Zakup właściwego smoczka dla dziecka może być nie lada wyzwaniem. Świeżo upieczeni rodzice często nie wiedzą, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze akcesorium dla swojego maleństwa. Szeroki wybór smoczków dostępnych w sklepach i aptekach jest z jednej strony zaletą, a z drugiej może przytłaczać. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie akcesorium? Jak wybrać właściwy smoczek dla dziecka?

Z jakiego materiału powinien być wykonany smoczek dla niemowlęcia?
Kupując akcesorium dla swojej pociechy, trzeba zadbać przede wszystkim o to, by było wykonane z bezpiecznego dla organizmu dziecka materiału. Tworzywo, z którego wyprodukowano wszystkie elementy smoczka, powinno być wolne od bisfenolu A. Warto sprawdzić, czy określonemu produktowi przyznano atesty, certyfikaty albo czy na jego opakowaniu znajdują się informacje takie jak „BPA FREE”, „bez bisfenolu” czy 0% BPA”.
Smoczki dla dzieci wykonuje się głównie z silikonu albo lateksu. Pierwszy z materiałów ma neutralny zapach i nie ulega odkształceniu. Jest trwały, twardy i nie zmienia wyglądu pod wpływem działania wrzątku. Smoczki silikonowe można łatwo sterylizować, a dzięki ich wytrzymałości dobrze sprawdzają się w przypadku starszych dzieci, które czasem gryzą smoczki przy karmieniu.
Akcesoria wykonane z lateksu są bardziej miękkie i elastyczne niż te z silikonu. Dobrze naśladują kształt brodawki sutkowej. Są elastyczne, delikatne i dobrze dopasowują się do jamy ustnej maluszka. Smoczki lateksowe nadają się raczej dla młodszych niemowląt, które nie mają jeszcze zębów. Starsze pociechy łatwiej mogłyby odgryźć kawałek akcesorium i się nim udławić.
Funkcje smoczków – co należy o nich wiedzieć?
Smoczki dla dzieci mogą mieć różne funkcje, w związku z tym podczas zakupów warto zastanowić się nad tym, jakie zastosowanie powinno mieć nabywane akcesorium dla dziecka.
Jeżeli szuka się produktu, który ma zaspokajać potrzebę ssania, dawać niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa, a także pomagać rozładowywać niepokój i napięcie, trzeba zwrócić uwagę na smoczki uspokajające. We wspomnianej grupie akcesoriów wyróżniają się modele zbliżone kształtem do kobiecego sutka i dobrze układające się w buzi dziecka. Przy korzystaniu z nich język dziecka przyjmuje naturalną pozycję, podobnie jak przy ssaniu piersi. Niemowlę, czując się niemal tak bezpiecznie i komfortowo, jak przy pobieraniu pokarmu matki, w krótkim czasie uspokaja się i wycisza.
O prawidłowy rozwój podniebienia, zębów i innych elementów jamy ustnej dbają z kolei smoczki anatomiczne. Ich gumowa część jest wypukła od strony podniebienia i spłaszczona w miejscu, które powinno stykać się z językiem. W związku z tym charakterystycznym kształtem gumki smoczek anatomiczny musi być umieszczony w buzi niemowlęcia we właściwy sposób, by pomagał zapobiegać rozwojowi wad zgryzu.
Rodzice mogą zdecydować się także na zakup smoczków antykolkowych. Akcesoria ograniczają połykanie powietrza w trakcie ssania. Do wyprawki dla niemowlęcia można dodać także specjalny smoczek na ząbkowanie. Jest on wyposażony w wypustki masujące dziąsła. Wykonywany masaż przynosi maleństwu ulgę w uczuciu swędzenia i bólu. Dla najmniejszych dzieci potrzebujących wsparcia w nauce prawidłowego pobierania pokarmu z piersi przeznaczone są smoczki dynamiczne. Ich gumowe części składają się z niejednorodnych warstw silikonu, dlatego dobrze imitują pracę brodawek w trakcie ssania piersi.
Jak dobrać smoczek do wieku dziecka?
Smoczki dla noworodków można rozpoznać po tym, że mają niewielkie rozmiary. Ich gumka musi jak najlepiej naśladować kształt brodawki sutkowej, by korzystanie z akcesorium nie zniechęcało do ssania piersi. Akcesoria dla najmłodszych dzieci są zwykle oznaczone symbolami 0+, 0-3 albo S. Smoczki przeznaczone dla starszych niemowląt również zostają stosowanie oznakowane, np. 3-6 (czyli odpowiednie dla maluchów w wieku 3-6 miesięcy) albo 6-18. Warto przestrzegać podziałów na grupy wiekowe zalecanych przez producentów, dlatego że poszczególne wielkości czy kształty smoczków odpowiadają budowie jamy ustnej dziecka na różnych etapach jego rozwoju.
Szukając odpowiedniego akcesorium dla swojej pociechy, trzeba wziąć pod uwagę właściwości i bezpieczeństwo poszczególnych tworzyw, z których wykonuje się smoczki. Warto zadbać o to, by nabywany produkt nie zawierał bisfenolu A. Co więcej, wybierając smoczek, trzeba dopasować jego wielkość i kształt do wieku dziecka, a także zastanowić się, jakie ma być przeznaczenie akcesorium. Kierując się wszystkimi wymienionymi kwestiami podczas zakupów, uda się odszukać model smoczka bezpieczny dla malucha i pasujący do jego potrzeb.