Jeśli na buźce malucha pojawiają się drobne krostki, może to oznaczać trądzik niemowlęcy. U dzieci między 5 tygodniem a 12 miesiącem życia zdarza się to całkiem często. Przeważnie takie zmiany znikają samoistnie już po paru tygodniach. Jeśli jednak trądzik ma ostrzejszy przebieg, niezbędne może okazać się intensywne leczenie.
Jakie są przyczyny trądziku niemowlęcego?
Pojawienie się trądziku niemowlęcego na skórze dziecka może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to związane bezpośrednio z zaburzeniami równowagi hormonalnej, które wywołują androgenowe hormony matki. Do ich przekazania dochodzi jeszcze w okresie prenatalnym, oraz później, wraz z mlekiem.
Z trądzikiem niemowlęcym wiąże się też często nadprodukcję sebum. Krostki mogą pojawiać się bowiem, gdy gruczoły łojowe są nadmiernie pobudzone.

Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa – czy między tymi dwoma problemami jest jakiś związek? Objawy dermatologiczne są w obu przypadkach podobne i z tego też powodu często się je myli. Czy jednak rzeczywiście trądzik niemowlęcy może pojawić się, jako przyczyna alergii na mleko? Nie, i nie należy mylić tych dwóch dolegliwości, ponieważ ich źródło jest zupełnie inne.
Objawy trądziku niemowlęcego
Trądzik niemowlęcy występuje przeważnie na twarzy, a przede wszystkim na policzkach, czole oraz brodzie malucha. Czasem może zajmować również plecy. Jak wygląda trądzik niemowlęcy? Zmiany mogą mieć różny wygląd, w zależności od intensywności trądziku. Najczęściej są to niewielkie, białe grudki i krosty o mocno zaczerwienionym podłożu.
Jak długo trwa trądzik niemowlęcy? Takie objawy mogą utrzymywać się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Warto pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia skóra jest szczególnie wrażliwa. Mogą pojawiać się na niej różnego rodzaju krosty, plamy i przebarwienia. Każdy tego typu objaw może być oznaką innego schorzenia. Dlatego też z każdym tego typu problemem należy udać się do lekarza.
Trądzik niemowlęcy — leczenie
Objawy trądziku niemowlęcego ustępują zwykle samoistnie. Jednak jeśli tak się nie stanie, niezbędne będzie zastosowanie odpowiedniej terapii. Aby wdrożyć ewentualne leczenie, w pierwszej kolejności należy rozpoznać trądzik dziecięcy. By to zrobić, lekarz misi jednak najpierw wykluczyć inne choroby skórne, które objawiają się w podobny sposób. Trądzik niemowlęcy można pomylić na przykład z potówkami, prosakami, czy też rumieniem.
Jeśli trądzik niemowlęcy ma ostry przebieg i żadne delikatne preparaty i stosowanie się do zaleceń lekarza nie zadziała, niezbędna może okazać się antybiotykoterapia. Jest to jednak ostateczność. Na szczęście takie przypadki zdarzają się naprawdę bardzo rzadko i przeważnie aż tak inwazyjne leczenie nie jest konieczne.
Co stosować na zmiany skórne u niemowlaka?
Niemowlęca skóra jest niezwykle delikatna. Trądzik niemowlęcy jeszcze bardziej nasila tę jej właściwość. Obecność krostek sprawia bowiem, że buzia malucha jest jeszcze bardziej wrażliwa na dotyk i działanie produktów do pielęgnacji. Jakie więc kosmetyki stosować przy trądziku niemowlęcym i czy w ogóle sięgać po takie preparaty? Oczywiście, ale należy wybierać je ze szczególną ostrożnością. Sprawdzą się jedynie sprawdzone dermokosmetyki. Powinny być bezzapachowe i mieć neutralne pH. Warto uważać także na proszek i płyn do prania, ponieważ nieodpowiednie nasilają objawy trądziku.
Leczenie trądziku niemowlęcego wspomagać mogą także maści z cynkiem oraz inne preparaty apteczne zalecane przez lekarza. Po więcej informacji i porad dotyczących trądziku niemowlęcego warto zajrzeć na https://panpediatra.pl/.