Od jakiego wieku dziecko jest w stanie bawić się zabawkami? Jakie zabawki najlepiej kupować niemowlakom i dzieciom w wieku około jednego roku? Te pytania najczęściej towarzyszą młodym rodzicom lub osobom, które stoją przed wyborem prezentu dla dziecka przyjaciół lub kogoś z rodziny. Odpowiedzią na większość pytań tego typu są zabawki sensoryczne. Świetnie dostosowane do potrzeb maluchów i najczęściej tworzone tak, by rozwijać ich umiejętności i otwierać przed nimi świat.
Czym są zabawki sensoryczne?
Czy rzeczywiście są jakieś różnice pomiędzy zabawkami sensorycznymi, a klasycznymi zabawkami, których nie nazywa się tym mianem? Okazuje się, że tak. Zabawki sensoryczne to bowiem takie zabawki, których zadaniem jest wspieranie rozwoju dziecka poprzez stymulację wielu zmysłów, czasem również jednocześnie. Jak to się odbywa?
- Zabawki sensoryczne pozwalają się dziecku rozwijać – sprawnie i w ciekawy sposób. Dziecko może dotykać poszczególnych elementów, które wydają określone dźwięki, mają określone kształty i gramaturę, są w określonych kolorach.
- Testowanie zabawek przez dziecko odbywa się z pomocą jego rączek, często także buzi (np. różnego rodzaju gryzaki), wzroku, czy słuchu. Dzięki temu rozwój ma charakter wielopłaszczyznowy.
- Zabawki sensoryczne bardzo często tworzone są z materiałów w kontrastowych kolorach. Dzieje się tak nie bez przyczyny – tylko tak wyraźne różnice są dostrzegalne dla małego dziecka. Dlatego też takie zabawki są w stanie malucha zainteresować.
Niewielkie przedmioty budzące ciekawość dziecka to zatem doskonały pomysł na prezent dla nowego człowieka w rodzinie lub wśród przyjaciół.
Jakie zabawki wspierające sensorycznie warto kupować niemowlętom?
Istnieje kilka rodzajów zabawek, które bez wątpienia mogą znaleźć się na niemowlęcej półce. Niektóre zabawki sensoryczne są przez dzieci tak uwielbiane, że towarzyszą im wręcz wszędzie – w wózku, foteliku, czy łóżeczku.
- Miękkie szeleściki w kontrastowych kolorach. Szeleściki mają często postać zwierzątek albo po prostu konkretnej figury geometrycznej. Szyte są w nieco patchworkowy sposób, jako zlepek materiałów w różnych kolorach. Przy ściskaniu wydają charakterystyczny, ciekawiący dziecko szelest. Nawet kilkumiesięczne dziecko można niezwykle zainteresować tego rodzaju zabawką.
- Maty i ścieżki sensoryczne, czyli coś dla leżących niemowląt, ale również tych, które zaczynają pełzać i zabierać się do raczkowania. Dotyk maty poszczególnymi częściami ciała, przede wszystkim stopami i dłońmi, to dla malucha prawdziwa przygoda. Różne kształty i faktury podłoża i ścianek mogą być dla niego niezwykle ciekawe, a z pewnością pomagają w jego rozwoju!
Sprawdź zabawki sensoryczne oferowane przez sklep https://yupi.pl/pl/menu/zabawki-sensoryczne-274.html