Nakładem wydawnictwa Egmont ukazały się dwie bardzo ciekawe kolekcje książek dla dzieci o różnych stopniach trudności. Dzięki oznaczeniu na okładce można dopasować odpowiednią książkę do poziomu umiejętności czytania i rozumienia dziecka. To świetny sposób, by zachęcić do czytania wartościowych i pouczających książek, które podczas lektury i zadań również uczą. A jednocześnie sposób na uniknięcie zniechęcenia, które mogłoby się pojawić, gdyby książka była zbyt trudna.
„Czytam i główkuję” to seria, która wzbogacona została ciekawymi zadaniami, które dziecko może rozwiązywać w książce. Prezentujemy poniżej dwie z nich, które bardzo się nam podobały, a nasi eksperci wprost „połknęli” je w ciągu kilku chwil.
„Król Gromoryk i jajko na miękko”, to książka która opisuje przygody głodnego Króla Gromoryka, który postanowił sobie ugotować jajko na miękko. Między opisami przygód, które towarzyszą królowi już od momentu wyciągania jajek z lodówki, dziecko dostaje zadania, by rozpoznać produkty spożywcze czy naczynia znajdujące się w kuchni. Samo nawet nie zauważa, jak wiele i jak szybko się dzięki temu uczy.
Druga prezentowana książka to „Fredek i miara wszystkiego”. Metalowy kosmita Fredek ląduje na Ziemi i zachwycony odmiennością naszej planety postanawia wszystko zmierzyć i zważyć. Niestrudzenie liczy skarpetki w pokoju dzieci, przelicza kubki w kuchni, mierzy wzrost i sprawdza wagę. Liczy pieniądze i kroki podczas spaceru. Jest zafascynowany i zachwycony bogactwem miar i wag, a dziecko, które czytając podróżuje wraz z nim, nawet nie zauważa, jak szybko dowiaduje się o różnych wymiarach i sposobach i sprawdzania. Książka również bogata jest w zadania, które wymagają liczenia i spostrzegawczości.
„Czytam sobie” to druga, obok „Czytam i główkuję” kolekcja od Wydawnictwa Egmont. Tu chcemy zaprezentować cztery, pasjonujące i niezwykle wciągające książki, które istotnie wpływają na dziecięce postrzeganie świata i rozwijają jego wiedzę.
Książki są oznaczone poziomami trudności. Dla dzieci początkujących zalecany jest poziom pierwszy, a tu od razu nasuwa się „Pora na pomidora”. Książka opowiada o gotowaniu zupy pomidorowej. Jej główną osią jest przepis na zupę podany w taki sposób, że dla dziecka jest to książka pełna przygód i fantastycznych doświadczeń. Tu również znaleźć można ciekawe zadania, które wzbogacą dziecka wiedzę i rozwiną jego zdolności.
Drugi poziom trudności reprezentuje „Baba Jaga w Ameryce”. Zabawna opowieść o tym, jak Baba Jaga wyrusza w podróż na miotle, by uratować swojego kuzyna. Tu tekstu jest znacznie więcej, a co za tym idzie, książka wymaga nieco więcej skupienia. Nawiązujące do treści zadania powodują, że utrzymuje dziecięcą uwagę i zachęca do dalszego czytania.
Poziom trzeci, jeszcze bardziej skomplikowany reprezentują „Wakacje w Waszyngtonie” i „Droga do Nobla”. Obydwie książeczki poruszają trudne tematy, wymagają więc wsparcia rodziców podczas czytania. Tu nie ma już zadań do rozwiązania, ale na końcu każdej książeczki znajduje się słowniczek trudnych wyrazów, który pomaga w lepszym zrozumieniu czytanego tekstu i wzbogaca dziecięce słownictwo. „Wakacje w Waszyngtonie” opowiadają o wojnie secesyjnej i wyzwalaniu osób czarnoskórych. „Droga do Nobla” to historia Marii Curie – Skłodowskiej oraz jej odkryć chemicznych. Już sama tematyka jest bardzo poważna, warto więc pomóc dziecku w jej zrozumieniu i przyswojeniu.
Mimo zbliżających się wakacji, zachęcamy do sięgnięcia po te właśnie serie. Odrobina wysiłku intelektualnego w czasie wolnym z pewnością w przyszłości zaprocentuje dzieciom, a książki są tak zaprojektowane, że dziecko nawet nie zauważa momentu, w którym poszerza swoją wiedzę. Jest to świetna propozycja, by realizować zasadę nauki przez zabawę.