Test ciążowy to badanie diagnostyczne, które ma na celu potwierdzić lub wykluczyć ciąże. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje testów ciążowych, które różnią się sposobem wykonywania oraz skutecznością. Niektóre z nich wykonuje się w laboratoriach i przychodniach lekarskich. Inne z powodzeniem można wykorzystać w domu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje domowych testów ciążowych? Kiedy należy je wykonać, aby wynik testu ciążowego był wiarygodny?
Rodzaje testów ciążowych
Testy ciążowe można podzielić na dwa główne rodzaje tzn. testy domowe oraz testy wykonywane w laboratorium. Domowe testy ciążowe są bardzo popularne i stosowane przez większość kobiet, które spodziewają się, że mogą być w ciąży. Są proste w użyciu i można je wykonać samodzielnie w domu. W testach ciążowych do użytku domowego wykorzystuje się mocz. Wyróżnia się kilka rodzajów testów, które różnią się sposobem wykonania. Główne z nich to:
- Test płytkowy – to test diagnostyczny, który składa się z pojemniczka na mocz, pipetki i specjalnej płytki, na którą nanosi się próbkę moczu. Na wynik trzeba poczekać kilka minut. O pozytywnym wyniku świadczy kreska, widoczna na płytce.
- Test strumieniowy – składa się z jednego elementu, który wkłada się bezpośrednio pod strumień moczu. Wynik, e zależności od stężenia hCG w moczu, może pojawić się w ciągu od 1 do 5 minut.
- Test ciążowy paskowy – ten rodzaj testu jest najrzadziej wybierany. Próbkę moczu należy umieścić w pojemniczku, a następnie włożyć do niego pasek testowy. Wynik pojawi się między 3. a 10. minutą od zrobienia testu.
Na rynku dostępny jest także cyfrowy test ciążowy, który różni się od tradycyjnego tym, że wynik pojawia się wyświetlaczu. Test informuje także o tygodniu ciąży. Obecnie wiarygodność testów ciążowych jest bardzo wysoka, wynosi w granicach 95-99 procent.
Testy wykonywane w laboratorium
Testy ciążowe wykonywane z krwi są najbardziej wiarygodne, wymagają jednak wizyty w laboratorium. Mają niemal 100 procent wiarygodności. Najczęściej wykonuje się test hCG, który pokazuje poziom hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Hormon ten jest produkowany przez łożysko i jego poziom wzrasta wraz z rozwojem ciąży. W momencie, gdy ciąża jest potwierdzona, należy umówić się do ginekologa, który założy kartę ciąży, wykona ultrasonograficzne badanie jamy brzusznej oraz zleci dalsze badania. Warto pamiętać, że kobieta powinna pozostać pod opieką lekarza przez całą ciążę.
Kiedy wykonać test ciążowy?
Aby test ciążowy był wiarygodny, należy wykonać go w określonym czasie. Najwcześniej test ciążowy można zrobić około 10 dni po zapłodnieniu, ale większości przypadków kobiety decydują się na wykonanie testu ciążowego dopiero w dniu spodziewanej miesiączki. Testy domowe należy wykonać z porannego moczu, ponieważ zawiera on największą ilość hormonu hCG. Jeśli test zostanie wykonany przed opóźnieniem miesiączki, zaleca się powtórzenie badania po kilku dniach, ponieważ wczesne stadium ciąży może spowodować niski poziom hCG we krwi lub moczu. Ważna, aby stosować się do zaleceń producenta i test wykonywać tak, jak podano w instrukcji. Należy odczytać wynik testu ciążowego w podanym czasie, w innym wypadku może być niewiarygodny.
Domowe testy ciążowe są niezwykle ważne w procesie potwierdzania ciąży. Są ogólnodostępne i łatwe do wykonania. W zależności od preferencji można wybrać test płytkowy, strumieniowy lub paskowy. Skuteczność wszystkich testów wykonywanych w domu jest podobna. Należy jednak przestrzegać instrukcji umieszczonej na opakowaniu i działać zgodnie z jej opisem, aby uzyskać rzetelny wynik. Pamiętaj, że po uzyskaniu pozytywnego wyniku należy skontaktować się z ginekologiem.
Artykuł sponsorowany