Ewa Winnicka wraz ze swoim synem Stasiem Łazarewieczem przygotowała dwie książki z cyklu Staś na tropie. Za ich pomocą dzieci mają niesamowitą możliwość poznać ciekawe i nietypowe zawody.
W pierwszej części Staś prawie zostaje piłkarzem, a w drugiej aktorem.
Staś na tropie. Jak prawie zostałem piłkarzem
Staś chce zostać sławnym piłkarzem. Godzinami rozmawia z kolegami na temat znanych polskich piłkarzy, głównie tych z reprezentacji. To prowadzi go do wniosku, że chciałby być jednym z tych czołowych graczy, o których wszyscy mówią i wszyscy ich znają. Niestety. Nie jest to takie proste.

W czasie szkolnego meczu strzela gola prosto do bramki. Niestety, koledzy z drużyny wcale nie są z niego dumni. Wręcz przeciwnie! Krzyczą i złoszczą się na niego. Wszystko dlatego, że… strzelił samobója.
Czy Staś upora się ze złością kolegów i spełni swoje piłkarskie marzenie? Czego dowie się o zawodowej piłce nożnej i jak będzie szukał informacji?
Z pomocą swojej mamy spotyka się z dziennikarzami sportowymi i piłkarzami, którzy opowiadają mu o swoim doświadczeniu. W efekcie poznaje ten sport nieco od kuchni, gdzie nieco mniej jest historii sukcesu, a znacznie więcej ciężkiej pracy i pokonywania przeszkód – zarówno zewnętrznych, jak i własnych słabości.
Staś ma nad czym myśleć. Zastanawia się, jak to jest być takim prawdziwym piłkarzem, mając już w głowie nie tylko kolorowe zdjęcia z internetu, ale też relację sportowców z pierwszej ręki. Jak skończy się jego historia? Sprawdźcie sami! Na pewno przyda się ta opowieść, marzącym o piłkarskiej karierze. Podniesie na duchu, doda motywacji i pokaże, że nie zawsze jest kolorowo, co nie oznacza, że porażki oddalają od sukcesu. Wręcz przeciwnie – zbliżają do niego 🙂
Staś na tropie. Moja aktorska przygoda
W tej części Staś próbuje swoich sił na scenie. Chce zostać aktorem, a drogę rozpoczyna od szkolnego przedstawienia. Na jednej z prób zapomina tekstu, stresuje się i ucieka do toalety. To rodzi w nim wątpliwości, czy to faktycznie jest droga dla niego.

Po rozmowie z rodzicami udaje mu się nawiązać kontakt ze znanymi polskimi aktorami i reżyserami. Odwiedza plan zdjęciowy i może uczyć się fachu od najlepszych. Okazuje się, że wielu z jego rozmówców też miewało tremę i stresowało się na próbach i występach. Okazało się też, że nieśmiałość czy wstyd wcale nie są przeszkodą i nie zamykają aktorskiej drogi.
To kolejna książka, która nieco inaczej pokazuje zawód, który kojarzy się ze sławą i samymi przyjemnościami. Podobnie, jak w pierwszej części, Staś zagląda „za kulisy”. Poznaje trud tej pracy, dowiaduje się o porażkach i przeszkodach, które trzeba pokonać i widzi ogrom zaangażowania, jaki trzeba w nią włożyć. Film, sztuka czy popularność to efekt, a nie kwintesencja. To, co w największym stopniu składa się na zawód aktora jest niewidoczne dla fanów 🙂
Doskonała propozycja dla marzycieli i dzieci z aktorskim zacięciem. Odczarowuje zawód, ale nie obrzydza go. A to najlepszy sposób do realnego oszacowania, czy to faktycznie ścieżka dla mnie.