Królik Franek, którego chcemy wam dzisiaj przedstawić, to postać szczególna. Jest mały, nie do końca rozumie otaczający go świat i zdarza mu się popełniać błędy, z których potem nie potrafi wybrnąć.
Książeczki, o których dziś opowiadamy to świetny punkt wyjścia do rozmów z dziećmi, szczególnie w wieku przedszkolnym. Każdemu zdarza się popełnić błąd. A osobie, która jeszcze nie do końca rozumie zasady i reguły życia z innymi ludźmi, może się to zdarzać szczególnie. Właśnie dlatego królik Franek przychodzi z pomocą, by zawczasu wskazać przedszkolakom, co jest dobre, a co złe.
Na dziś mamy dwie, dość trudne sytuacje, z którymi dzieci nie potrafią sobie radzić. Nie poradził sobie początkowo również Królik Franek, na szczęście, wszystko dobrze się skończyło.
Królik Franek i historia nieśmiałego misia
Do przedszkolnej grupy Franka dołącza bardzo nieśmiały miś. Z nikim się nie chce bawić, do nikogo się nie odzywa. Stoi na uboczu i wydaje się, że najlepiej czuje się we własnym towarzystwie.
Królik Franek chce się zaprzyjaźnić z nowym kolegą, więc proponuje mu różne zabawy. Niestety, miś nie jest zbyt chętny do współpracy. To powoduje, że Franek bardzo negatywnie ocenia Mikusia. Nastawia się do niego wrogo i traktuje jak nieprzyjaciela. A wszystko dlatego, że Mikuś nie ma odwagi, by zaangażować się w zabawę z Frankiem.
Na szczęście, lody zostają przełamane i wszystko kończy się dobrze. Już w samej historii znajduje się wyjaśnienie, że miś jest po prostu nieśmiały. Że boi się, mimo tego, że Franek ciepło go zagaduje. Dodatkowe pytania na końcu książeczki pomagają zrozumieć opowiedzianą historię, pomagają też dziecku wyciągnąć wnioski i zrozumieć, jak należy postępować w przyszłości.
Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie
Bardzo ważny temat podejmuje również druga opowieść. Jest to historia zbyt lepkich rączek Franka. Otóż mały króliczek chciał się pobawić telefonem swojej starszej siostry. Wziął go ze sobą do przedszkola. Gdy po powrocie do domu zobaczył, że jego siostrzyczka strasznie płacze, ponieważ myśli, że go zgubiła, postanawia przemilczeć to, że to on jest sprawcą całego zamieszania.
Udaje, że nie wie, gdzie jest telefon i nie przyznaje się do tego, że to on go zabrał. Temat kłamstwa i kłamania nie jest łatwy, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jest całkowicie naturalny. Dzieciom zdarza się kłamać i nie ma w tym nic zaskakującego. Ważne natomiast jest to, co my dorośli z tym zrobimy i w tej części przygód Franka są na to doskonałe wskazówki i recepty. Dorośli, którzy otaczają Franka podchodzą do tematu spokojnie. Bez obwiniania i wywierania presji. Wskazują nie na konsekwencje związane z kłamaniem, ale na korzyści wynikające z mówienia prawdy.
Ta książeczka również jest opatrzona pytaniami i odpowiedziami, które pomagają dziecku zrozumieć tę sytuację i na przyszłość wybrać właściwą drogę postępowania.
Nad książeczkami czuwa psycholog dziecięcy, co dodatkowo podnosi ich wartość i zachęca do sięgnięcia po lekturę. Dla rodziców będzie to doskonała podpowiedź – jak działać w trudnych wychowawczo momentach. Dla dzieci zaś – okraszona przygodami i lekkim językiem, nauka o trudnych doświadczeniach, przez które można przejść współpracując z dorosłymi i w których można podjąć naprawdę dobre decyzje.