Rodzinne wyprawy do lasu to świetna alternatywa dla osiedlowych placów zabaw. Czas spędzony na łonie natury to szansa na odpoczynek od hałasu i zgiełku. Jak zachęcić dzieci do takich wypraw?
Lato to okres, który sprzyja wszelkim aktywnościom na świeżym powietrzu. Spędzanie czasu na rodzinnych spacerach sprzyja budowaniu relacji, ale też odkrywaniu z dziećmi tego, co nieznane. Jednak taka forma aktywności często dla najmłodszych jest…nudna. Ciekawą alternatywą może okazać się bushcraft. Jest to mało znana dyscyplina, która umożliwia obcowanie z przyrodą, ale też niezwykle angażuje wszystkich uczestników wyprawy. Podpowiadamy, jak przygotować się do leśnej przygody i zrobić z tego ciekawy sposób na rodzinne spędzanie czasu.
Czym jest bushcraft?
Wypad to lasu to nie tylko spacery czy zbieranie grzybów. Taką wycieczkę w łatwy sposób przerodzić można w pełną atrakcji przygodę. Na czym zatem polega wspomniany bushcraft? Pojęciem tym określa się zbiór umiejętności i technik, które pozwalają przetrwać w lesie. Zalicza się do nich przede wszystkim zdolność do zbudowania sobie schronienia, zdobycia jedzenia i wody. Jest to niezbędne minimum. Bushcraft to życie w zgodzie z naturą, obserwowanie otaczającego świata i zupełnie odcięcie się od cywilizacji. Jest to także forma aktywności, która z całą pewnością zaciekawi najmłodszych poszukiwaczy przygód. Nie co dzień mamy bowiem okazję nauczyć się rozpalać ognisko czy spędzić noc w namiocie pośrodku lasu. Dla dzieci leśne wyprawy to także świetna lekcja samodzielności. Aby wybrać się na taką wyprawę z rodziną, warto poświęcić chwilę na odpowiednie przygotowanie ekwipunku. Biorąc pod uwagę ideę bushcraftu, powinny być to wyłącznie podstawowe narzędzia. Kluczowa jest jednak ich jakość, dlatego wybierz sprawdzone marki.
Jak przygotować się na leśną wyprawę?
Podstawą każdej wyprawy do lasu podczas bushcraftu jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Natura potrafi zaskoczyć, dlatego trzeba być przygotowanym na wszystkie możliwości. Nawet jeśli prognoza pogody zapowiada idealne warunki do spędzania czasu na zewnątrz. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bushcraftem, na listę rzeczy do zabrania obok podręcznej apteczki, wpisz także zapasy jedzenia i wody. W kwestii dodatkowego wyposażenia warto uwzględnić karimatę, koc lub hamak. Wybierz modele, które po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Dzięki temu z powodzeniem zmieścisz je w plecaku turystycznym. Sam plecak powinien być wykonany z mocnego materiału, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. To właśnie w nim zmieścisz cały niezbędny sprzęt bushcraftowy. O czym jeszcze warto pamiętać? Jednym z ciekawszych akcesoriów są słomki życia. Te niewielkie, bo mieszczące się w dłoni elementy to filtry wody. Picie zanieczyszczonej wody może wiązać się z niebezpiecznymi chorobami. Wspomniana słomka oczyszcza ją z wszelkich bakterii. Pamiętaj też o kompasie! Wyznaczanie kierunków geograficznym z jego pomocą z pewnością zaciekawi dzieci.