Czym jest hamak ze stanika? A no miejscem do wypoczywania 🙂 Tak małe dziecko może zobaczyć świat. Nieoczywiste rozwiązania, kreatywne pomysły i myślenie, które wymyka się dorosłym schematom.
Bez uświadomienia sobie, że myślenie dzieci i ich widzenie świata jest nieco poza naszymi ramami, ciężko jest do nich dotrzeć, zrozumieć, a przez to pomóc i wesprzeć.
Książka, której mieliśmy przyjemność patronować, jest ogromnym krokiem w zbliżeniu między dziećmi i dorosłymi.
Autorka, Barbara Stenka, zadała dzieciom serię, pozornie prostych pytań. Pozornie, bo gdy się nad nimi pochylić i samemu spróbować odpowiedzieć, to są to pytania bardzo głębokie. I takie też są, wielokrotnie, dziecięce odpowiedzi.
Hamak ze stanika – co ze sobą niesie?
Walorem tej książki jest to, że jest to czysta rozmowa, swobodna relacja z tego, jak dzieci odpowiadały na pytania. Autorka pozwoliła dzieciom odpowiadać na pytania tak, jak myślą. Bez ich naprowadzania, sugerowania, prostowania odpowiedzi. Po prostu pyta i zbiera odpowiedzi.
Każdy rozdział rozpoczyna się pytaniem, które jest wiodącym w danej części książki. Następnie autorka przytacza swoją własną odpowiedź. Później znajdują się odpowiedzi współczesnych dzieci.
Wyłania się z nich zarówno dziecko zaopiekowane, które ma bliskie relacje z rodzicami i rodzeństwem, wyłania się dziecko samotne, któremu trudno się zaprzyjaźnić, a w domu czuje się obco i wyłania się dziecko „wysterowane”, „zaprogramowane” na sukcesy, któremu nie wolno tracić czasu na „głupoty”, a przecież te wszystkie „głupoty” powinny być esencją dziecięcego życia. To jedyny czas na zabawę, „marnowanie” czasu i zwykłą dziecięcą radość.
Hamak ze stanika – wnioski dla nas, dorosłych
Książka jest doskonałym połączeniem między światem dorosłych i dzieci. Pokazuje, jak wiele nas różni i jak wiele łączy. Uświadamia, jak postrzegamy świat my, dorośli i jak widzą go dzieci. Jest obrazem tego, jak bardzo nasze postrzeganie świata może wpłynąć na dzieci.
W książce znaleźć można odpowiedzi budujące, które cieszą. Widać w nich dzieci radosne, kochane i rozumiane. Można też znaleźć takie odpowiedzi, które bolą, powodują ukłucie w sercu i każą się zastanowić nad tym, czy my dorośli rzeczywiście odpowiednio zwracamy się do maluchów, czy wspieramy ich rozwój i pozwalamy na wyrażanie się ich własnej osobowości, czy raczej w dzieciach projektujemy realizację własnych marzeń.
Hamak ze stanika to pomost pomiędzy światem dorosłych i światem dzieci. Pomost, który pomaga się do siebie zbliżyć, pozwala się lepiej zrozumieć, a nam, dorosłym, pomaga stać się lepszymi dorosłymi dla swoich dzieci.
Warto ją przeczytać. Przez pełną swobodę wypowiedzi, jest doskonałym źródłem poznania dzieci.