Książka o narkotykach. Nieporadnik to świetna propozycja dla młodzieży, szczególnie na dzisiejsze czasy. Jak zapowiada sam autor nie jest to poradnik o tym, jak brać narkotyki. Nie jest również o tym, jak ich nie brać. Jest o tym, jak się odnaleźć w świecie, w którym narkotyki są na wyciągnięcie ręki, dostęp do nich jest ułatwiony, a młody człowiek z każdej strony jest nimi atakowany.
Nieporadnik został napisany językiem lekkim, swobodnym, prawie że młodzieżowym. Prawie, bo mój nastoletni syn pytał o niektóre słówka, które dla mnie były oczywiste (ze slangu młodzieżowego moich czasów). Dla niego okazały się nie do końca zrozumiałe, aczkolwiek zabawne.
Ilustracje, które obrazują podejmowane tematy, też zostały zaprojektowane z przymrużeniem oka (przez Maxa Skorwidera). Tak, autor mówi o ważnych i niebezpiecznych sprawach. Rysunki zaś są zabawne i humorystyczne. Czy tak można? Oczywiście, a w przypadku młodzieży nawet się powinno.
Taka jest prawda, że jeżeli chcesz dotrzeć do młodzieży, to musisz wyjąć kij z „wiadomoskąd”, usunąć nieco dystansu i odejść od akademickiej formuły wykładu. W przeciwnym razie ich zanudzisz. Jeżeli mają Cię wysłuchać, musisz mówić o nich do nich i ich językiem.
Tę zasadę bardzo sprawnie i gładko zastosował Boguś Janiszewski w trakcie pisania swojej książki. A co w niej znajdziemy?
Książka o narkotykach – co w niej znajdziesz?
Książka składa się z kilku części, które omawiają same narkotyki i ich działanie, przebieg procesu uzależnienia i proces zdrowienia. W międzyczasie autor porusza tematy takie, jak narkotyki w otoczeniu młodego człowieka, co robić, gdy inni biorą i jak rozmawiać z rodzicami o narkotykach. Pokazuje możliwe i dostępne sposoby radzenia sobie nie tylko z samą pokusą, ale i po pierwszych eksperymentach.
Mimo lekkiego i żartobliwego tonu książka wcale nie zachęca do brania. Wręcz przeciwnie. Jest jedną z niewielu, które faktycznie odczarowują ten temat (odzierają go z odwiecznego tabu), a jednocześnie rzeczywiście i realnie przestrzegają.
Autor też pokazuje, gdzie młody człowiek może szukać pomocy zarówno dla siebie (po kontakcie z narkotykami czy w przypadku uzależnienia) jak i dla swoich kolegów, koleżanek.
Jej ogromną zaletą jest prawda, autentyczność i szczerość. Autor nie ukrywa, że niektóre z narkotyków dają „ciekawe” wrażenia i doświadczenia. Nie demonizuje ich. Jednocześnie pokazuje, jaką cenę trzeba zapłacić za kilka minut lub godzin „odlotu”. A tam, gdzie narkotyki mogą prowadzić do śmierci (dla nikogo nie jest przecież tajemnicą, że narkotyk narkotykowi nie równy), nie owija w bawełnę i nie łagodzi przekazu. Mówi prawdę, której młodzieży aktualnie chyba najbardziej brakuje.
Wyjaśnia działanie układu nerwowego, który zostaje uzależniony i potem staje się głównym wrogiem biorącego narkotyki człowieka.
Sam Janiszewski przyznaje, że nie ma własnych osobistych doświadczeń z substancjami psychoaktywnymi. Nigdy nie brał i nie zamierza, a opisane działanie zaczerpnął ze źródeł naukowych i relacji osób biorących i uzależnionych.
Jeżeli więc masz w domu nastolatka i obawiasz się o jego zdrowie i bezpieczeństwo w kontekście właśnie narkotyków – to ta książka jest dla Ciebie. Da Ci wiedzę i narzędzia do rozmowy. Pokaże Ci drogę do porozumienia i nawiązania kontaktu z dzieckiem. Pokaże, jak można ten temat ogarnąć. Jak uchronić swoje dziecko, nie tracąc przy tym kontaktu i dobrej relacji.