„Polszczyzna. 200 felietonów o języku” to fantastyczny zbiór felietonów napisanych przez profesora Jana Miodka. Artykuły układają się w tematyczne bloki. Mamy więc zagadnienia leksykalne, interpunkcyjne czy słowotwórcze – w tych ostatnich autor porusza również, budzące wiele emocji feminatywy.
Jan Miodek, znany językoznawca, autor wszystkich zgromadzonych felietonów i prowadzący liczne programy o języku, ze znanym sobie humorem opowiada o różnorodnych zagadnieniach z obszaru języka polskiego.
Punktem wyjścia do rozważań są czasem pytania przesłane do profesora przez widzów jego programów, a czasem spostrzeżenia językowe, poczynione przez samego profesora.
Każdy z podjętych tematów to starannie i dokładna analiza, choć same felietony są bardzo króciutkie, 2 – 3 stronicowe. Profesor podaje wiele przykładów, które pomagają nie tylko utrwalić omawianą zasadę, ale również lepiej ją zrozumieć. Do tego, wiele spośród zgromadzonych felietonów opatrzonych jest charakterystycznym dla profesora poczuciem humoru i bardzo inteligentnym żartem.
Myślałam, że to będzie znacznie trudniejsza lektura. Że jej przeczytanie (choć chciałam ją przeczytać) przysporzy mi znacznie więcej wysiłku i trudności. Tymczasem było zupełnie inaczej. Każdy felieton to prawdziwa przyjemność. Czyta się je lekko i szybko. Profesor ma dar pisania w sposób zrozumiały i bardzo przystępny. Nawet trudniejsze zagadnienia językowe poruszane są prosto i bez napięcia.
Polszczyzna. 200 felietonów o języku – czy polecam?
Fakt, nie jest to literatura piękna czy literatura faktu. To rozważania o języku, a te nie muszą każdemu się podobać czy każdego interesować. Jeżeli jednak jesteś miłośnikiem polszczyzny lub w jakiś sposób pracujesz z językiem polskim, to ta książka z pewnością Cię nie zawiedzie. Znajdziesz w niej odpowiedzi na wiele swoich pytań, a nawet odpowiedzi na pytania, których jeszcze nie zadałaś/nie zadałeś. Bogata, rozwijająca, wartościowa. Nic dodać, nic ująć.