Rozstępy to efekt nadmiernego, szybkiego rozciągnięcia się skóry, która nie nadąża za pozostałymi tkankami. Często zdarza się to w sytuacji, gdy nagle gwałtownie przytyjemy lub gdy zajdziemy w ciążę. Choć jest to bezbolesne i niegroźne zjawisko, wizualnie pozostawia wiele do życzenia i spory procent kobiet po prostu boi się pojawienia tego niepożądanego efektu w czasie trwania ciąży. Jak poradzić sobie z obecnością rozstępów? Czy możemy zrobić coś, by zapobiec ich wystąpieniu? Jak wyglądają procedury na minimalizowanie ich widoczności, gdy jednak nie zdołamy uchronić się przed ich obecnością po ciąży? Co jeszcze możemy zastosować, poza kremem i balsamem?
1. Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać?
2. Rozstępy w ciąży – jak radzić sobie z istniejącymi?
3. Rozstępy w ciąży – co można zrobić, gdy apteczne metody nie pomogą?
Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać?
Niestety, spora część kobiet ma tendencję do występowania rozstępów i z samym tym faktem wiele nie da się zrobić. Możemy jednak próbować „zachęcić” naszą skórę do tego, aby pozostała w dobrej kondycji podczas ciąży. Oznacza to intensywniejszą niż zwykle pielęgnację, polegającą na utrzymaniu skóry w dobrej kondycji, korzystaniu z różnych balsamów czy kremów i ciągłe dbanie o to, aby nie była ona sucha. Nie możemy zapomnieć również o odpowiedniej diecie, która pozwoli nam na utrzymanie w kontrolowanej sytuacji naszą wagę – jeżeli nie przytyjemy w trakcie ciąży więcej, niż 12 kilogramów, mamy szansę na to, by uniknąć tego przykrego problemu.
Jeszcze innym sposobem na zapobieganie pojawiania się rozstępów są ćwiczenia. O ile lekarz nie zabronił nam się ruszać, warto wykonywać ćwiczenia, na które możemy sobie pozwolić w danym trymestrze ciąży, a także stosować delikatne masaże, które mają na celu pobudzić i uelastycznić skórę.
Rozstępy w ciąży – jak radzić sobie z istniejącymi?
Ponieważ niektóre kobiety mają predyspozycje genetyczne do pojawienia się rozstępów w czasie ciąży, nie zawsze da się ich uniknąć w pełni. Gdy jednak już musimy się z nimi zmierzyć, nie oznacza to, że jesteśmy całkiem bezsilne – istnieje wiele preparatów, które pozwalają na zmianę koloru i przez to zakamuflowanie rozstępów czy blizn. Kremy na rozstępy w ciąży są bardzo skuteczne, a jeżeli zdecydujemy się na konsultację z dermatologiem, możemy dodatkowo dostać konkretne maści i leki, które jeszcze ułatwią nam zminimalizowanie problemu.
Gdy musimy mierzyć się z rozstępami po ciąży, największą bronią w walce z nimi jest konsekwencja. Musimy regularnie, metodycznie i do znudzenia korzystać ze środków, na które się zdecydowałyśmy, ponieważ tylko takim działaniem jesteśmy w stanie faktycznie uzyskać dobry efekt. Warto również pamiętać o tym, że jeżeli w pierwszej ciąży miałyśmy rozstępy, jest duże prawdopodobieństwo, że w drugiej również się one pojawią, najpewniej pod postacią ściemnienia już istniejących pręg.
Rozstępy w ciąży – co można zrobić, gdy apteczne metody nie pomogą?
Jeżeli pomimo wysiłków, korzystania z kremów, ćwiczeń i zaleceń dermatologa nadal nie widzimy zadowalających efektów, ostatnią deską ratunku może być medycyna estetyczna. Obecnie istnieją już specjalne zabiegi laserem, których zadaniem jest minimalizowanie nieprzyjemnego wyglądu rozstępów. Taka terapia jest jednak dość kosztowna i wymaga powtarzania, więc dobrze jest skonsultować się nawet i z kilkoma specjalistami, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Dzięki temu nie będziemy działać pochopnie, co pozytywnie przełoży się na wynik ewentualnych zabiegów.