Zdarza Ci się, że masz coś na końcu języka, ale nie wiesz, jak to powiedzieć? Albo chcesz użyć jakiegoś porównania/metafory, tylko nic nie przychodzi Ci do głowy? Mieszają Ci się utrwalone związki frazeologiczne, przez co tworzysz całkiem nowe, nie do końca zrozumiałe dla Twoich rozmówców? Jeżeli choć raz odpowiedziałeś/odpowiedziałaś „tak”, to książka, którą chcę Ci dziś przedstawić, jest dla Ciebie.
„Na końcu języka” to zabawne i jednocześnie bardzo pouczające zestawienie przysłów i związków frazeologicznych, które nie tylko pomoże Ci wiele z nich zrozumieć, ale przede wszystkim wzbogaci Twój język i słownictwo wiele interesujących powiedzonek. Łatwiej będzie Ci nie tylko się wysłowić, ale również przekazać myśli, które kłębią Ci się w głowie.
Czym są związki frazeologiczne?
Związki frazeologiczne to zestawienia wyrazów, które na stałe weszły do kanonu językowego. To zestawienia, które każdy zna i rozumie. Dzięki nim można rozbudowaną myśl wyrazić w sposób prosty i skondensowany, co jest niezwykle istotne dla ekonomii języka. Żeby jednak móc sprawnie korzystać z takich związków, trzeba się z nimi zapoznać.
Czym są przysłowia?
To wierzenia i mądrości ludowe, które również w prosty i skrótowy sposób pozwalają opisać złożoną i obszerną rzeczywistość. Ich zaletą jest to, że są powszechnie znane i jednoznacznie rozumiane przez wszystkich. Dodatkowo niosą ze sobą jakiś przekaz, myśl, która może być prawdą ludową, morałem lub nauczką.
Przysłowia niosą ze sobą przekaz treściowy i obrazowy, co daje im ogromną przewagę nad przekazywaniem myśli wprost, bez tego rodzaju zabiegów.
Na końcu języka
Na końcu języka to książka, która zawiera w sobie zestawienie różnorodnych związków frazeologicznych i przysłów, wraz z ich krótkim omówieniem. Dzięki temu nie tylko łatwiej je zrozumieć, ale też skuteczniej zapadają w pamięć. Zrozumiałe i jasne stają się łatwiejsze do uchwycenia.
Książka ma też bardzo atrakcyjną oprawę graficzną, tematycznie dobraną do omawianego zagadnienia. To powoduje, że nie tylko wciąga swoim tekstem, ale przykuwa też uwagę ilustracjami.
Czytaliśmy ją z zaciekawieniem. Czy Wam też się spodoba? Mam nadzieję!