Zdrowa dieta jest ważna nie tylko ze względu na budowanie dziecięcej odporności i zapobieganie niezdrowym nawykom żywieniowym, które mogą prowadzić np. do cukrzycy, ale również ze względu na zapobieganie próchnicy.
Czym jest próchnica?
Próchnica to poważny problem, który dotyka zarówno zębów mlecznych jak i stałych. Należy ją leczyć niezależnie od tego, czy występuje u małych dzieci czy u dorosłych osób. Próchnica zębów mlecznych wpływa na stan przyszłych zębów stałych, które wyjdą dziecku dopiero w przyszłości.
Próchnica powodowana jest przez bakterie próchnicowe, które gromadzą się na powierzchni zębów i żywią się przede wszystkim cukrami. Brak dostatecznej higieny powoduje, że mogą się one namnażać i niszczyć tkankę zęba.
Bakterie próchnicowe są bardzo niebezpieczne. Jeżeli próchnica nie jest leczona może dojść do uszkodzenia korzenia zębowego i dziąsła, a bakterie mogą przeniknąć do krwiobiegu i rozejść się po całym organizmie. W ten sposób może dojść do bardzo poważnego zakażenia całego organizmu.
Żeby można było tego uniknąć, konieczne jest szybkie podjęcie leczenia. Najskuteczniejszym jednak działaniem jest zapobieganie problemom.
Jak zapobiegać próchnicy?
Każdy dentysta zaleca, by przede wszystkim stosować profilaktykę. W ramach działań profilaktycznych należy wziąć pod uwagę trzy elementy:
- zdrowa dieta;
- higiena jamy ustnej;
- badania profilaktyczne.
Zdrowa dieta
Zdrowa dieta to taka, która jest zarówno zbilansowana i zrównoważona. Ma w sobie dużo witamin i mikroelementów, a jednocześnie jest uboga w cukier. Im mniej cukru, tym lepiej dla zębów i gorzej dla próchnicy. Dlatego pamiętaj, by w diecie swojej i swojego dziecka ograniczać ilość zjadanego cukru.
Higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej wymaga systematycznego szczotkowania i nitkowania zębów. Nitkowanie jest wygodne i stosunkowo dyskretne, więc można je wykonać praktycznie po każdym posiłku. Wystarczy ukryć się w toalecie i można swobodnie wynitkować zęby po jedzeniu.
Ze szczotkowaniem nie jest tak łatwo. Wymaga znacznie więcej zachodu. Warto jednak pamiętać, że regularne i prawidłowe szczotkowanie przy stosowaniu nitkowania, powinno wystarczyć.
Dużym wsparciem jest również irygacja zębów. Stosowana regularnie pozwala na dokładniejsze i skuteczniejsze oczyszczanie zębów i przestrzeni międzyzębowych, a tym samym spowalnia proces namnażania się bakterii próchnicowych w ciągu dnia.
Badania profilaktyczne
Regularne wizyty u dentysty również są bardzo dużym wsparciem w profilaktyce próchnicy. Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego oraz usuwanie nawet niewielkich ubytków pozwala zatrzymać rozwój bakterii, a tym samym zapobiega rozwijaniu się próchnicy. Warto to rozważyć.
Podsumowując, zapobieganie próchnicy jest niezwykle ważną aktywnością i trzeba o tym pamiętać. Dzieci zaś powinno się wdrażać do nawyków higienicznych w tym tych, które dotyczą jamy ustnej. W ten sposób unikną nieprzyjemnych wizyt u dentysty, a jedyne jakie będą konieczne nie będą się wiązały ze złymi skojarzeniami.
Bardzo ważny temat. Teraz dzieci mają praktycznie nieograniczony dostęp do słodyczy i skutki są opłakane 🙁
Tak, nad skutkami się nie myśli, a mogą być naprawdę tragiczne.