Integracja sensoryczna – czym jest? W ostatnim czasie dużo słyszy się i mówi o sensoryce oraz zabawach angażujących zmysły. Jednak co tak naprawdę oznacza to popularne określenie? Jaką rolę pełni sensoryka w prawidłowym rozwoju dziecka? Ponadto w tym artykule znajdziesz ciekawe pomysły na zabawy sensoryczne dla Twojego dziecka. Dowiesz się także tego, która mata sensoryczna dla dzieci będzie najbardziej odpowiednim rozwiązaniem dla Twojego maluszka.
Czym tak naprawdę jest sensoryka?
Definicja sensoryki nie jest jednoznaczna, ale możemy ją określić jako doznawanie bodźców za pomocą zmysłów. Termin ten jest powszechnie stosowany w kontekście stymulacji sensorycznej, która jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka od pierwszych dni jego życia. Sensoryka to przede wszystkim zapewnienie dziecku odpowiedniej dawki stymulacji, której najlepiej dostarczyć poprzez naturalne aktywności i zabawy sensoryczne. Żeby wzmocnić skuteczność sensoryki, można stosować dodatkowy sprzęt. Dlatego tak często pojawia się pytanie o to, jaka mata masująca jest najlepsza.
Stymulacja sensoryczna: co to jest?
Stymulacja sensoryczna to proces aktywowania lub pobudzania zmysłów u człowieka. W kontekście rozwoju dzieci, stymulacja sensoryczna polega na zapewnieniu maluchowi różnorodnych bodźców sensorycznych, takich jak: dźwięki, światło, dotyk, smak lub zapach. Dzięki temu dziecko rozwija swoje zmysły, uczy się reagować na różnorodne bodźce, a także rozwija zdolności percepcyjne i integrację sensoryczną.
Stymulacja sensoryczna może być przeprowadzana na wiele sposobów, w tym poprzez: ćwiczenia na zaburzenia integracji sensorycznej, manipulowanie różnymi teksturami, eksplorowanie otoczenia, słuchanie muzyki lub oglądanie różnych obrazów. Ważne jest, aby stymulacja była dostosowana do wieku i potrzeb dziecka oraz przeprowadzana w sposób bezpieczny, a także odpowiedni do jego możliwości rozwojowych.
Jak pomóc dziecku z zaburzeniami integracji sensorycznej?
W Twojej rodzinie dorasta dziecko, które z jakiegoś powodu ma zaburzenia integracji sensorycznej? Możesz pomóc złagodzić jego nadwrażliwość, uwzględniając charakter problemu. Oto tylko kilka przykładowych zajęć sensorycznych, rozwijających umysł dziecka:
- U dziecka nadwrażliwego wzrokowo:
- Unikaj tapet o jaskrawych kolorach i ornamentów.
- Reguluj natężenie oświetlenia i usuń nadmiar zabawek.
- Nie umieszczaj biurka tuż przy oknie lub półkach z zabawkami.
- Zastosuj talerzyki z oddzielnymi przedziałami dla poszczególnych pokarmów.
2. U dziecka nadwrażliwego słuchowo:
- Ogranicz nadmiar dźwięków i wyeliminuj źródła hałasu.
- Zastosuj dobre słuchawki lub zalecaną przez terapeutę muzykę.
3. U dziecka nadwrażliwego węchowo:
- Unikaj chaosu zapachowego i długotrwałego narażenia na silne zapachy.
- Wykorzystaj wyciszające lub pobudzające zapachy w odpowiedni sposób.
- Zastosuj naturalne i nieszkodliwe dla zdrowia metody poprawiające jakość powietrza.
Integracja sensoryczna dzieci z zaburzeniami ruchu wymaga systematycznych ćwiczeń, w wykonywaniu których pomocna będzie mata masująca do stóp. Wysokiej jakości mata sensoryczna do chodzenia, na przykład ta z Ortek, umożliwia organizację zajęć z elementami zabawy, które najbardziej podobają się dzieciom. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaką matę masującą kupić, zachęcamy do wybrania właśnie tej opcji. Na takiej macie można wykonywać ćwiczenia wzmacniające stopę, uczyć dziecko poznawać świat za pomocą stóp, a nawet bawić się w gry planszowe. Ćwiczenia na integrację sensoryczną mogą także przewidywać skakanie po macie, czyszczenie zębów podczas stania na macie itp.
Źródło: https://www.ortek.pl/