafascynowani. Bardzo ciekawi nas również to, czy i Wy będziecie niemi tak oczarowani.
[…] wydawnictwa PWN i jest trzecią, po „Dlaczego sztuka pełna jest golasów?” i „Dlaczego ryby nie toną?„, odsłoną tego fantastycznego […]