Czy nauka, fizyka, astronomia lub biologia mogą zainteresować dziecko z początkowych klas szkoły podstawowej? Jeżeli są odpowiednio podane, dobrze wyjaśnione i ciekawie prezentują fakty – to oczywiście! Przykładem jest trzeci tom serii „Dlaczego”, pod tytułem: „Dlaczego gwiazdy migoczą?”.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa PWN i jest trzecią, po „Dlaczego sztuka pełna jest golasów?” i „Dlaczego ryby nie toną?„, odsłoną tego fantastycznego cyklu.
Co jest najbardziej w tym wszystkim niesamowite? To połączenie prostego języka, naukowego słownictwa, jasnych wypowiedzi z faktami naukowymi. Nic tu nie zostało zbanalizowane lub nadmiernie uproszczone. Oczywiście, niektóre fakty zostały pominięte. Niektóre wyjaśnione w sposób bardzo prosty, ale nie ma się poczucia, że te uproszczenia są jednocześnie ubogie. Nie ma się wrażenia, że czegoś w tym wyjaśnieniu zabrakło, że coś pominięto, są jakieś luki. Każde zagadnienie jest poruszone w sposób prosty i skondensowany, tak by dać podstawy do rozwijania i rozszerzania tej wiedzy, ale nie wprowadzają zamieszania.
Cała kompozycja jest niezwykle przemyślana i starannie dopracowana, a po lekturze książki dziecko jest pełne wiedzy, którą rozumie i która go nie przytłacza. To dopiero niesamowite!
Dlaczego gwiazdy migoczą i inne tajemnice świata
Omawiana książka, „Dlaczego gwiazdy migoczą”, porusza temat wszechświata w jego rozmaitych odsłonach. Z jednej strony to ten ogromny, wielki wszechświat, w którym znajduje się nasza planeta, są czarne dziury i gwiazdy, które migoczą, choć jeszcze nie wiemy dlaczego.
Z drugiej strony to nieco mniejszy wszechświat – ciało człowieka, któremu nieustannie rosną włosy i który musi ciągle myć ręce.
Z jeszcze innej strony to świat, który też nas otacza, a w nim dziury w chlebie, fale dźwiękowe i menu dla roślin.
Ciekawostkowe ujęcie tematyki pobudza zainteresowanie, angażuje, wciąga i nie pozwala oderwać się od książki. Tak jak dwie poprzednie, może być przeczytana po prostu jednym tchem. Może też posłużyć, jako swego rodzaju encyklopedia – można po nią sięgać, gdy coś konkretnego wzbudzi u dziecka zainteresowanie. Tak czy inaczej – warto po nią sięgać. Można się naprawdę wiele dowiedzieć, a podawane informacje mogą być bardzo zaskakujące.