Pomocy z zakresu psychoterapii potrzebują zarówno dorośli, jak i nastolatkowie i dzieci. Ważne, aby uzyskać ją w jak najkrótszym czasie, zwiększając tym samym efekt leczenia. Oferta psychoterapeutyczna w Szczecinie jest niezwykle szeroka, dzięki czemu pacjenci mogą uzyskać wsparcie specjalistów skoncentrowanych na danym rodzaju terapii lub problemach.
Kiedy szukać pomocy? Kiedy warto zgłosić się na terapię?
Problemy natury psychicznej często pozostają nierozpoznane przez długie lata, wpływając na jakość życia pacjentów. Najczęściej zgłaszają się do specjalistów osoby, u których diagnozuje się ciężką depresję, uzależnienie czy zaburzenia nerwicowe. Niemniej jednak warto skonsultować się z psychoterapeutą w przypadku:
- trudności w nawiązywaniu kontaktów, wchodzeniu w relacje z innymi osobami,
- trudności w opanowaniu negatywnych emocji, zwłaszcza jeśli towarzyszą im napady agresji,
- towarzyszącego od dłuższego czasu uczucia przybicia, przygnębienia,
- podejrzenia uzależnienia,
- chęci skonsultowania zmian w zachowaniu, podejściu do życia,
- stanów lękowych, nadmiernego niepokoju.
Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, jak ważne dla zdrowia fizycznego jest zachowanie równowagi psychicznej. Jeśli lekarz nie odnotowuje postępów w terapii, warto zgłosić się po pomoc do psychologa. Taka sytuacja często ma miejsce w przypadku osób otyłych, które próbują schudnąć, walcząc tym samym o zdrowie. Tymczasem okazuje się, że jednym z ważniejszych aspektów jest wypracowanie odpowiedniej postawy, a nie zmniejszenie racji żywieniowych.
Jaka jest dostępność oferty psychoterapeutycznej w Szczecinie? Jakiej pomocy można się spodziewać?
Osoby zamieszkałe w Szczecinie i okolicach mogą uzyskać wsparcie psychologiczne w ramach NFZ lub prywatnie. Wybierając pierwsze rozwiązanie, należy liczyć się z dłuższym okresem oczekiwania na wizytę. Dlatego też warto rozważyć wizyty prywatne, które mogą odbywać się tak często, jak pacjent tego potrzebuje. Psychoterapia w Szczecinie skierowana jest zarówno do osób, które dotąd nie korzystały z pomocy specjalisty, jak i do tych, które z jakichś powodów w przeszłości przerwały leczenie. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż psychoterapia nie jest pojęciem jednoznacznym, gdyż wyróżnia się wiele jej metod i nurtów. Psychoterapeuci poznawczo-behawioralni pomagają pacjentom poradzić sobie z trudnościami życia codziennego, wypracowując określone postawy i wzorce. Tymczasem psychoterapia psychodynamiczna pozwala odzyskać kontrolę nad swoim życiem i sprawdza się przede wszystkim w przypadku leczenia różnego rodzaju zaburzeń. Metodę terapeutyczną zawsze dobiera specjalista, mając na uwadze problemy oraz potrzeby konkretnego pacjenta.
Jaką pomoc psychologiczną można uzyskać w Szczecinie?
Psychoterapia poznawczo-behawioralna oraz psychodynamiczna to jedne z najpopularniejszych metod psychoterapeutycznych specjalistów ze Szczecina. Niemniej jednak pacjenci mogą uzyskać także pomoc w innym zakresie. Tym, którzy zmagają się z zaburzeniami odżywiania oraz otyłością, polecane są konsultacje z zakresu psychodietetyki. Doświadczony psychodietetyk podejmuje się leczenia pacjenta w sposób holistyczny, mając na uwadze konieczność stosowania odpowiedniej diety, lecz również wypracowania właściwej postawy. W Szczecinie dostępna jest również hipnoterapia, która pozwala niwelować zaburzenia lękowe, depresje, walczyć z nałogami czy kształtować pozytywne nawyki. Pacjenci mogą także skorzystać z pomocy profesjonalnego coacha. Coaching pomaga uporać się z problemami zawodowymi, a także osobistymi, na pierwszym miejscu stawiając rozwój własny i maksymalne wykorzystanie potencjału pacjenta.