Postępujące spowalnianie każdego telefonu i czas działania skracający się z każdym kolejnym ładowaniem sprawiają, że wiele osób zastanawia się, czy wymiana baterii w iPhone na nową ma sens – szczególnie jeżeli problemy dotyczą starszego modelu. Choć za taki obecnie można już uznać iPhone 7, bynajmniej nie oznacza to, że inwestycja w nowe ogniwo jest marnowaniem pieniędzy. Wręcz przeciwnie!
Łatwo dać się zwieść pozorom i emocjom. O tym, że wymiana baterii w iPhone 7 jest zasadna, decyduje jednak kilka ważnych względów praktycznych.
Wymiana baterii w iPhone 7 – tak czy nie?
Koronnym argumentem przeciwników naprawiania urządzeń jest potencjalny brak dostępu do kolejnych głównych aktualizacji oprogramowania. Głosów tych nie słychać jednakże wśród zwolenników Androida, którzy w przypadku zdecydowanej większości urządzeń nie mogą liczyć na nawet jedno duże uaktualnienie.
Zamknięcie cyklu aktualizacji dla iPhone’a 7 nie oznacza jednocześnie braku dostępu do poprawek bezpieczeństwa, dzięki czemu komfortowe i wolne od zagrożeń korzystanie z telefonu nadal pozostaje możliwe.
Topowe w okresie debiutu parametry modelu cały czas wychodzą ze starć obronną ręką, i to nie tylko na papierze. Podzespoły iPhone’a 7 pod względem jakości wygrywają z nowszymi konkurentami niższych półek cenowych, dlatego też przy ograniczonym budżecie zdecydowanie lepiej jest wybrać naprawę tego, co sprawdzone.
Cykl życia baterii w iPhone
Baterie w iPhone’ach mają tę wyjątkową cechę, że za sprawą pracy pod systemem skrojonym dokładnie pod optymalizację pracy podzespołów, znacząco wpływają na całościową wydajność urządzeń. Wyliczona przez Apple żywotność baterii to około 500 pełnych cykli ładowania, które w sposób sprawdzalny z poziomu użytkownika przełożyć można na spadek pojemności ogniwa o 20% wartości początkowej. Liczba ta może wydawać się nieznaczna, jednakże w iPhone’ach ma ona kolosalne znaczenie, jeśli chodzi o pogorszenie oferowanej wydajności urządzenia.
Wraz z upływem czasu zużywa się każda bateria, niezależnie od producenta telefonu. Co jednak wyróżnia iPhone’y to fakt, że wymiana akumulatora daje im zupełnie nowe życie, przywracając ich kondycję do stanu początkowego.
Pierwsze sygnały świadczące o potrzebie wymiany baterii w iPhone 7
O zbliżającej się konieczności wymiany ogniwa Twój telefon da Ci znać w sposób pośredni, po prostu uprzykrzając Ci pracę. Szybsze rozładowywanie się zauważysz jeszcze zanim pomyślisz o zweryfikowaniu kondycji akumulatora w ustawieniach telefonu. Im bardziej zużyta okaże się bateria Twojego iPhone 7, tym więcej aplikacji będzie coraz częściej się przycinać bądź resetować.
Z początku sytuacje te mogą nosić znamiona przypadków, lecz z czasem wyklaruje się smutny wzór, który potwierdzi odpowiednia informacja w sekcji ustawień baterii – czyli komunikat o zoptymalizowaniu działania baterii w miejsce tego o gotowości do szczytowego poboru mocy.
Na tym etapie pojawić się może również całkowite zawieszanie iPhone’a oraz problemy z maksymalną głośnością i możliwością korzystania z fleszu aparatu.
Finalny etap to rekordowo szybkie rozładowywanie się nawet podczas realizacji najbardziej podstawowych zadań, przez co korzystanie z urządzenia niepodpiętego do ładowarki staje się praktycznie niemożliwe.
Wymiana baterii w serwisie Apple – na czym polega?
Wymiana baterii w iPhone 7 w profesjonalnym serwisie pogwarancyjnym polega na ostrożnym demontażu przedniego panelu i wyświetlacza, by móc bezpiecznie dostać się do baterii. Zużyty akumulator zostaje wyjęty, a w jego miejsce wstawia i podpina się nową, oryginalną baterię OEM pozyskaną od weryfikowanego producenta akumulatorów dla Apple. Nowa bateria po wymienieniu podlega licznym wymagającym testom weryfikującym jej realną pojemność i faktyczny pobór mocy.
Ten realizowany w fachowym punkcie naprawy złożony proces sprawia, że na akumulator udzielana jest aż półroczna gwarancja.
Jak dbać o nową baterię?
Żywotność baterii przedłużysz, wyłączając nieużywane w danym momencie funkcje, takie jak usługi lokalizacji oraz aplikacje działające w tle. Warto również rozważyć przejście na automatyczną regulację jasności oraz tryb ciemny interfejsu iOS, oraz obsługujących tę opcję programów. Staraj się też nie narażać urządzenia na ekstremalne temperatury.
Przede wszystkim ładuj iPhone’a częściej, ale nigdy do pełna, utrzymując pojemność akumulatora na poziomie 20 do 80% naładowania.