Jeśli u Twojego dziecka pojawiły się napady drgawek i padaczka, to znak, że jego mózg nie działa prawidłowo. Tego typu obawy mogą być efektem urazu głowy, infekcji, którą maluch przebył w przyszłości, guza mózgu albo obecnej u niego choroby genetycznej.
W Polsce na padaczkę (epilepsję) choruje ok. 400 000 osób [1]. Diagnoza najczęściej stawiana jest już w dzieciństwie, czasem we wczesnej młodości. Czym jest epilepsja i co ją powoduje? Czy istnieją sposoby wczesnego wykrywania padaczki i jej skutecznego leczenia?
Padaczka jest chorobą o podłożu neurologicznym…
…czasowym zaburzeniem czynności mózgu. Podczas napadu padaczkowego w komórkach nerwowych dochodzi do nagłych wyładowań elektrycznych. Wyróżnia się wiele odmian padaczki. Co ciekawe, nie zawsze muszą jej towarzyszyć drgawki, choć najczęściej to właśnie tak wyobrażamy sobie napad padaczkowy. Czasem objawia się ona po prostu krótkotrwałą utratą świadomości, w trakcie której malec wygląda, jakby był po prostu zamyślony, nieobecny.
Napad padaczkowy może mieć charakter uogólniony lub częściowy. W tracie napadu uogólnionego wyładowania elektryczne dotyczą obu półkul mózgu. Dziecko najczęściej całkowicie traci wtedy świadomość. W trakcie napadu częściowego wyładowanie elektryczne dotyczy tylko jakiegoś fragmentu mózgu, a dziecko może częściowo zachować świadomość.
Należy jednak pamiętać, że wystąpienie pojedynczego ataku drgawek nie świadczy jeszcze o padaczce. Ataków musi być więcej. No dobrze, a co może być ich przyczyną?
Padaczkę mogą spowodować urazy głowy, przebyte infekcje albo guz
Padaczka może pojawić się w następstwie poważnego urazu głowy, powstałego na skutek mocnego uderzenia lub upadku z wysokości. Mówimy wtedy o tzw. padaczce pourazowej. Nie musi ona pojawić się od razu. Czasem do pierwszego ataku dochodzi w odstępie kilku tygodni, miesięcy, a nawet kilku lat od zdarzenia.
Niestety padaczka może być też efektem niedotlenienia mózgu, do którego doszło w trakcie porodu albo jeszcze w czasie ciąży. Nie jest to oczywiście regułą. Nie wszystkie dzieci, których mózg był chwilowo niedotleniony będą zmagać się z padaczką. Jednak istnieje większe ryzyko jej wystąpienia.
Napady padaczkowe mogą niestety wskazywać na rosnącego w główce dziecka guza. Czasami pojawiają się one też przy infekcjach wirusowych czy bakteryjnych, np. cytomegalii, toksoplazmozie, zapaleniu opon mózgowych czy opryszczkowym zapaleniu mózgu [2].
Padaczka i drgawki u dziecka – a może przyczyną jest choroba genetyczna?
Ciężka padaczka miokloniczna niemowląt (zespół Dravet), choroba Menkesa, histydynemia – to tylko wybrane spośród bardzo wielu chorób genetycznych objawiających się padaczką i drgawkami. Choroby genetyczne, zwłaszcza genetyczne choroby metaboliczne często powodują zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. Dziecko cierpiące na takie schorzenie oprócz padaczki i drgawek może mieć również niepełnosprawność intelektualną, wzmożone lub osłabione napięcie mięśni czy opóźniony rozwój motoryczny. Może być też ospałe albo odwrotnie – bardzo niespokojne.
Padaczka i drgawki o niewyjaśnionej przyczynie – warto sięgnąć po badanie DNA
W niewyjaśnionych przypadkach padaczki i drgawek warto zastanowić się nad wykonaniem testów genetycznych. Takie badania mogą pomóc w wykryciu wady wrodzonej u dziecka, która będzie tłumaczyła obecne u niego objawy – w tym właśnie padaczkę i drgawki. Dzięki ogromnemu postępowi medycyny (w tym genetyki) rodzice mogą już dziś przebadać swoje dzieci pod kątem kilkudziesięciu wad wrodzonych naraz. Dzięki temu nie muszą wykonywać każdego badania osobno, zaoszczędzając przy tym czas, pieniądze i nerwy. Gdy już dowiedzą się, co jest przyczyną padaczki (lub drgawek) u dziecka, mogą w porozumieniu z lekarzem, poddać je leczeniu, które ograniczy liczbę napadów padaczkowych, a co za tym idzie, znacząco wpłynie na poprawę jakości życia dziecka.
Źródła:
[1] S. Jóźwiak, Dziecko z padaczką w szkole i przedszkolu. Informacje dla pedagogów i opiekunów, „One są wśród nas” 2009, s. 7.
[2] [2] A. Małkowska-Szkutnik, B. Woynarowska, Uczeń chory na padaczkę. Jak wspierać jego edukację, rozwój i zdrowie. Poradnik dla nauczycieli i wychowawców, 2017, s. 11.
Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie: © Pixabay.com