W pierwszym roku życia rodzice mogą zaobserwować dynamiczny rozwój dziecka. Eksperci mówią o tzw. skokach, które stanowią kamienie milowe pozwalające na zdobywanie kolejnych umiejętności. Dowiedz się, jak je rozpoznać.

Skok rozwojowy jest naturalnym okresem w życiu każdego niemowlęcia, który wiąże się z rozwojem mózgu i układu nerwowego. Dzięki niemu maluch osiąga kolejne etapy rozwoju, nabywając coraz to nowsze umiejętności.
Kiedy pojawiają się skoki rozwojowe?
Chociaż rozwój dziecka jest kwestią bardzo indywidualną, można wskazać konkretne przedziały czasowe związane ze skokami rozwojowymi.
- Skok pierwszy – ok. 5. tygodnia życia
W tym czasie dochodzi m.in. do wyostrzenia zmysłów. W efekcie maluch odbiera otoczenie z większą intensywnością i świadomością.
- Skok drugi – między 7. a 9. tygodniem
To okres, w którym niemowlę zaczyna kontrolować swoje ruchy. Zaczyna także dostrzegać mimikę np. rodziców.
- Skok trzeci – 11.-12. tygodni po urodzeniu
Na tym etapie maluch koordynuje ruchy głowy i oczu, co objawia się m.in. umiejętnością wodzenia za zabawką. Podejmuje pierwsze próby chwytania przedmiotów.
- Skok czwarty – ok. 14.-19. tygodnia
Rozwój dziecka na tym etapie uwzględnia świadome powtarzanie konkretnej sekwencji, np. upuszczanie zabawki. Niemowlę próbuje też łączyć dźwięki – jest to jednak kompletnie przypadkowy zlepek słów.
- Skok piąty – między 22. a 26. tygodniem
Typowy dla tego okresu jest tzw. lęk separacyjny. Ponadto dochodzi do dalszego rozwijania koordynacji ruchowej.
- Skok szósty – ok. 33.-37. tygodnia
Na tym etapie dziecko rozumie już nazwy przedmiotów. Potrafi zauważyć, że niektóre rzeczy mają cechy wspólne.
- Skok siódmy – między 41. a 46. tygodniem
To okres, w którym maluch zaczyna kojarzyć następstwo zdarzeń. Zaczyna naśladować odgłosy zwierząt. Często na typ etapie świadomie już wypowiada „nie”.
Skok rozwojowy łatwo rozpoznać
Rozwój dziecka związany ze zdobywaniem nowych umiejętności łatwo zauważyć. Bardzo często taki skok poprzedza zmiana w nastroju niemowlęcia. Ponadto rodzice nierzadko odnoszą wrażenie, że dziecko zapomniało umiejętności, których nauczyło się poprzednio.
Typowe dla skoku rozwojowego oznaki to:
- płaczliwość i marudność,
- niepokój,
- rozdrażnienie,
- zwiększona potrzeba przebywania na rękach,
- mniejszy apetyt.
Tego typu nagłe zmiany zachowania nie są powodem do obaw. Nie ma też potrzeby stosowania żadnych środków zaradczych – taka jest naturalna kolej rzeczy. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość – oznaki skoku rozwojowego ustępują w ciągu kilku dni. Po tym czasie maluch zaskakuje kolejną nową umiejętnością.